Nevěrné ženy pijí sauvignon (Věra Fojtová)

Věra Fojtová Nevěrné ženy pijí sauvignon

Nevěrné ženy pijí sauvignon je třetí kniha z edice Vinařská krimi nakladatelství Moba. V edici již vyšly Tramín s příchutí krve a Ryzlink ostrý jako nůž. Autorka Věra Fojtová pokračuje v podobném duchu, takže vás opět čeká pohodový krimipříběh, který se odehrává v prostředí moravských vinných sklípků.

Fojtová se ve svém novém románu držela osvědčených postupů a nijak neexperimentovala. Její krimipříběhy mají podobné schéma a vystupují v nich stejné postavy. Protože jde o krimi a ne o klasickou detektivku, velký prostor dostává policejní vyšetřování. Hlavní hrdinové a vyšetřovatelé jsou tu dva: kapitán Otakar Kuba a poručík Lukáš Vrba, zvaný Sokolík. Ačkoliv se ti dva naoko hašteří, je znát, že se mají rádi a jeden druhého si váží. A to i přesto, že je mezi nimi generační rozdíl.
Poměrně dost prostoru dostali i další členové policejního sboru, kteří se podílejí na vyšetřování, zejména pak policejní psycholožka, které dal Kuba posměšnou přezdívku Máňa. Vývoj příběhu je podobný jako v minulé knize: na začátku se tým policistů zabývá jistým případem. I teď jde o vraždu a velmi kladně hodnotím to, že autorka tento případ uzavřela a sdělila nám, kdo je vrahem a proč vraždil. Jedinou výtku mám k terminologii. Kapitán Kuba chybně hovoří o dvou vraždách, ačkoliv je patrné, že se jedná o dvojnásobnou vraždu. Být to v klasické detektivce, tak nad tím mávnu rukou, ale v krimirománu, který je založený na policejní práci, by to chtělo ohlídat detaily.
Teprve po vyřešení tohoto „okrajového“ případu se rozjede vlastní příběh, o kterém se můžete dočíst v anotaci. Tento případ tvoří jádro knihy, a jak jinak, odehrává se na moravské vesnici mezi vinicemi a sklípky. Lidé jsou tady svérázní, zemití a jejich mluvu nezřídka prošpikuje nářeční výraz. Zločin je víceméně rodinný, protože podezřelí jsou z okruhu rodiny a přátel. Čtenář tak má možnost tipovat, kdo z aktérů je vrahem.

Krásná Oksana je lidem z vesnice trnem v oku, protože měla milenecký poměr snad s každým mužským z okolí a navíc rozvrátila jedno spokojené manželství. K sousedům se chová arogantně a všichni o ní vědí, že jde po penězích. Kdo z nich a hlavně proč využil oslavy pálení čarodějnic a mrtvé tělo efektivně naaranžoval na hořící hranici? K vraždě má důvod několik lidí, některé motivy jsou zřejmé na první pohled, nad jinými se musí čtenáři zamyslet a vyvodit si je.
Po vraždě se rozbíhá klasické vyšetřování založené na dialozích. Stopy vám autorka poodhaluje postupně a záleží na vaší sčetlosti v žánru, jak rychle vraha odhalíte. Naštěstí se autorka vyhnula nešvaru některých českých detektivkářů, kteří s oblibou přivedou vraha na scénu až v závěrečné kapitole.
Celkově je příběh milý a přátelský. Nejsou tu potoky krve ani vás tu nečeká nic nechutného a šokujícího. Detektivka plyne poklidným tempem a autorka vám dokáže vsugerovat pocit, že sedíte ve vinném sklípku a v klidu popíjíte vínko. Stylově je Vinařská krimi blízká dalším dvěma mobáckým edicím, a to Kočičí krimi a Medvídkovské krimi. Všechny tři jsou univerzální v tom smyslu, že je může číst kdokoliv a bude s nimi spokojený.

Moba, Brno 2013
edice Vinařská krimi
248 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA