Tajná historie (Donna Tartt)

Fascinující příběh šesti studentů z nichž čtyři zavraždí člověka a potom pět zavraždí šestého z nich. Vyprávěčem je Richard Popen, student Univerzity v Hampdenu,Vermont, USA: „Jen pro úplnost, nepovažuji sám sebe za zlého člověka (jak divně to však zní od vraha!).“

Richard se po roce studia na univerzitě zařadí mezi elitní kroužek pěti studentů studujících řečtinu u skvělého pedagoga Juliána Morrowa. Není lehké se mezi tyto studenty dostat, protože tvoří uzavřenou skupinu v rámci univerzity. Richard je zcela nadšený výukou, profesorem i svými novými přáteli: Charlesem a Kamilou, Francisem, Edmundem (Bunny) a Henrym. Tráví spolu téměř veškerý čas, víkendy tráví ve Francisově domě na venkově, ale Richard vycítí, že studenti mají i aktivity, které před ním tají. Po univerzitních prázdninách je atmosféra mezi nimi úplně jiná, všichni se chovají velmi podivně – čtyři jsou velice nervózní a vyděšení a Bunny je ještě hlučnější a popudlivější než dříve a zdá se, že všechny využívá ještě víc než dřív a oni si to nepochopitelně nechávají líbit. Nakonec se Richardovi svěří, že z výzkumných účelů se snažili o bakchanálie – účelové šílenství (bakcheia, Platón) a v rámci toho docíleného stavu zabili farmáře na jeho vlastním pozemku. Bunny to zjistil a kromě toho, že se cítí velmi ublížený, protože jeho nechali doma, tak se svojí povahou naprosto není schopen celou věc utajit a je jen otázkou času, kdy se někomu svěří doopravdy a oni budou muset zakročit a je jasné, že první, komu se svěří bude Richard. Takže vývoj knihy je logický – Bunny v opilosti vyklopí tajemství Richardovi za pár dnů už letí ze skály. Tím ovšem kniha nekončí. Po Bunnym pátrá FBI, je nutné také předstírat hledání kamaráda, je nutné jet na pohřeb a pobýt s Bunnyho rodiči a sourozenci, je nutné dostudovat… je třeba dožít svůj život. I o tom, ještě vypráví tato kniha.

„Domnívám se, že kdysi jsem měl ve svém životě mnoho příhod, ale teď už není žádná jiná. Toto je jediný příběh, který kdy budu schopen vyprávět.“

Kniha má 511 stran textu, od kterého téměř není možné se odtrhnout. Skvělé dialogy, jazyk, spád děje a koneckonců i popis výuky řečtiny je naprosto fascinující. Poprvé mne nad knihou napadlo, že obdiv patří z velké míry i překladateli za skvělý překlad.

RUTH RENDELOVÁ o této knize: „Jako nesmírně vážné zkoumání výčitek svědomí a jejich důsledků, uvažování v „dobrém“ o člověku, který zabije, je tato kniha strhující tím, jak hluboko proniká do podstaty problému. Jako detektivní román je jedna z nejlepších, jaký jsem kdy četla. Ale jako prvotina mi vyrazila dech, jak je ta kniha dokonalá.“

 

Vydalo: Vydavatelstvo Osveta, Martin, SR, 1996
Originál: The Secret History (NY, 1992)
Překlad: Miroslav Silverio

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Oluš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA