Firma Otázky a odpovědi má nového klienta. A jeho otázka zní „Kdo ukradl hlavu paní Masters-Powellové?“ Jakkoli to může znít šíleně, když je ve hře kryogenetika, je možné úplně všechno…
Navíc když si Samuel Hoenig firmu zakládal, přál si, aby mu lidé volali právě tak neobvyklé dotazy, tudíž si nemá nač stěžovat. Otázka je to vskutku zajímavá. A Samuel se pustí do řešení s o to větší vervou, že mu náhoda přihrála do cesty paní Washburnovou, docela normální ženu, která rozumí docela normálním lidem. Samuel totiž tak docela normální není, má aspergera a jeho pohled na svět je trochu jiný, přísně racionální. O tom, jak lidé reagují a cítí, se vždy pro jistotu radí s mámou. Teď má ale paní Washburnovou coby nárazník mezi ním a tím nelogickým světem okolo, takže se mohou směle pustit do záhady ztracené hlavy…
Už s Adrianem Monkem bylo veselo (a to měl „pouze“ obsedantně-kompulzivní poruchu), v seriálu jste mu ale neviděli do hlavy. V téhle knize je však Samuel přímo vypravěčem a jeho vnímání světa přináší řadu humorných situací – ať už v podobě jeho rituálů, posedlosti Beatles nebo poučkama z kurzů sociálních dovedností. K tomu přidejte detektiva, který nikdy nevyšetřoval vraždu, paranoidní manželku velitele ochranky v kryocentru a Samuelovu mámu s obuškem v ruce, a je o zábavu postaráno.
Románů o lidech s autismem je jako šafránu. Podivný případ se psem je asi nejslavnější, dostal se i do osnov doporučené literatury pro školy, Samuel Hoenig má však nejblíž k Danu Tillmanovi z románu Projekt Manželka. Tam se hrdina s Aspergerovým syndromem rozhodne najít si za pomoci složitých výpočtů ženu. Oba romány jsou sice humoristické, ukazují však také čtenářům, že „aspíci“ nejsou žádní cvoci, jen prostě přemýšlí trochu jinak. Upřímně, čtenářům mohou v knihách připadat roztomilí, ale zažít je pak reálně je něco jiného. Paní Washburnová a Samuelova matka jsou naprosté světice.
Že Otázka ztracené hlavy je veselá, dokládá i to, že oba autoři jsou vlastně jeden – Jeff Cohen píše také detektivky coby E.J. Copperman a na téhle knize tudíž spolupracoval sám se sebou. A o tom, že román není tak úplně mimo mísu, svědčí jak množství detektivek, které má (mají) na kontě, tak i fakt, že Jeff Cohen vychází z vlastní zkušenosti rodiče dítěte, majícího aspergera. Román tak v sobě skloubí autenticitu vnímání lidí v autistickém spektru, plus proklatě zamotaný detektivní případ, který potěší všechny milovníky zdánlivě neřešitelných rébusů…
Originál: The Question of the Missing Head, 2014
Překlad: Markéta Musilová
Vydalo: Argo, 2016
284 stran