
Na prvních stránkách se setkáváme se Slavomírem, který stojí v roce 905 v bazilice, v níž odpočívá tělo Metoděje, a vzpomíná na události, které se odehrály v době, než se s Metodějem a jeho bratrem Konstantinem seznámil. Vlastní příběh se odehrává v roce 862 a Slavomír ho jakoby vypráví Metodějovi, i když autor použil třetí osobu.
Slavomír s Erikem opouští své rodiny, aby doprovodili Vladana, velitele Slavomírovy družiny, na jeho svatbu se Živou, dcerou proslulého šperkaře. Svatba se má konat ve Starigradu a nikdo z nich netuší, že se tady setkají s obzvláště brutální a záhadnou vraždou, kterou bude potřeba vyřešit.
Asi nic neprozradím, když řeknu, že Slavomír se předvede jako Velký detektiv z klasických detektivek a Erik jako jeho pomocník. Vzhledem k tomu, že se příběh odehrává v devátém století, autor tomu musel přizpůsobit vyšetřovací metody obou detektivů. A tak záleží hlavně na dedukci a k usvědčení vraha (či vrahů) je zapotřebí lsti a různých úskoků.
Asi nic neprozradím, když řeknu, že Slavomír se předvede jako Velký detektiv z klasických detektivek a Erik jako jeho pomocník. Vzhledem k tomu, že se příběh odehrává v devátém století, autor tomu musel přizpůsobit vyšetřovací metody obou detektivů. A tak záleží hlavně na dedukci a k usvědčení vraha (či vrahů) je zapotřebí lsti a různých úskoků.
Co se týče detektivní linie, je pro mě knížka velice milým překvapením. Řekla bych, že s ní budou spokojeni všichni čtenáři bez ohledu na to, jak se jim zamlouvalo „to ostatní“. Já osobně měla poměrně velký problém s popisnými a do jisté míry ozřejmujícími částmi, které se týkaly toho, jak se v devátém století žilo. Podobné pocity budou nejspíš sdílet všichni ti, kteří se v historii vyznají. Já bych dala přednost tomu, aby dostala větší prostor detektivka, a to i na úkor zkrácení textu a seškrtání některých popisných pasáží.
Popis oblečení na několik odstavců se dá jistě strávit, ale věnovat několik stránek popisu obydlí mi připadá přehnané. Možná by se to i dalo skousnout, ale to by tyto informace musely být začleněny do textu tak, abych neměla pocit, že z příběhu skoro vyčnívají. Takhle jsem se nemohla občas zbavit pocitu, že mi autor vysvětluje (poučuje mě), jak v té době vypadalo oblečení nebo jak vypadala sídla, v nichž lidé žili.
O co víc prostoru dostaly tyto informace, o to méně se autor věnoval svým postavám. Nic proti Slavomírovi a Erikovi, ti působili jako skutečné postavy z masa a krve, ale ostatní mi připadali trochu odbytí. Chyběly tady vnější popisy, charakteristiky či vnitřní monology jednotlivých postav. Bohužel jsem tu narazila i na to, že autor popletl jména ženských hrdinek. Na začátku se mluví o Vladanovi a Živě, aby z ní pak byla na straně 18 Jana a posléze opět správně Živa. I když víc mě mrzelo, že jsem si nedokázala ani jednu z nich představit.
Podle mě autor má na to, aby psal napínavé, a nebojím se říci i zábavné detektivky. Ke svým detektivům přistupuje s nadhledem a jemným laskavým humorem. Dokáže být vtipný a dokáže napsat výborné dialogy. Otázka tedy je, co čtenáři od jeho knih očekávají. Možná jim napínavá a zábavná detektivka připadá málo a mají raději tuto formu, řekněme, historického románu s detektivní zápletkou. Já osobně se spokojím s tím, když mi autoři detektivek naservírují pěkné vraždičky a vodítka k jejich vyřešení. Stačí mi atmosféra, dialogy a sem tam nějaká charakteristika či vnitřní monolog. Neříkám, že to ostatní je zbytečné, jen toho nesmí být příliš. Čtu-li historickou detektivku, musím vědět, že čtu detektivku, a ne učebnici dějepisu (ať už jakkoliv dobrou).
Ale na druhou stranu si umím představit, že ti, kteří o Velké Moravě nic nevědí, budou Případ podivného gombíku nadšeně hltat se vším všudy, protože se tu dozví spoustu nových a zajímavých informací.
Vydala Moba, Brno 2013
278 stran