Vražedná čokoláda (Leslie Meier)

Třeskutá zima je nebezpečná věc. Můžete skončit pod ledem, ani nebudete vědět jak. Byla opravdu smrt místního rybáře nešťastná náhoda, nebo mu do mrazivé vody někdo pomohl?

vrazedna-cokolada-leslie-meierUž od začátku se zdálo, že známý St. Mary Mead se transformoval a přenesl do Ameriky, konkrétně do mainského Tinker’s Cove. V přímořském městečku se všichni znají, vidí si do talířů a drby bují jak houby po dešti. A centrem veškerých drbů je místní plátek, tudíž je jen přirozené, že hlavní hrdinka a největší všetečka nemůže pracovat jinde než v něm. Lucy Stoneová má však do slečny Marplové daleko. Čtyři děti, jedno vnouče, ale na důchod se ještě rozhodně necítí – je to moderní dáma, vždy ráda středem společnosti.

Zapálená novinářka by ráda psala investigativní reportáže, přednost však bohužel mají valentýnské propagační články místních podniků. Tak aspoň investigativně vyšetřuje vše, co jí připadá podezřelé. Do téhle kategorie spadá i podivná smrt rybáře pod ledem. Urputné přemítání nad motivy svých bližních Lucy prokládá klevetěním, sběrem podkladů pro jiné články a zavilou snahou zhubnout přes zimu do plavek. Starosti jí také dělá nečekané konkurenční prostředí dvou čokoládoven v městečku, přičemž prodavačka v novém krámku má do cudnosti daleko. Ještě aby tak obloudila i Lucyina manžela!

Neskutečné množství postav a jmen může vyvolat v slabších povahách mírnou paniku (však se také jedná už o 18. díl série, která v Americe s úspěchem vychází už dobrých deset let). Možná ale také někomu připomene Midsomer – kdokoli z té záplavy postav může skončit s rýčem v zádech (nebo utopený v čokoládě). Protože je ovšem celkové vyznění knížky pohodové a domácké, umím si představit, jak je asi příjemné vracet se ke starým známým postavám zas a znovu (tedy k těm, které nepadnou za oběť autorčině zvůli).

Aby to ale autorka s tou pohodou nepřehnala a aby dala najevo, že nežije ani nepíše mimo realitu, zapletla do příběhu i velmi aktuální a ne zrovna příjemná témata – drogy a problémy s válečnými veterány.

Nakonec mne román příjemně překvapil. Sice hlavní zápletku nebo některé vedlejší záhady mohl člověk s notnou dávkou skepse odhadnout sám (a také překlad občas klopýtl – narážka na „Tygra“ a jeho milenky se patrně měla týkat golfisty Tigera Woodse…).
Ale pozitiva převážila – sympatická hrdinka „z lidu“, která peče koláče a vyzvedává děti z kroužků; a spousta chytrých detailů, které zaplnily bílá místa a na něž čtenář sám přijít nemohl…

Vlastně už vím, jakou sérii mi Leslie Meier připomněla nejvíc – tu medvídkovskou od Johna J. Lamba. I když Lucy Stoneová nešije sběratelské plyšáky, v obou případech jsou hrdiny úplně obyčejní lidé z úplně obyčejného městečka, jen o trochu zvědavější. Obě série jsou příjemné oddechové čtení a nezbývá než doufat, že si Lucy Stoneová najde u nás dost čtenářů na to, aby mohly vyjít další díly (a my mohly odhadovat, jakou vedlejší postavu nechá autorka zamordovat a jakým netradičním způsobem – pistole jsou totiž v téhle sérii tabu…).

 

Originál: Chocolate Covered Murder, 2012
Překlad: Magda Cindričová
Vydal: Oldag, 2015
228 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA