Seriál Svět pod hlavou: Úspěšné spojení fantasy a detektivního žánru

Plejáda výborných českých herců, vtipné dialogy, tragikomický příběh smíšený s fantasy a detektivním žánrem, občas plným napětí a dusné atmosféry. Odehrávající se v době, kterou má ještě řada z nás v živé paměti. Co z toho vyplývá? Jeden z nejlepších seriálů poslední doby!

Svět pod hlavou
Foto: archiv České televize

V pondělí 6. března Česká televize odvysílala poslední epizodu desetidílného seriálu Svět pod hlavou. O jeho uvedení na obrazovky počátkem ledna tohoto roku jsme vás informovali, pojďme si ten jen ve stručnosti shrnout, o čem seriál byl.

Hrdinou příběhu je policista Filip Marvan (Václav Neužil), který se poté, co ho srazí auto, probudí v roce 1982. Neví, jestli je to sen, nebo je to skutečnost, ale brzy je mu jasné, že zde má nějaký úkol, a až ho splní, bude se moci vrátit. I v totalitním režimu pracuje jako policista – nastupuje jako nová posila sboru Veřejné bezpečnosti (tehdejší policie) v jednom severočeském městě. Potkává zde svoji matku zamlada, která se právě seznamuje s Filipovým budoucím otcem, který coby „dlouhovlasá mánička“ leží v žaludku nejen otci mladé dívky, ale i policistům.

Vzhledem k tomu, že se Filipův otec oběsil, když bylo Filipovi jedenáct let, začíná mladý policista tušit, že je zde proto, aby pomohl mladému páru se blíže seznámit, de facto pomohl sám sobě na svět a možná i zvrátil otcův osud…

Seriál byl natočen na motivy britské série Life on Mars z roku 2006. Ta se o dva roky později ještě dočkala americké předělávky. Českou verzi si vzali pod křídla producenti dramatu Pouta a seriálu Případy 1. oddělení. Jednotlivé epizody točili střídavě Marek Najbrt (Polski film, Protektor, seriály Já, Mattoni nebo Kancelář Blaník) a Radim Špaček (Pouta, seriály Letiště, Přešlapy nebo Život a doba soudce A. K.). Kromě Václava Neužila (Čtvrtá hvězda) se v dalších rolích představili Ivan Trojan jako Filipův chápající, lehce cynický, ale kamarádský parťák, Marie Doležalová a Kryštof Hádek jako Filipovy rodiče za mlada, Judit Bárdos (Bohéma) jako tajemná ošetřovatelka a později Filipova přítelkyně, nebo Jan Budař, Václav Kopta či Tomáš Jeřábek v roli policistů.

První epizoda začínala v současnosti, ale většina z ní se už odehrála v roce 1982. Tahle doba se ještě v začátku seriálu mohla někomu zdát vykreslená tak trochu idylicky a mohla panovat obava, aby seriál nakonec nepodlehl nostalgickému zobrazování socialistické minulosti, jako tomu bylo u některých jiných seriálů či filmů poslední doby.

Druhým dílem seriál pokračoval v duchu jedna epizoda – jeden vyřešený kriminální případ. Mnohem více se do něj také promítalo propojení hlavního hrdiny s minulostí. Například tím, že si vybavil některé zážitky z dětství, mohl dopadnout pacienta uprchlého z psychiatrické léčebny, za což sklidil obdiv svých kolegů i nadřízeného. Propojování reality, fantasie a mysterióznosti bylo mnohem markantnější než v úvodní epizodě, na druhou stranu se tu objevilo více nelogických momentů a epizodě by rozhodně neublížily střihačské nůžky.

Podle některých komentářů až nereálně časté oslovování „soudruhu“ pokračovalo i v další epizodě, která víc než mysteriózně-kriminální seriál připomínala absurdní komedii. Možná tomu nahrával fakt, že se díl odehrával na Festivalu politické písně a zločin byl tentokrát zanedbatelný, zato byla vidět jasná snaha poukázat na tragikomičnost tehdejší doby.

Svět pod hlavou
Foto: archiv České televize

V dalším díle už Marvan více vyšetřoval a celá epizoda byla natočena ve znamení staré dobré detektivky. Už tolik nešlo o to, co tu má Filip za poslání, vytratila se snaha o zesměšňování soudruhů a zmizely i náznaky, že by snad mohlo jít o nějaké nostalgické ohlédnutí za minulým režimem. Ani Ivan Trojan už nebyl druhou stěžejní postavou, velkou část pro sebe „ukradl“ herec Marek Daniel, který předvedl skvělý part coby náměstek velkého státního podniku a jeden z podezřelých. Scéna v podnikové zasedačce, se zdánlivě nevzrušivým výslechem, patří k těm zapamatovatelným scénám celého seriálu.

Začínalo být jasné, že Svět pod hlavou bude krásným příkladem, kdy kvalita a obliba stoupá díl od dílu. Mluvím o epizodě „Závadová mládež“, která zpočátku mohla názvem dílu i pozvolným úvodem naznačovat návrat k tragikomedii, ale z toho byl divák záhy vyveden. Pokud si velký díl pomyslného koláče ukousl v minulé epizodě Marek Daniel, v tomto díle šlo o koncert skvělých herců Kryštofa Hádka a Jana Budaře, z jehož „Jakešovských“ replik nejednoho pamětníka minulého režimu jistě zamrazilo. Přitom tahle epizoda už ani nebyla detektivkou, ale psychologickým příběhem s navrátivšími se prvky tajemna. Právě tady se odhalila značná část toho, co měl vlastně na své „exkurzi“ do minulosti Filip najít.

Poté následovala poněkud „útlumová“ epizoda, ve které se opět nic nevyšetřovalo, zato jsme se více soustředili na Filipovu pomstu „Klémovi“ (Jan Budař), protože právě on měl později dohnat jeho otce k sebevraždě. Motiv prolínaní skutečnosti a snu či představ, chcete-li, ještě zesílil.

Seriál už dávno vkročil do druhé poloviny. Přišla epizoda v lehce špionážním duchu, do které se zamotali ruští vojáci v čele s generálem. Naše parta kriminalistů se pokoušela ustát velký průšvih, který se objevil poté, co generála na honu někdo zastřelil. Této epizodě určitě dominovala absurdita vztahu s ruskými funkcionáři. K povděku mnohých diváků se zcela upustilo od zápletky Hádek/Doležalová, ve které se Filip potkává se svými budoucími rodiči.

Právě rozmanitost námětů jednotlivých dílů i nedodržování spojovací dějové linie byly seriálovým překvapením, ale o to zajímavější celý seriál byl. Nikdo už totiž nevěděl, v jakém duchu se další epizoda ponese, ani kam se bude Filipův osud stáčet. V pořadí už osmá epizoda znamenala návrat ke klasické detektivce. Byla tu mrtvola, řešil se čas smrti, prověřovalo alibi podezřelých a výpovědi svědků. Ale protože obětí byla manželka zmíněného ředitele (Marek Daniel), přimíchalo se tentokrát do vyšetřování hodně politiky. Většina dílu však byla protkána někdy až tragikomickým zmíněným „soudruhovánim“, ale objevila se překvapivě i řada výborných hlášek a úsměvných situací. Ve Filipově souboji s „Klémou“ však značně přituhlo a závěr epizody si moc nezadal s „mafiánskými“ filmy zahraniční produkce. Byl to také díl s nejlepším hodnocením (89 % na ČSFD).

V předposlední epizodě děj seriálu gradoval. Došlo k vraždě jednoho z Filipových kolegů a je jasné, že se někdo – tedy „Kléma“ – snaží zločin hodit na Filipa. A opět šlo o epizodu ze zcela jiného těsta. Tentokrát plnou napětí a atmosféry tak husté, že by se dala ne krájet, ale spíše odsekávat. Motiv, kdy hlavní hrdina musí utíkat a přitom se snažit dokázat svou nevinu, tentokrát nebyl uzavřen, protože děj plynule navazoval v další epizodě.

V závěrečném dílu, který se z větší části odehrával zpět v současnosti, se vše uzavřelo. Nedočkali jsme se nějakého velkého zvratu nebo překvapivého odhalení, nicméně překvapením možná mohl být důvod, proč vlastně Filip byl v minulosti. Důležité je, že to dávalo smysl a důstojně tenhle výborný seriál uzavřelo.

Svět pod hlavou soupeřil v pondělní večery se seriály Ohnivý kuře na Primě a krimi seriálem Specialisté na Nově. „Kuchařský seriál“ občas v souboji sledovanosti vedl, nicméně svého konkurenta z Novy Svět pod hlavou válcoval v diváckém hodnocení na webu ČSFD. Zatímco u Specialistů kolísalo hodnocení většinou mezi 20 až 40 %, Svět pod hlavou nikdy nespadl pod 60 %, naopak po většinu dílů se pohyboval kolem 80 %. Se sledovaností už to tak jednoznačné nebylo. „Novácký“ konkurent si držel podle serveru mediaguru.cz průměr kolem jednoho miliónu diváků starších patnácti let, zatímco „Svět“ sice vystartoval se sledovaností přes 1,6 mil. diváků, nicméně rychle spadl na hladinu těsně pod miliónem diváků, kde se držel až do konce vysílání. Když to porovnáme s hodnocením, je jasné, že divácká zvědavost rychle odpadla, a že seriál není pro každého, nicméně si našel své věrné diváky, kteří u něj vydrželi. Spokojenost pak dávali najevo vysokým hodnocením.

A myslím si, že právem. Jsem rád, že jsem odkoukal jeden z nejlepších seriálů poslední doby, na který se někdy znovu rád podívám, ať už při nějaké repríze nebo pokud vyjde na DVD.

Česko 2016
Režie: Marek Najbrt, Radim Špaček
Hrají: Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, David Máj, Ljuba Krbová, Jan Plouhar, Miroslav Hanuš, Judit Bárdos, Kryštof Hádek, Jan Cina, Marie Doležalová, aj.
Délka: 52 minut (10 epizod)
Mluveno: česky, slovensky

Oficiální stránka seriálu: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10817389461-svet-pod-hlavou/9957-uvodni-stranka/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA