Tajemství Genesis (Tom Knox)

Tom Knox Tajemství GenesisNení dobré se vracet nad ránem domů opilý. Mohou vás okrást, můžete někam spadnout a zranit se. Alan, londýnský mladík, však na toto ráno jen tak nezapomene. I přes svou opilost zaslechne ze sklepení jednoho z domů sténání. Ke své hrůze tam najde muže s oholenou hlavou, pořezanou hrudí a vyříznutým jazykem… Tak začíná prvotina britského novináře Seana Thomase, píšícího pod jménem Tom Knox. A věřte, bude hůř.

Mezitím daleko od britských ostrovů, v Jemenu, právě dokončil novinář londýnských The Times Rob Luttrell svou reportáž. Jeho specialitou jsou ožehavá a nebezpečná místa, kam se rozhodně na dovolenou nejezdí. Robův šéf Steve má pro svého podřízeného nový, zdánlivě odpočinkový, úkol. Posílá ho do turecké pouště, do naleziště Göbekli Tepe, kde prý tamní archeologové objevili cosi velmi zajímavého. Rob toho o vykopávkách moc neví, ale brzy se na místě seznamuje se sympatickým německým archeologem Franzem Breitnerem a půvabnou Francouzkou Christinou Meyerovou. Velmi záhy začne sdílet jejich nadšení pro jednu z největších archeologických záhad – Göbekli Tepe je totiž považováno za bájnou Rajskou zahradu, odkud byli Adam a Eva vyhnáni. Toto „Turecké Stonehenge“ je více jak 12 000 let staré a je až s podivem, jak dávný primitivní národ dokázal vytesat tak obrovské kameny. Ještě více zarážející je však fakt, že zhruba o dva tisíce let později bylo Göbekli důkladně zasypáno. Proč? Co tak strašného se tam stalo, že předkové vynaložili námahu srovnatelnou se stavbou, aby tak velký komplex navždy zakryli před okolním světem. Na to musí Rob najít odpověď spolu se svými novými přáteli.

Není to však tak snadné. Námezdní kurdští dělníci nejsou odkrýváním tisíce let starého tajemství zrovna nadšeni. Na nalezišti se stávají různé nehody, pod okny archeologů se v noci objevují tajemní zaříkávači, atmosféra v nepřátelské a drsné zemi houstne. Vše vyvrcholí nanejvýš podivným tragickým úmrtím archeologa Franze. Byla to vražda nebo nešťastná náhoda? Profesor kopal na nalezišti tajně i v noci a jak se zdá, našel něco, s čím se nechtěl svěřit ani kolegům…
Mezitím dochází v Anglii postupně k dalším brutálním vraždám. Sadisticky zohavené oběti vždy zřejmě náhodou vyrušily skupinku pachatelů, kteří, jak se zdá, něco hledají v různých koutech země. Případ má na starosti detektiv Mark Forrester ze Scotland Yardu. Ani jeho zájem o architekturu a historii však nestačí na to, aby pochopil, co (dle výslechu svědků mladí a dobře postavení) pachatelé hledají a proč náhodné oběti zabíjejí podle různých starověkých obětních rituálů.
I Robovi začíná být v Turecku pořádné horko. A není to jen tamějším klimatem… Kromě nepřátelských Kurdů má proti sobě i místní policii. Společně s Christine však chtějí přijít pouštní záhadě na kloub a zároveň objasnit smrt jejich společného přítele. Roba nezastraší ani únos, ani hrůzný nález v jedné ze starých amfor…
V polovině knihy se obě dějové linie spojují, děj přitvrdí, a pokračuje dále v Británii, částečně i v Irsku, aby se finále přesunulo zpět do Turecka. Jak se zdá, ta nejhorší mise Roba teprve čeká, a není to ani v Iráku, ani v Turecku, ale právě doma, v Anglii…
„Tajemství Genesis“ je zdařilou kombinací kriminálního thrilleru a dobrodužného příběhu, blížícího se literatuře faktu. Dle jednoho kritika román „něco mezi Šifrou mistra Leonarda a Indiana Jonesem“ se veze na módní vlně příběhů šikovně kombinujících fikci a skutečnost. Tom Knox, podobně jako jeho americký kolega Dan Brown, postupně odhaluje před čtenářem celé tajemství, které rozhodně není vydáno zadarmo a je vykoupené řadou obětí. Knox nenabízí řešení skutečné záhady, ale podsouvá čtenáři vizi „jak by to mohlo být“. Hlavní hrdinové příběhu, Rob, Christine a detektiv Forrester, musí zapojit všechny mozkové závity, použít všech dosud nabytých znalostí, aby s pomocí dalších přátel a několika učených knih nejen přišly na kloub celému tajemství, ale dostali pro Roba zpět něco mnohem cennějšího. Ale to už bych prozrazoval víc než je nutné.
Kriminální část příběhu je neméně poutavá a pozoruhodná. Málokdy se člověk setká s tak detailně popsanými hrůznými rituálními vraždami. Není to rozhodně nic pro slabě nervy, ale také to není samoúčelné. Násilí je hybnou pákou pro hledání pravdy o Göbekli Töpe, a jak sám autor řekl v jednom rozhovoru, lidské oběti byly jednou z nejhorších kapitol lidstva, o které se však moc nemluví. A ještě dodává jen tak mimochodem, že „thriller má být děsivý“. V jeho románu se však přece jen můžeme dozvědět spoustu zajímavých věcí, což mě osobně je vždy sympatické, i když někdy je těch faktů až příliš, takže by se v nich člověk mohl začít ztrácet.

Tom Knox je nicméně na danou problematiku specialista. Sám vydal o (skutečném nalezišti) Göbekli Tepe několik článků. Jeho první román je i do jisté míry autobiografický – Tom sám totiž zažil únos libanonskými extremisty. Jak ve zmíněném rozhovoru říká, sice jen na jeden den a noc, ale tehdy prý často únosci rukojmí popravovali, takže měl vlastně velké štěstí. A štěstí máme i my, protože se tak můžeme do jeho napínavého románu ponořit. A věřte, že se od vyprahlé a nehostinné pouště, opředené spoustou tajemství, těžko odtrhává…
Originální titul: The Genesis Secret (2009)
Vydáno: Viking Penguin (2009)
Vydání v České republice: Noxi (2009)
Přeložila: Jiřina Stárková (2009)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA