Pod těmito kameny je nejnovější česky vydaný román od anglické spisovatelky Ann Granger. V pořadí je to dvanáctá detektivka, kterou v sérii Mitchellová a Markby vydalo nakladatelství Motto. Žánrově jde o klasickou detektivku, která úspěšně pokračuje v tradici detektivek se slečnou Marplovou či v midsomerských vraždách.
Pokud detektivky od Ann Granger znáte, pak víte, co vás čeká. Ocitnete se v nich na poklidném anglickém venkově, kde se víceméně zastavil čas. Pod těmito kameny napsala autorka již v roce 1999, ale na děj to nemá sebemenší vliv. Tohle je prostě anglická klasika, která je v podstatě nadčasová. Já ostatně našla jen jedinou věc, která tu působí zastarale, a tou je móda ženských šátků, které se nosí přes šaty, kabáty a saka. Jinak je kniha univerzální a aktuální.
Autorka se drží receptu, který se osvědčil jak jí, tak i řadě spisovatelů před ní. Pokud máte rádi příběhy Agathy Christie, pak by vás knihy její následovnice neměly zklamat. Možná, že Granger nemá tak komplikované zápletky a její vraždy jsou přímočařejší, ale na druhou stranu je víc „literární“, takže se do jejích příběhů začtete jako do společenského románu. K jejím postavám si vybudujete vztah a sledujete jejich psychologický vývoj.
Postavy této detektivky jsou víceméně tradiční: jsou tady aristokraté, kteří chovají koně a ostatním dávají najevo, že jsou něco lepšího. Máme tady sousedky, které si rády podrbou a ví o všech všechno. Místní se scházejí v typické anglické hospodě, v níž se nejen vyšetřovatelé dozvědí spoustu užitečných informací.
Hlavní postavy příběhu jsou také jistým způsobem nadčasové: ovdovělý muž s dítětem se oženil s krásnou a rozmarnou ženou, která se na jeho farmě začíná nudit. Navíc není nijak nadšená z toho, že se musí postarat o malou dceru, kterou vyvdala.
Celý příběh se odehrává v jedné vesnici, která je ryze anglická. Lidé žijí v podobných domcích, starají se o své zahrádky, a když jsou rozrušení, usrkávají silný černý čaj. Příběh začíná vraždou, ale vy přesto nemáte pocit, že by tu bylo něco nechutného a nepatřičného. Případ jako obvykle vyšetřuje Alan Markby, který má v tomto díle hodnost superintendanta. Alan vede vyšetřování oficiálně a neoficiálním pátračem je (jako obvykle) Meredith Mitchellová, která pracuje na ministerstvu zahraničí.
Tito dva nejsou nejmladší, proto vás od detektivní zápletky nebudou odvádět jejich milostné eskapády. Alan požádal Meredith o ruku, ale ona odmítla. To berte prostě jako fakt, jako výchozí tezi. V knize je několik odstavců ohledně jejich soukromého života a vzájemného vztahu, ale na prvním místě zůstává vyšetřování vraždy.
Zločin je tady „rodinný“, což je další věc, kterou známe z anglických detektivek-hádanek. Zavražděna byla Sonia, mladá atraktivní manželka konzervativního a nudného farmáře Hugha. Podezřelí se sestávají z příbuzných a přátel této dvojice. Vyšetřování probíhá formou dialogů, během kterých se dozvídáte stále nové a nové informace o tom, jaké jsou mezi zúčastněnými vztahy. Nejvíc informací se dozvíte o zavražděné a něčím budete hodně překvapeni.
Co se týče vraha, autorka vám nic neusnadní, proto nečekejte žádné nápadné stopy. Ledacos si můžete domyslet a motiv k vraždě vychází z psychologie postav. Na druhou stranu je tu ale jedna falešná stopa, díky které vás autorka dokáže pěkně zmást. I v tomto případě se Granger drží postupů, jaké před ní praktikovala Christie.
Pod těmito kameny je příjemná a čtivá detektivka, u které se pobavíte a odpočinete si. Věnovat pozornost byste jí měli zejména tehdy, pokud vás baví anglické klasické detektivky.
Originál: Beneath these Stones, 1999
Překlad: Zdeňka Zvěřinová
Motto, Praha 2013
296 stran
www.motto.cz