Detektivky Marka Krajewského o Eberehardu Mockovi se pro polskou knižní produkci osvědčily jako úspěšný vývozní artikl. Překládají se a vydávají v němčině, angličtině, francouzštině, italštině, ruštině a dalších jazycích. V Česku tuto knižní řadu vydává nakladatelství MOBA a titul Přízraky Breslau k ní přibyl jako zatím poslední, v roce 2010. Jedná se o „retro krimi“, jak se píše na obálce. Děj knihy se odehrává v roce 1919 v polské Wrocławi, tehdy německém městě Breslau.
Jednoho zářijového dne na ostrově na řece Odře jsou nalezena zohavená mrtvá těla čtyř námořníků. Kriminální asistent Eberhard Mock je přizván k případu, přestože nepracuje na oddělení vražd, ale na mravnostním, a to proto, že vrah zanechal u mrtvol vzkaz, kterým klade morální odpovědnost za spáchaný zločin právě na Mocka osobně a vyzývá ho, aby se přiznal ke své chybě – jinak bude vraždění pokračovat.
Mock nemá nejmenší tušení, jakou „chybu“ má vrah na mysli. Svědomitě pátrá ve své paměti, jenomže kriminální asistent je těžký pijan a pravidelně se opijí „pod obraz“ – až tak, že neví o sobě, natožpak aby si pamatoval, jakých chyb se během takových „oken“ mohl dopustit. Vyšetřování se pomalu rozbíhá a každý, koho Mock vyslechne, končí podobně hrůznou smrtí.
Názvy kapitol uvádějí vždycky místo, datum a čas děje a je dobré, aby si těch údajů čtenář všímal, protože hned od začátku jsou ve vyprávění skoky v čase. Další prvek, který čtenáře zpočátku mate, jsou Mockovy děsivé vidiny. Krajewski totiž u nich nijak nevysvětluje, že jsou jen zdánlivé, jen v Mockově hlavě, ale při popisech scén míchá dohromady skutečné s přízračným tak, jak se to jeví jeho halucinacemi sužovanému vyšetřovateli.
Zhruba v polovině knihy se začínají objevovat úryvky z deníku vraha, které vrhají trochu světla na okolnosti vražd, ale neprozrazují totožnost vraha. Jasně z nich vyplyne akorát to, že Mock sice nepochybně má své psychické problémy, ale ve srovnání s ním je vrah pomatený úplně.
Atmosféra příběhu je tíživá a pochmurná, jako ve filmech noir. K tomu vyprávění je až příliš naturalistické, plné vyrážek, pohlavních chorob, mastných vlasů, páchnoucích ucpaných záchodů… o nechutně naturalistickém popisu mrtvol ani nemluvě. Město Breslau v podání Krajewského je apokalyptické, plné nepoctivých individuí a nebezpečných zločinců, prolezlé zlem a hříchy. Postava detektiva harmonicky zapadá do toho prostředí – Mock pije jako duha, spí s prostitutkami, využívá služeb některých zločinců a na oplátku je kryje, nerozpakuje se být hrubý a násilnický a porušovat pravidla – zkrátka antihrdina.
Kniha se vyjímá nejvíc svojí mračnou a krutou antiestetikou, tou jedinečně trpkou pachutí, kterou ve vás zanechá. Pro slabé žaludky a nervy je to silná káva, takovým ji nedoporučuji číst.
Originál: Widma v mieśce Breslau (2009)
Překlad: Michal Przybylski
Vydalo nakladatelství MOBA, Brno 2010
www.mobaknihy.cz
240 stran