Na konci srpna odvysílala česká verze stanice HBO osmidílný kriminální seriál Jedna noc (The Night Of), jehož předlohou byl britský seriál Criminal Justice. Celkem nenápadné „dílko“ překvapilo neobvyklým pohledem na stokrát použité téma nevinně odsouzeného za vraždu a hledání pravého pachatele. O seriálu jsme již psali, nyní přinášíme aktuální recenzi.

V prvním dílu mladík pakistánského původu Nasir Khan ukradne otcův taxík, aby se dostal na mejdan v jedné newyorské čtvrti. Cestou nabere neznámou dívku, které zatají, že není skutečný taxíkář a nechá se pozvat k ní domů. Po divokém sexu plném drog usne a později nachází dívku v její ložnici ubodanou. V panice uteče, ale policie ho zastaví pro banální dopravní přestupek, přičemž se následně ukáže, že je onou osobou, kterou viděl dívčin soused vycházet z baráku. Mladík je zatčen pro podezření z vraždy a posléze umístěn do vazební věznice.
V dalších dílech se rozvíjí kolotoč soudní mašinerie – jednání o to, zdali se má přiznat (i když tvrdí, že je nevinný) a dostat tak nižší trest, nebo zdali riskovat soudní přelíčení před porotou a možné odsouzení na doživotí nebo i trest smrti v případě prohry. Do děje vstupují další svědkové, právníci i policisté, přičemž každý hraje v dramatu svou hru a zdá se, že někdy může být v boji o prestiž nebo prosazení svých zájmů pravda až na posledním místě.
Zejména první díl zabodoval perfektním vystižením ponuré atmosféry ošuntělých policejních stanic i chladných a depresivních prostor vazební cely. Pokud se děj odehrával v exteriéru, bylo to v noci. New York byl nasnímán neosobně, zkrátka takový, jaký v noci nejspíš je. Bez nějaké snahy líčit ho jako město stvořené k tomu, vyrazit si někam na večeři, jak to známe z řady romantických filmů, ale stejně tak se nám nikdo nesnažil podsouvat, že je to noční džungle plná chladnokrevných zabijáků a podivných, zfetovaných existencí. Zkrátka auta jezdí, semafory svítí, kamery snímají, noční obchody mají otevřeno, nic moc se neděje. Tedy alespoň zdánlivě…
V dalších dílech se už poněkud polevilo soustředění se na barevné vyznění příběhu, nicméně stále ještě tu byly neobvyklé úhly kamery, zajímavé pohledy na jinak celkem obyčejné věci, jako jsou třeba chodby nebo otevírající se vrata. Tvůrci s posunem příběhu nikam nespěchali, věděli zřejmě, že mají během osmi dílů dost času. Ale kupodivu to moc nevadilo. Poznávali jsme Nasira v novém prostředí vazební věznice a s mrazením v zádech tušili, že to zde nebude mít jednoduché.
Zhruba v polovině odvysílaných dílů se objevil lehký náznak nudy, kdy to vypadalo, že budeme neustále střídavě sledovat Nasira ve věznici a jeho právníka, jak si pořád drbe své „plesnivé“ nohy. Naštěstí s pátým dílem se tenhle dojem vytratil. I Nasir se změnil a scenáristé upustili od popisu „utrpení nevinného ve věznici“, roztáhlého do zbývajících dílů. Jejich hrdina se přizpůsobil (možná až moc rychle) vězeňským podmínkám. Oholil si hlavu, začal posilovat, nechal se tetovat, dal se na drogy a neváhal zkopat do bezvědomí spoluvězně, který se ho předtím pokusil popálit kyselinou.
Souběžně s vězeňskými scénami sice sledujeme snahu Nasirova – původně odvrženého – právníka a jeho nečekaně získané mladé kolegyně najít pravého pachatele, ale zároveň tu stále zůstává nastíněná otázka, zda Nasir říká pravdu a zda nakonec přeci jen není pachatelem. Navíc sám tvrdí, že si z dané noci mnoho nepamatuje. S blížícím se koncem se ukazuje, že mělo více lidí motiv Andreu zabít, takže až do posledního dílu není jasné, jak vše dopadne.
Poslední epizoda graduje soudním přelíčením, opět mistrovsky nasnímaným. Žádné dramatické scény, kdy někdo neustále vykřikuje „Námitka, Ctihodnosti“ (no, párkrát tu zazní, ale opravdu jen sporadicky), nebo kdy někdo vtrhne na poslední chvíli do soudní síně, aby sem za ucho dovlekl pravého pachatele. Přesto panuje v dlouhých, často několikavteřinových záběrech beze slov, atmosféra tak hustá, že by se dala krájet (zejména při výslechu státní zástupkyně). Někdy z výrazu postavy jasně poznáte, co cítí nebo co si myslí, ale jindy zase vůbec nevíte, jaký bude její příští tah. A pokud tipujete, překvapí vás, že udělá nakonec něco nečekaného. Závěrečné soudní drama patří spolu s pocitem bezmoci a beznaděje z prvních dvou dílů k tomu nejlepšímu v celém seriálu.
Seriálu, ve kterém se sešel velice kvalitní herecký ansámbl. Přestože v něm není mnoho známých herců, odvedli všichni skvělou práci. Jak zaznělo v jednom z komentářů na webu ČSFD, „někdy to vypadá, jako bychom sledovali normální lidi“. To je myslím pro každého herce i režiséra celkem pocta. Jedinou známější tváří byl herec italského původu John Turturro v roli Nasirova právníka Johna Stona. Skvěle zahrané postavy s bonusem v podobě velmi působivé (jak už to v tomto žánru bývá) závěrečné řeči obhajoby. Další dvě tváře budou známé spíše těm, co seriály a filmy „konzumují“ ve velkém. Představitel Nasira, původem britský herec Riz Ahmed, se blýskl v poměrně úspěšném filmu Slídil, zahrál si i v novém „Bournovi“ (snímek s lapidárním názvem Jason Bourne). Černošský herec Michael Kenneth Williams, který ztvárnil Nasirova ochránce ve věznici, zase „zabodoval“ jako Omar ve velmi uznávaném seriálu The Wire – Špína Baltimoru (podle hodnocení na ČSFD 36. nejlepší seriál).
Samotný konec může někoho zklamat svou poměrnou otevřeností. Je naznačeno, jak to asi bylo, ale není to dotaženo do konce. Nejspíš to signalizuje „oslí můstek“ do další řady, kde by se mohly leckteré nabízející se další dějové linie uzavřít. Na druhou stranu ono završení odpovídá celkovému ladění seriálu, není to vítězství, ale ani prohra. Je to mezník, od kterého se může odvíjet případná další řada. Zakončení tak může mít své odpůrce, ale i příznivce. Jenže tak už to v dnešních krimiseriálech bývá. Třeba i u Temného případu, s nímž je Jedna noc často srovnávána.
I přes občasné prostoje a trochu zbytečného natahování děje jde o velmi povedený seriál s důkladně propracovanou atmosférou, výbornou kamerou, silným příběhem a velmi kvalitními civilními výkony všech herců. Seriál je důstojně zakončen působivým „soudním dramatem“ a jeho otevřený konec nemusí být takovým zklamáním, zvláště když naznačuje, že se nejspíš v budoucnu dočkáme i druhé řady.
USA 2016
Režie: Steven Zaillian, James Marsh
Hrají: John Turturro, Riz Ahmed, Michael Kenneth Williams, Bill Camp, Jeannie Berlin, Peyman Moaadi, Poorna Jagannathan, Paul Sparks, Sofia Black-D’Elia, Glenne Headly, Amara Karan, Afton Williamson, Ben Shenkman, Ned Eisenberg, Mohammad Bakri, Jeff Wincott, Max Casella, Chip Zien, J.D. Williams
Délka: 79 min. /57 min./6×60 min. (8 epizod)
Mluveno (dvě verze): anglicky s českými titulky / český dabing