Bratři Hellerovi si nejsou moc podobní a vlastně se ani nemůžou vystát. Roger je akurátní pracháč a nudně důstojný ekonom, zatímco Nick je tulák, samotář a soukromý vyšetřovatel. O svém starším bratrovi si upřímně myslí, že je to blbec, ale když má problémy, přesto přijede. Respektive nejspíš má problémy, ale nemohou se ho na to zeptat. Roger totiž zmizel beze stopy a jeho žena Laurel a nevlastní syn Gabe jsou strachy bez sebe. Už kvůli nim se proto Nick Heller vrací do Washingtonu zjistit, co se stalo tomu nafoukanému finančníkovi, který je shodou náhod jeho sourozenec.
Postupem času se trochu vyjasní okolnosti rozkolu mezi bratry, je ale docela zajímavé dívat se na celý ten vztah jen z jednoho úhlu pohledu, který není tak úplně objektivní. Ale nejspíš ani daleko od pravdy…
Roger a Laurel byly přepadeni v klidné čtvrti a zatímco Laurel skončila v nemocnici s otřesem mozku, po Rogerovi se slehla zem. Utekl s milenkou, jak si kdekdo myslí? Pokud by šlo o únos, tak by se snad už někdo ozval. Nick příliš nevěří tomu, že je jeho bratr ještě naživu, ale dává se do čistě neoficiálního vyšetřování, jehož výsledky se rozhodně nedají označit za dobré. Zdá se, že buď Rogera nikdo neznal tak dobře, nebo naštval opravdu hodně špatné lidi – lidi na vysokých místech. Ale jak by se něco takového mohlo povést ekonomovi ve stavební firmě?
Nick jde v Rogerových stopách a brzy zjistí, že protivník je kapku nad síly jednotlivce. Ale i tak se to dá zvládnout, pokud jste Nick Heller – to je totiž klasický hrdina/frajer. Proti vůli rodiny se dal k armádě raději než na Wall Street, a tak teď oplývá značnými zkušenostmi příslušníka zvláštních jednotek. Nevím, jak to dělá, ale s každou kapitolou je čím dál sympatičtější. Pochopitelně má všude své známé, vyzbrojené posledními hi-tech vymoženostmi, u kterých je nejvyšší čas vybrat si určité službičky…
Není náhoda, že hlavní záporňácká korporace se nápadně podobá jisté skutečně existující firmě. Příběh tak působí o to autentičtěji, nehledě na množství různých korporátních detailů, které jsou tak složité, že prostě autentické být musejí. Tolik různých důležitě znějících firem, kdy jedna je zástěrkou pro jinou a druhá vlastní tu třetí, až jde z toho hlava kolem. A to je právě parketa Josepha Findera, dodat čtenářům co možná nejvěrnější popis firemního prostředí, do kterého zasazuje své příběhy. Tady se dozvíme tolik věcí o agenturách korporátní špionáže a bezpečnostních firmách, že se možná už nikdy nebudeme dívat na zahraniční zpravodajství stejnýma očima.
Příběh mně velmi příjemně překvapil – člověk do poslední chvíle neví, jak na tom s Rogerem vlastně je, najde se tu i pár zvratů, které rozbijí původní teorie napadrť, a co víc, autor se nesnaží dobrat se za každou cenu nějakého happy-endu. Tím sice hlavní hrdina utrpí silné rozčarování, mnohem víc by však asi byli rozčarování čtenáři, kdyby jim chtěl autor vnutit šťastný konec někde, kde jednoduše nesedí…
Originál: Vanished, 2009
Překlad: Zdík Dušek
Vydala: Metafora, 2010
www.metafora.cz
468 stran