Divadlo pod Palmovkou se po dlouhé době vrací k inscenování detektivní hry a hned si zvolilo titul asi nejslavnější! Londýnská inscenace Pasti na myši je zapsána v Guinnesově knize rekordů jako nejdéle nepřetržitě hraná divadelní hra na světě, v současné době je na repertoáru již 59. sezónu.
Pro milovníky napětí i dobré zábavy slibuje Past na myši jistě příjemný divácký zážitek. Děj hry se odehrává v uzavřeném prostoru Penziónu U klášterní studně, v němž se za sněhové bouře schází velmi nesourodá skupina osob, z nichž každá má své tajemství i společné vazby. Vrahem může být kdokoliv, a jeho odhalení je tedy zcela nečekané.
Československá premiéra hry se konala v Divadle pod Palmovkou (tehdy Divadlo S. K. Neumanna) 6. ledna 1961. V Praze mohli diváci Past myši vidět ještě čtyřikrát, naposledy v podání souboru Divadla v Dlouhé, před osmi lety.
Režisérkou inscenace v Divadle pod Palmovkou je Lucie Bělohradská, která zde inscenovala několik velmi úspěšných představení – za všechny jmenujme např. inscenaci hry A. Camuse Caligula nebo Sofoklova Oidipa; toto představení je na repertoáru již od roku 2002. Se žánrem detektivky, či dokonce s psychologickým thrillerem, se režisérka Bělohradská setkala několikrát v televizi – známé jsou např. její inscenace Andělský smích, Specialita šéfkuchaře nebo Vrah jsi ty, i když na jevišti se s detektivkou potkává poprvé. Ke spolupráci přizvala scénografa Ondřeje Nekvasila, kostýmní výtvarnici Katarínu Hollou, hudebníka Jana P. Muchowa a diváci uvidí herce Jana Teplého, Miroslavu Pleštilovou, Jana Konečného, Marcelu Nohýnkovou, Karla Vlčka, Evu Kodešovou, Miloše Kopečného a Martina Preisse. Inscenace vzniká v novém překladu, Pavla Dominika, ke kterému získalo Divadlo pod Palmovkou jako jediné v České republice exkluzívní svolení.
Premiéru chystá Divadlo pod Palmovkou na pátek 18. a sobotu 19. března 2011. Další reprízy budou v sobotu 26. března a dále pondělí 11. a středu 27. dubna 2011.
A tak Past na myši i nadále láme rekordy. Do roku 1974 se hrála v Divadle Ambassador (kapacita 453 sedadel), odkud byla během jednoho dne přemístěna do většího divadelního sálu St. Martin´s Theatre, které se nalézá v těsné blízkosti a jeho kapacita je o 100 míst větší. Na konci devátého roku inscenace začali novináři dávat jednotlivým rokům „rekordní“ přívlastky – a tak byl devátý rok neuvěřitelný, poté následoval nesmrtelný, mimořádný, fantastický, památný, imponující, vyzývavý, ohromující, neúprosný, nádherný závratný, impozantní – až přišel dvacátý první rok od premiéry, který novináři nazvali rokem plnoletosti či dospělosti – a další přívlastky už vzdali, protože, nebylo slov… Během oněch 59 let se na hře změnilo velmi málo. Po výtvarné stránce zůstaly kulisy beze změny, ale protože už i na nich zahlodal zub času, byly v roce 1991 rozebrány a nahrazeny novými. Stalo se tak během jednoho dne, takže se opět hrálo bez přerušení. Kulisy byly prodány v charitativní akci, jejíž výtěžek získala nadace, která se stará o zestárlé umělce. A tak z původní scény jsou na jevišti už pouze hodiny na krbové římse…