Právnický thriller o vině a trestu a vztahu otce se synem restartuje výbornou sérii Jamese Grippanda…
Mladý idealistický právník Jack Swyteck zastupuje Raula Fernandeze, vězně odsouzeného na smrt. I když je přesvědčen o jeho nevině, nedokáže o ní přesvědčit i guvernéra. Swyteck starší potvrdí rozsudek, což rozhodně na vztazích otce se synem na vřelosti nepřidá. Vlastně by to těžko mohlo být horší. Píší se 90. léta a elektrické křeslo je symbolem nejvyšší floridské spravedlnosti i symbolem guvernérovy kampaně. A on své předvolební sliby plní…
O pár let později Jack stále obhajuje vrahy, je už ale tak dobrý, že se mu k vlastnímu zděšení podaří zprostit viny chladnokrevného psychopata. Jack Swyteck teď není u veřejnosti moc oblíbený, po pravdě řečeno pohrdá i sám sebou. Opustí ho přítelkyně a začnou se mu dít ošklivé nepříjemnosti. Že by „vděčný klient“? Ale ani guvernér Harold nemá klid. Zdá se, že všechny chyby a špatná rozhodnutí obou Swytecků se vrátily, aby jim daly co proto. Především špatné rozhodnutí v případě Fernandeze — pravý vrah si na guvernéra připravil vlastní hru, která ho může stát kariéru i synův život…
Je to trošku děsivé a zneklidňující sledovat, jak všechno, co Jack v dobré víře udělal, se obrací proti němu, a jak vše spěje k nepříjemné realitě – že to Jack nakonec bude tím, kdo je neprávem obviněn a kdo potřebuje setsakra dobrého obhájce. Navíc guvernér sám sobě kope hrob tím, že vychází vstříc vyděrači.
I když racionálně vím, že to musí nějak dobře dopadnout, když má tahle série spoustu dílů, v průběhu čtení jsem neviděla žádnou možnost, jak by se z toho mohli Swyteckové dostat. Maléry a špatné zprávy se nabalovaly na sebe jak lavina. Někdo si dal vážně záležet, a tak bude proces Stát versus Jack Swyteck vskutku dramatický, o takovém napětí by se Perrymu Masonovi ani nesnilo…
Jacka Swytecka si matně pamatuji z románů, které před x lety vydávalo nakladatelství BB art. Zůstal mi z nich sice jen dojem, že to bylo vážně dobré čtení… Tento úplně první díl ze série mi však unikl, vydalo ho roku 2000 nakladatelství Alpress pod názvem Prosba o milost v překladu Simony Kubešové a tehdy zapadl naprosto neoprávněně. Proto je dobře, že si ho Fragment vzal pod svá křídla a zkusí ho rehabilitovat a restartovat autora — série je totiž natolik čtivá, chytlavá a inteligentní, že si nové vydání rozhodně zaslouží.
První díl s novým názvem Svědomí to jen potvrzuje — a heslo z obálky „Strhující právnický thriller“ není jen prázdný slogan, to je prostě konstatování.
Originál: The Pardon, 1994
Překlad: Jakub Kalina
Vydalo: Fragment, 2014
2. vydání, ve Fragmentu první
246 stran
http://www.fragment.cz/