Tajemství planet
Malíř – restaurátor se vydá na barokní zámek u Chebu kvůli „vyčištění a restauraci nekonečných metrů, zdobených erby zdejších rodů“, jak píše samotná autorka. Ale objevuje také staré fresky, které mají být z počátku dvacátého století, ale podle jeho názoru jsou starší. Samozřejmě zde jde i o zločin… Malíře Horáce ani kriminalistu Vašátka v tomto příběhu sice nenajdete, novela je to však pěkná, originální a někomu se líbí právě proto, že se v ní Horác neobjevuje.
Smrt mladé stopařky
Horác a Vašátko pátrají, ,,aby bok po boku našli pravého pachatele surového násilí na mladé stopařce aut,“ píše se o novele na obálce. Autorka později podobnou zápletku použila v novele Stínová hra (v knize Rýže po charvátsku. Stínová hra).
Zelená nálepka
Ukradená zásilka léků, parta mladých lidí, úvahy o sebevraždě nebo třeba Horác, který se učí anglicky.
Na detektivky Hany Proškové jsem slyšel různé názory. Někdo ji má rád. Někdo říká, že jsou dobré jen její první dvě knihy (Měsíc s dýmkou, Černé jako smola). Někdo se do Proškové prostě nedokáže začíst. Nebo že je Horác notorik. Že Horác patří do blázince. Že jsou její detektivní příběhy depresivní. Někdo zase uvádí Hanu Proškovou mezi svými nejoblíbenějšími autory. S tolika různými názory na jednoho autora jsem se snad nesetkal. Já sám Proškovou neřadím mezi své neoblíbenější autory, někdy se mi i nečte dobře, přesto se k ní ale stále vracím. Rozhodně bývá zmiňovaná jako český klasik žánru. Už proto – ale třeba také pro zajímavou dvojici detektivů objevující se ve většině jejích příběhů nebo zajímavé zápletky – bych třeba právě knihu tří novel Tajemství planet – doporučil ke čtení.
Vydala Mladá fronta, Praha 1976, svazek 76
Novely Tajemství planet a Smrt mladé stopařky obsaženy též v knize Obyčejné zločiny (1992)
Novela Zelená nálepka obsažena též v knize Záhada obří číše (1983)