Živý terč (Tom Clancy, Mark Greaney)

Tom Clancy, Živý terčTom Clancy opět názorně předvádí, jak se má psát moderní špionážní thriller – takový, jaký i přes jeho objem zhltnete a ještě budete chtít nášup…

Příběh začíná moc hezky – profesionálně provedeným masakrem jedné menší dagestánské vesnice, kde se skrýval vůdce muslimských povstalců – ruské přepadové oddíly si však s odporem hravě poradily.  Samozřejmě s nejmodernější technikou, s nejpropracovanější strategií…

Mezitím Jack Ryan starší, bývalý prezident Spojených států, rozjíždí kampaň na své opětovné zvolení a dělá si trochu starosti o svého syna, Jacka Juniora. Ten totiž v tajné nevládní organizaci Univerzita přešel od čistě kancelářské pozice do terénu, což je místo, kde zpravodajci obvykle umírají. A co hůř, o této změně pracovního zařazení ani jeden Ryan stále nenašel odvahu říct paní Ryanové…

A mezitím další operativci Univerzity, Dominic Caruso a Sam Driscoll, v Káhiře sledují elegantního Araba a jeho konvoj – nechvalně známý terorista chystá něco nového a jejich úkolem je zjistit, co a s kým. Pak tu jsou ještě zbývající agenti Kampusu, John Clark a Ding Chavez, kteří během rutinní sledovačky dalšího Araba v Paříži vytuší mnohem vážnější problémy, které sebou terorista do Francie přivezl. Všechny figurky jsou na svých pozicích, rozehrává se jedna velká partie o bezpečnost světa…

A je to tady. Tom Clancy opět ukazuje ten ošklivý a fascinující svět tajných služeb, teroristů a špionů, při jehož čtení běhá mráz po zádech vzrušením i nejistotou, co všechno může mít reálné základy. Protože Clancyho klasické špionážní romány takové jsou: prošpikované nejmodernější technikou ukazují paranoidní prostředí zpravodajských služeb tak věrně, jako by autor sám měl v agenturách své vlastní informátory…

Je opravdu požitkem nakouknout – byť fiktivně- pod pokličku tajných operací, o kterých nemá běžný smrtelník ani ponětí. A možná je to tak i lepší. Bylo by dost skličující vědět, co všechno se odehrává v té šedé zóně, i jak moc je bezpečí civilizovaného světa závislé na politických názorech pár jedinců.  Copak opravdu může jeden politik tak zdeformovat práci tajných služeb, že tím ohrožuje svou vlastní zem? Snad je to vážně jen fikce…

Tom Clancy rozehrává na téměř 500 stránkách rozsáhlý příběh, kterým volně navazuje na román Živý nebo mrtvý. V něm poprvé sjednotil všechny své hlavní postavy dnes už klasické špionážní série na jediné místo, respektive do jediné knihy. Živý terč pokračuje rok poté a vrhá své postavy do nových a nekončících bojů – s terorismem, byrokracií, politickými oponenty i s časem.

Přiznám se, že jsem se ve všech těch frakcích blízkovýchodních teroristů většinu času ztrácela, ale nový protivník na domácí půdě mi zas zvedl náladu. Nenávisti plný miliardář, co chce zničit Jacka Ryana st. jakýmikoli prostředky, se totiž jmenuje Laska a je původem z Brna. Fakt vtipný.

Ale jedna z vedlejších dějových linií vůbec veselá není. V Živém nebo mrtvém dopadli agenti nejhledanějšího teroristu světa Emíra, takovou clancyovskou verzi bin Ládina. A teď si představte, že přijde tým právníků, kteří se nemohou dočkat, až budou tohohle chlapa obhajovat. Sám Emír je z toho v šoku a nechápe, jak mohla Amerika přežít tak dlouho, když je plná podobných idiotů… Je to hodně mrazivý obrázek alternativní reality, jak by to asi vypadalo, kdyby Usámu dopadli živého. Kdykoli kapitola začala s Emírovou advokátkou Cochraneovou, měla jsem chuť to přeskočit.

Ale stane se toho ještě tolik, a Emírovo setkání s advokátkou spustí zas další lavinu následků… Nevím, o čem se zmínit dřív. Asi ani nemá cenu popisovat další vývoj té spousty souběžných operací a dějů, Clancy toho tady obsáhl tolik, že by to jinému stačilo na tři samostatné knihy.

Mohu proto jen doporučit pohodlné křeslo, na dveře cedulku Nerušit, a nechat se zavést na řečnické stupínky, výcviková střediska někde ve Vazíristánu, i do kanceláří plných nejmodernější výpočetní techniky… A hloubat nad tím, kdo vlastně je tím živým terčem z názvu. Jack Ryan starší, kterého se oponent snaží v posledních chvílích kampaně zdiskreditovat? Nebo John Clark, na kterého vyplavaly staré hříchy? Nebo Sam Driscoll, který zůstal sám na nepřátelském území kdesi v Pákistánu?

Tom Clancy nenechává nikoho na pochybách, kdo je tady mistrem žánru… A těšte se, nášup v Americe už vyšel, pokračování tentokrát s čínskou hrozbou má název Threat Vector…

Originál: Locked On, 2011
Překlad: Lubomír Háčik
Vydal: BB art, 2013
484 stran

www.bbart.cz

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA