Soudní patolog a právnička píší detektivku o soudním patologovi a právničce — podobnost čistě náhodná?
Expert přes forenzní patologii Michael Baden a jeho žena advokátka Linda Kenney Badenová si prostě řekli, že je dobré psát o věcech, které člověk důvěrně zná — a tak jsou hrdiny jejich knih zástupce koronera města New York Jake Rosen a advokátka Manny Manfredová. A je to dost zábavné čtení. I když počátek vztahu hlavních hrdinů proběhl v předchozí knize (česky nevyšla), tady spolu tak nějak chodí, spolupracují na případech a neustále se špičkují.
„Jiný muži svádějí ženy lichotkami o jejich kráse a sexappealu. Ty to děláš tak, že mi šeptáš do ucha zprávy z patologie.“
Nevím, jestli je to jen můj dojem, ale řekla bych, že každý z autorů píše kapitoly se svým literárním alter-egem; malinko se liší styl, ty Mannyiny jsou takové rozšafnější…
Ale jak se rozjíždí paralelní případy obou hrdinů, přestává veškerá sranda. Jake pracuje na sérii přepadení, kdy pachatel své oběti omámí a pak jim odebere ampuli krve. „Upír“ však za sebou začne nechávat i mrtvé…
Manny se mezitím pustila do kauzy, které je možná nad její síly – mladík se připletl do klukoviny jiné party, při které byl zraněn soudce — a policie to vyhodnotila jako teroristický útok. Bohužel ostatní kluci zmizeli, a tak mají ve vazbě jen Travise, který zůstal, protože byl přesvědčen, že se vše vysvětlí. Ale opravdu říká své advokátce všechno?
Oba případy se neskutečně komplikují a snad s každou kapitolou se objevují nové a nové záhady. Kdo byla Upírova poslední oběť, odkud se ta stará dáma v New Yorku vzala, proč zrovna ona musela zemřít? A chtěl někdo opravdu hodit ten „teroristický útok“ na Travise, nebo spíš na jeho kamaráda, který se však skrývá pod diplomatickou imunitou?
Policejní vyšetřování Jakea a jeho kámoše detektiva Vita Pasquarelliho se prolíná se soudními slyšeními Mannyina případu, ve kterém pomáhá ještě Jakeův záhadný bratr Sam. Je tu spousta otázek i dost problémů, ale i místo pro odlehčení atmosféry — třeba když advokátka něco hledala v kabelce a vysypala její obsah na stůl: „Když se prach usadil, oba muži si změřili kuchyňský stůl pohledem užaslých archeologů, vstupujících do zapečetěné hrobky.“
Ve spoustě detektivek, když jsou dva souběžné případy, se nakonec ukáže, že mají souvislost — ale tady? Upír, co odebírá krev, a výbuch poštovní schránky, která někoho zasáhla jen omylem? Kdybych vám ale prozradila, jak to spolu opravdu souvisí, jednak byste těžko věřili a jednak by příběh ztratil hodně ze svého kouzla — kterým jsou překvapivé zvraty. Protože jak obracíte stránky, předem nedokážete odhadnout, co bude dál.
Není to ale žádná přehnaná smršť šokujících chytáků, na jaké jsme zvyklí u Deavera. Tady se na vše přichází postupně díky pečlivé detektivní práci — a impulzivním Mannyiným improvizacím na hraně zákona…
Zajímavý a chytrý detektivní příběh, který byl sice komplikovaný, ale ne natolik, aby se v něm čtenář beznadějně ztratil. Já například jsem dokázala sledovat všechny linky bez problémů, a to je co říct. Román patří k těm, u kterých nevíte, co čekat, a pak jste příjemně překvapeni. Manželé Badenovi nejen že vědí, o čem píší, ale dovedou to i podat čtivě a napínavě…
Originál: Skeleton Justice, 2009
Překlad: Stanislava Míčková
Vydal: Oldag, 2013
262 stran