Británie je ve válečném stavu, to ale neznamená, že zločinci respektují krizi. Vraždí se stejně, jen důvody jsou možná jinačí… Kdo si oblíbil seriál Foylova válka nebo film Enigma, ten si nový příběh Susan Elie MacNeal užije o to víc…
Maggie Hopeová, bývalá sekretářka premiéra Churchilla, se skvěle osvědčila jako šifrantka, proto ji do svých řad zlanařilo MI5. A má pro ni velmi specifický úkol – dělat guvernantku princezně Alžbětě – a jen tak mimochodem zjistit, kdo z hradu Windsor posílá zprávy Němcům…
Skloubit fakta s fikcí tak, aby to působilo věrohodně, není úplně snadné. Obzvlášť když popisovaná minulost není tak vzdálená a je k ní tedy hodně informací. Ale Susan Elia však pracovala s fakty šetrně a chytře a nic nás tu nijak nedrásá. Naopak se hned dostanete do oné vypjaté dobové atmosféry, kdy bylo jídlo na příděl, ven jste chodili vždy s plynovou maskou v pohotovosti a v chodbách londýnského metra překračovali ty, kteří přišli o dům během bombardování…
Nemluvě o dlouhých chodbách vyklizeného windsorského hradu, který hlídá civilní obrana, je v něm zima a tma a dvě malé schované princezny, Margaret a Alžběta, jejichž bezpečí může být ohroženo. Maggie se proto musí bleskurychle vyznat v osazenstvu – jsou tu členové stráže, chůvy princezen, dvorní dámy, služebnictvo, sokolník i pár veteránů, uklizených do bezpečí jako výraz poděkování za službu vlasti. Že je nebezpečí reálné, ukáže vražda člena královské suity. Souvisí ale s kolaborací, nebo tu jsou osobní motivy?
Krom Windsoru tu je také vyšetřování v Bletchley Parku, kde kryptoanalytici zápolí s nacistickými šiframi a odkud někdo vynáší informace. Narážku na film Enigma ještě podtrhuje postava popáleného pilota RAF. A filmové zpracování Králova řeč se zas každému vybaví, když se příběhem mihne koktavý král Jiří VI. se svou energickou ženou. Úsměvně působí scény s princeznami – čtrnáctiletou Lilibeth a osmiletou Margaret – už tehdy měla kolem sebe budoucí panovnice smečku uštěkaných corgi…
Celkově tady ale není moc prostoru na veselí. Maggiin snoubenec byl sestřelen kdesi nad Německem, její otec je možná dvojitý agent, co prodává jména jiných špionů, a nebezpečí hrozící na hradě stále není zažehnáno – naopak, vánoční besídka, které se zúčastní celá královská rodina, se zdá být ideálním cílem k útoku – na princezny, na Británii, na svobodu… No k něčemu se prostě schyluje.
Takže příběh se nepyšní pouze dobovou atmosférou, ale i gradovaným napětím, tak jako tomu bylo i v předchozím díle. A úplný závěr velmi okatě láká k dalšímu pokračování, proti kterému bude tenhle příběh úplná selanka – v třetí knize s názvem His Majesty’s Hope půjde Maggie Hopeová za nepřátelskou linii. Jsem zvědavá, jak si tam bystrá matematička poradí – a jak překlad vybruslí z té slovní hříčky v názvu…
Originál: Princess Elizabeth’s Spy, 2012
Překlad: Tomáš Havlík
Vydal: Motto, 2015
332 stran