Někdo usiluje o smrt krále Karla IV. Podaří se dvornímu lékaři vladaře uzdravit a přijít na to, kdo mu usiluje o život? Druhý díl trilogie historických detektivek ze 14. století s amatérským detektivem Siegfriedem.
Královský lékař Siegfried z Wölfelsdorfu má rád své pohodlí, které zahrnuje studium spisů od různých učenců, popíjení dobrého vína a občasný flirt s nějakou paničkou. Klid mu často narušuje jeho přítel a osobní strážce Gabriel z Yorku. Právě teď mu překazil slibně se rozvíjející známost s jakousi bohatou dámou.
Pohodu mu však definitivně překazí královna Anna Falcká. Její choť Karel IV. byl zraněn na jakési vyjížďce nedaleko hradu Lichnice. Nyní leží v tamější komnatě v bezvědomí na lůžku. Jedině Siegfried se o něj dokáže postarat a uzdravit ho.
Postarší lékař se spolu s družinou rytířů vydává z Prahy do hradu v Železných horách. Rytíři, spolu s oddaným královským komořím Buškem z Velhartic, se příliš netají tím, že „felčarem“ pohrdají a v jeho schopnosti nevěří. Siegfried však bude muset při léčení zraněného krále využít nejen všechny své medicínské znalosti, ale také detektivní talent. Zdá se, že někdo krále napadl s úmyslem ho zabít. Navíc to vypadá, že vrazi mají na Lichnici spojence a budou chtít svůj záměr dokončit stůj co stůj. A lékař, který se snaží krále uzdravit, jim může být překážkou v cestě…
Zlomený král je druhým dílem trilogie detektivních příběhů ze čtrnáctého století z doby vlády Karla IV. Mladý autor František Kalenda (narozen 1990) nám svého poněkud netradičního „vyšetřovatele“ poprvé představil v knize Vraždy ve znamení hvězdy, kde se Siegfried snažil najít vraha kněze. Stejně jako ve své prvotině (za kterou získal čestné uznání udělené Českou asociací autorů detektivní literatury), tak i v tomto románu kombinuje fikci s reálnými událostmi, osoby vymyšlené i skutečné. Kromě královské rodiny tentokrát dostane větší prostor skutečná postava Buška mladšího z Velhartic, na něhož si čtenář může během četby měnit názor, neboť autor ho postupně představuje jako nerudného hrubiána, ale později také jako oddaného králova služebníka a neohroženého bojovníka.
Hlavní postavou ovšem zůstává Siegfried. Sice (jak i sám přiznává) není žádný neohrožený hrdina, ale v duchu docela vtipně a pohotově glosuje jednotlivé situace. Navíc mu nechybí inteligence a v pravý čas i odhodlání k činu. Až na pár výjimek je to postava, se kterou se dá ztotožnit a koukat se na historické události jeho očima.
Tentokrát nejde ani tak o klasickou detektivku, kdy hledáme jednoho vraha, ale spíše o objasnění, co se tehdy v lese královi stalo, kdo za tím stojí a kdo je zločinecký spiklenec. Současnou terminologií bychom spíše řekli krimi příběh. Kalendova druhá kniha se Siegfriedem nepostrádá napětí i jemný humor a za sebe bych řekl, že je dokonce zábavnější, pestřejší a zajímavější než předcházející titul. Díky tomu, že je psána současným jazykem a velice srozumitelným stylem, je přístupná široké vrstvě čtenářů.
Už jen proto stojí za to vydat se spolu se Siegfriedem cestou v čase do roku 1351. Zúčastnit se historické exkurze do někdejších hradů Lichnice (odehrávala se tam také Vondruškova historická detektivka Podivná svatba na Lichnici) a Červenice. Z prvního hradu poblíž Třemošnice na Chrudimsku dnes už zbyly jen trosky, z druhého (u Golčova Jeníkova) nezbylo dnes prakticky nic. Kromě návštěvy zmíněných hradů můžeme poznat, jak se tenkrát žilo na vesnicích, jak nevábné byly některé putyky s ještě nevábnějšími hosty, nebo také jak bývalo na cestách občas nebezpečno. To všechno najdete v této napínavé i zábavné knize, díky níž se můžete příjemně odreagovat. Na to že jde o knížku na dnešní dobu poměrně útlou, to rozhodně není málo.
Text: František Kalenda (2018)
Vydáno: Vyšehrad, spol. s r. o. (2018)
200 stran