Věci, které muži dělají (James Hadley Chase)

Harry Collins je automechanik. V klidné ulici v Londýně má svou dílnu s velkou halou, malou čerpací stanicí, jednoho zaměstnance jménem Tim a kamaráda z války Billa, který jezdí jako hlídač s poštovním vozem. Nad halou má Harry skromný byt, kde žije se svou ženou Ann. Není to sice přímo krasavice, ale vždy při Harrym stojí a snaží se mu vytvořit alespoň trochu teplo domova. A právě to snad dává Harrymu sílu při jeho věčných bojích s dluhy, neboť malé firmičce „Harry Collins Ltd.“ se příliš nedaří. Všechno se má změnit od jistého večera, kdy na cestě od jednoho z mála stálých klientů pomůže Harry při potížích s autem dívce jménem Gloria Selbyová. Ta si později z vděku u Harryho pronajme parkovací místo v jeho hale pro svůj luxusní Jaguár a ještě navíc nabídne Harrymu pomoc. Může ho totiž seznámit se svými čtyřmi movitými přáteli, kteří pro svůj údajný výzkum potřebují pronajmout prostory v jeho hale.

Harrymu se Gloriini přátelé brzy přestanou zamlouvat, ale peníze přece jen potřebuje, navíc je tu i další, o nic menší problém – Harryho Glorie nesmírně přitahuje a zdá se, že ani on jí není lhostejný. Po čase pochopitelně Glorii podlehne, ale právě v té chvíli sklapne past. Glorie není nic jiného než obyčejná volavka pro čtveřici gangsterů, kteří Harryho dílnu potřebují jen jako pozorovací stanoviště pro vysledování odjezdů poštovních vozů naproti jeho dílně. A aby problémů nebylo málo, chystají se lupiči přepadnout právě vůz s drahocennou zásilkou, se kterým má jet i Harryho nejlepší přítel Bill …

Opět jde o u Chaseho častý motiv tuctového, nemajetného člověka, který se vidinou snadného získání peněz či krásné ženy dostává do začarovaného kruhu zdánlivě neřešitelných problémů. V tomto příběhu se náš hrdina dostane do průšvihu díky obojímu. Ranější Chaseho tvorba (příběh pochází z roku 1953) však nemá dle mého soudu ještě tak vypracované zápletky a spíše než kriminální román či detektivka by některým titulům z této doby slušelo přesnější označení „gangsterka“. Sem bych kromě tohoto románu určitě zařadil i další Chaseho tituly, jako „Mrtví zůstanou němí“ nebo „Za tohle tě dostanu“. Čtenáře ovšem tentokrát mistr „béčkových příběhů“ bohužel příliš nepřekvapí. Padouchy pochopitelně prokouknete mnohem dříve než Harry (musel být opravdu tupec), všechny dějové zápletky jsou předem předvídatelné. Pokud jste přečetli více Chaseho románů, nenajdete tu nic, co by se už nevyskytovalo v jiných jeho pracech (výjimkou snad může být až úplný závěr knihy). Co mi asi nejvíce vadí, je přerod Harryho z obyčejného „ňoumy“, který si hledí své práce, do bývalého válečného veterána, kdy v něm slovy autora „ožívá trénink z džungle“. Právě tohle mi nepřišlo zrovna uvěřitelné.

Pokud si tento román vezmete někam k vodě, kde ho za dvě-tři odpoledne přečtete, na konci dovolené na něj už téměř zapomenete …

 

Originální titul: The Things Men Do (1953), Transworld Publishers Ltd. v Londýně 1975
Vydal: Ametyst (2005)
Přeložila: Dagmar Marková (2005)

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA