Profesor Grimaud, který má zálibu v okultismu, se schází se známými v jednomu londýnském klubu. Tady se jednoho dne objeví iluzionista a vyhrožuje profesorovi návštěvou svého bratra. A pak je nalezen Grimaud mrtvý v zamčeném pokoji. Doktor Gideon Fell se spolu s policistou Hadleym pouští do vyšetřování.
Klasika žánru, společně s Poeovými Vraždami v ulici Morgue asi nejznámější detektivka se záhadou zamčeného pokoje. Citována bývá poznámka doktora Fella, že ,,… jsme v detektivním románu a čtenáře neošálíme předstíráním, že nejsme,“ na začátku kapitoly s přednáškou o způsobech, jak lze spáchat zločin označovaný jako záhada zamčeného pokoje. V kapitole je též zmíněno několik příkladů z detektivních příběhů jiných autorů. Mimo jiné i jedna povídka G. K. Chestertona, který je zmiňován jako jakýsi Carrův vzor. A opravdu – první dvě kapitoly mi připomněly Chestertonův styl.
Detektivní román Tři rakve si myslím zaslouží (již zmíněné) zařazení ke klasice žánru, dnes už ale asi působí – třeba pro vraždu v zamčeném pokoji – nereálně. Je to ale příjemné přenesení do meziválečné Anglie a čtenáři mohou zkusit uhodnout nebo ještě lépe – přijít na to, JAK byl zločin spáchán a KDO je vrah.
Originál: The Three Coffins
Překlad: František Jungwrith
2. vydání – Euromedia Group, Praha 2007, edice deníku Lidové noviny – Světová krimi literatura, svazek 8