Nejdřív se mi do čtení Šifry nechtělo, protože mi vadil mediální humbuk okolo této knihy. Ale ze dvou důvodů jsem si ji nakonec přece jenom přečetl – doporučila mi ji jedna má dobrá známá (zkušená čtenářka!) a navíc u nás v knihovně měli hned dva výtisky.
Příběh začíná vraždou správce Louvru Jaquese Sauniera a vražda je přece dostatečný důvod, proč tento slavný thriller zmiňovat na www.detektivky.com, že? Tou dobou je v Paříží americký profesor náboženské symbologie Robert Langdon, se kterým se mohli čtenáři setkat už v Brownově knize Andělé a démoni. Na žádost kapitána Bezu Face přijíždí Langdon do Louvru. A to je teprve začátek. Myslím, že se rozhodně nesluší prozrazovat více z něj tohoto více než pětisetstránkového románu.
Dan Brown umí pěkně, čtivě psát. K napínavosti příběhů rozhodně přispívá např. kombinování paralelní, retrospektivní a chronologické kompozice; kromě samotného děje nám dá kniha velké množství zajímavostí z různých oborů, taková malinká encyklopedie.
Jak se s oblibou píše na přebalech „jedním dechem“ se mi sice četlo jenom asi prvních tři sta stránek, moc milý mi byl Langdon v okamžicích jak z nějakého případu Perryho Masona (týká se to útěku).
Určitě bych ale příběh, který se dostal až k soudu, rozhodně nejen milovníkům napínavých detektivek doporučil a skoro si říkám, že si kniha zaslouží více než jen mých pár řádek.
Přeložil Zdík Dušek
Vydalo nakladatelství Metafora, Praha 2003