Napínavý dobrodružný thriller o hledání bájné relikvie z dob Mojžíšových, která může způsobit biblickou Apokalypsu…
Na začátku každého pořádného dobrodružného thrilleru musí někdo zemřít, v nejlepším případě nějaký kurátor. Zde umírá kurátor babylonských sbírek, který právě zkoumal podivný artefakt, získaný na iráckém černém trhu. S obětí a vrahem však byl v místnosti ještě někdo třetí, fotografka Edie Millerová. Ta se ke své pramalé radosti stává nepohodlným svědkem, kterého je třeba se urychleně zbavit. Jen co ji nepřátelé najdou…
A protože si vražedné komando myslí, že kurátor ještě před smrtí poslal fotky artefaktu svému příteli Aisquithovi, je na Edii, aby ho našla jako první a varovala. Tím pádem je víc než jasné, že místo jednoho terče teď budou mít zabijáci terče dva. Život je boj…
Naštěstí je Aisquith studovaný historik, takže pozná hodnotu ukradené relikvie – Ohnivé kameny kdysi kněží používali při obřadech u Archy úmluvy. A o tu přesně jde i extrémně křesťanské „bezpečnostní agentuře,“ která má své lidi snad všude a nezastaví se před ničím…
Když jsem zjistila, že druhá hlavní postava, onen Caedmon Aisquith, býval tajným agentem a teď je z něj nenápadný spisovatel a historik, musela jsem se ujistit, že v ruce opravdu nemám nedávno čtenou Ztracenou oázu od Sussmana, protože ta podoba byla veliká a matoucí. Nemluvě o tom, že oba romány značně odkazují na Indiana Jonese a pasou po biblickém artefaktu. Ale nejspíš je to daň za obrovský boom „esoterických thrillerů“ – témat k zápletkám prostě není neomezené množství a Indiana Jones platí za legendu a kánon pro všechny ostatní dobrodružné romány, nelze ho tedy dost dobře obejít.
A já Ohnivé kameny rozhodně nezatracuji, celkově se mi vlastně líbily. Oni totiž co ztrácejí na originalitě, to získávají jinde. Například na sympatických hlavních postavách, které nešustí papírem a hezky to mezi nimi jiskří, nebo na nadhledu (když se hrdinové nemůžou rozhodnout, střihnou si kámen-nůžky-papír.) Také jejich soupeř, plukovník MacFarlane, je plnohodnotnou postavou a nepřítelem, který je vždy o krok napřed. Sice je zvláštní, že známe protivníky už od začátku a z této strany tedy překvapení nehrozí, plukovník a jeho zabijáci však nahánějí Edii a Caedmona po všech čertech s chladnokrevnou zručností, takže o potřebné napětí se není třeba strachovat. Toho tu je s přibývajícími stránkami čím dál víc. A konec naznačuje, že všem dnům ještě konec není a že se čtenáři mohou těšit na nová dobrodružství, která autorka na své hrdiny chystá v příští knize, nazvané Templářská šifra…
Originál: Stones of Fire, 2009
Překlad: Viktor Faktor
Vydala: Metafora, 2011
www.metafora.cz
485 stran
2 komentáře: „Ohnivé kameny (Chloe Palov)“
Martina Hlávková
(3.10.2018 - 17:29)Dobrý den kopuila jsem manželovi knihu Templářske tajemství a Templářskou sifru od Chloe Pavlov moc se mu líbí a shaním další dile Ohnive kameny a Templářska relikvie ,daji se prosím tyto knihy koupit.Děkuji Martina Hlávková
Centrum DETEKTIVKY
(3.10.2018 - 19:35)Dobrý den, asi to bude trochu problém, spíš možná zkusit kamenná knihkupectví. Podle toho, co se mi podařilo strejdou Googlem dohledat, tak jsou k dispozici k on-line nákupu pouze jako e-kniha. Oba tituly by v této podobě měly být na eknihulka.cz Lucie Cermanová