Targa – okamžik před smrtí (B. C. Schiller)

Nenormální policajtka stíhá vyšinutého vraha a ví, že s ním má hodně společného;  hra na kočku a myš po sto padesáté prvé…

Jako kdyby Děsivý Dexter rozpoutal soutěž o co nejpodivnější hlavní postavu, od doby jeho největší slávy se vynořují stále nové „případy,“ ať už je to Joe v knihách Caroline Kepnes nebo třeba Teo v Báječných dnech

Manželská dvojice pod pseudonymem B. C. Schiller si asi řekla, že se zapojí do téhle výzvy nejen o co nejdivnějšího hrdinu, ale i co nejúchylnějšího pachatele. A tak tu máme Targu, ženu, která přežila jako miminko svou smrt, ale přišla o schopnost prožívat emoce (dost připomíná Dexterův původ). Její výstřednost podtrhuje spousta dalších projevů, mezi nimiž obsedantně-kompulzivní porucha je tím nejmenším. A tohle asociální zlatíčko pracuje pro jakýsi supertajný útvar policie, který vyšetřuje v utajení. Targa má za úkol dostat se k podezřelému co nejblíž. Nejlépe tak, že předstírá, že je stejná jako on, což zas tak těžké není. Protivníkem v téhle knize jí je profesor psychologie, který vraždí své studentky, a přesto je na něj policie krátká. Vzrušuje ho škrcení, ale ještě víc do kolen ho dostává, když může rozhodnout o životě a smrti svých sladkých děvčat v přetlakové komoře – viz třeba Žena v kleci. Až na to, že coby ujetý sběratel sbírá poslední slova svých umírajících obětí, takže má velkou spotřebu (studentek…).

Příběh je to dost odporný a zvrácený a autoři to vědí a hrají na jistotu, protože do toho všeho ještě zapletou speciální vězení pro ultra nebezpečné vrahy (jako třeba to v Mrazu od Bernarda Meniera).

Všechny tyhle „inspirace“ jsou dost průhledné a snaha autorů šokovat a znechutit je také dost evidentní. Víte to a cítíte se morálně na výši – ale přesto čtete dál. Bojím se, co to vypovídá o čtenářích a jak se posunula představa „normální detektivky“. Také to ale vypovídá o tom, že autoři našli nepravděpodobnou cestu, jak z takového galimatyáše vytřískat smysluplný příběh – i když s málo uvěřitelným, překombinovaným dějem a příšernými postavami. Vědí, co funguje a nestydí se za to. A tak nečekejte nic originálního ani příliš hlubokého – bohatě stačí, že je příběh zneklidňující a čtivější, než byste čekali. Chtěla jsem knihu několikrát znechuceně odložit, ale nešlo to…

Originál: Targa – der moment, bevor du stirbst
Překlad: David Sajvera
Vydal: XYZ, 2018
356 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA