Žádná běžná detektivka a už vůbec ne špionážní příběh ze studené války, jakých je všude dvanáct do tuctu. Spíš obratně zkomponovaný román s reálnými historickými kulisami a filozofickým podtextem. Je natolik čtivý, že „něco“ je schopen sdělit čtenářům snad všech úrovní intelektu i vkusu.
Do rodné Prahy se vrací depresemi a nostalgií poznamenaná Jentl, manželka izraelského diplomata Benjamina Iltise. Jednou si její Ben na chvíli odskočí z recepce a – už se nevrátí. Zmizí beze stopy v uličkách pražské periférie. Jentl si zoufá. Nikdo z jejích blízkých nepřežil válku a teď – 20 roků po ní – další tragédie. Divné je, že před časem podobně z velvyslanectví zmizel i Benův předchůdce. Až starý rodinný přítel Jentl nalije čistého vína: Benjamin pátral po válečném zločinci Raufovi, který pod novou identitou údajně působí na některé z pražských ambasád.
Manželovou tragédií i vzpomínkami na válečné dětství otřesená Jentl se paradoxně vybičuje k akci. Chce zločince přivést na lavici obžalovaných sama. Napínavý děj graduje, vypukne hon na Raufa a na jeho komplice… Jentl Iltisová opakovaně nasazuje život a doslova si sahá na dno sil. A když nakonec nelze jinak, vykoná svoji pomstu jako starozákonní Judita. Coby podezřelá z vraždy pak milované město ve spěchu opouští s tím, že se sem už nikdy nebude moci vrátit.
Osobně knížku řadím k vrcholům nejen autorovy tvorby, ale i žánru špionážního thrilleru jako takového. Ani jeho velmistři – Le Carré, Forsyth či Higgins – neumějí nic víc.
Vydal Melantrich 1969
232 stran