V Hamburku se objevuje ruský běženec Issa Karpov, který je napůl Čečenec a napůl muslim. Logicky se tak velmi brzy ocitne v hledáčku hned několika rozvědných služeb. Ty se mezi sebou dohadují, zdali ho mají ihned zadržet a zabránit tak velmi pravděpodobnému teroristickému útoku, nebo zdali mají vyčkat, až se Rus spojí s dalšími teroristickými buňkami operující v Německu.
Jednu z rozvědek vede stárnoucí a cynický Günther Bachmann (Philip Seymour Hoffman), který je do Hamburku přeložen za trest po jedné nezdařené operaci v Bagdádu. Němec preferuje vyčkávání a sledování, během kteréhož začíná pochybovat o tom, že by Rus je terorista.
Stejný názor má i mladá právnička Annabel Richterová (Rachel McAdamsová), kterou kontaktoval jeden z muslimů, jenž u sebe Issu nechává přespat. Ze všech sil se snaží, aby uprchlík získal v Německu azyl, a nemusel se vrátit do země, kde byl zavřený a kde ho mučili.
Mladý Rus má jen jediné přání – vyhovět vůli svého zesnulého otce a kontaktovat majitele banky Brue Frères (Willem Dafoe). Co může mít společného bohatý bankéř s ruským běžencem? To musí Bachmann rychle zjistit, protože tlak ostatních tajných služeb sílí. Brzy nebude pro mladou právničku ani ruského běžence v Hamburku bezpečno…
Film vznikl na motivy stejnojmenného románu dnes již více než osmdesátiletého anglického spisovatele převážně špionážních románů z období studené války, Johna le Carré (vlastním jménem David John Moore Cornwell). Příběh mladého Rusa v Hamburku pochází z roku 2008 (česky poprvé vydáno nakladatelstvím Mladá fronta v roce 2009). Převedení na filmové plátno se v koprodukci Velké Británie, USA a Německa ujal Anton Corbijn, režisér holandského původu, původně uznávaný fotograf a později neméně uznávaný režisér videoklipů (mj. stálá spolupráce se skupinou Depeche Mode). Autorský tandem tedy více než slibný (o hereckém obsazení nemluvě). A jak to tedy dopadlo?
Corbijn rozhodně nenatočil Hamburk v nějakém videoklipovém stylu, ale naopak dokázal vystihnout jistý chladný půvab tohoto světoznámého přístavu. V jeho podání je to melancholické, věčně zatažené město. Některé záběry jsou poměrně nevšední, i když si to hned neuvědomíme (např. scény „mezi igelity“ v rekonstruovaném bytě nebo úplně poslední scéna filmu).

Samotný příběh se rozhodně liší od standardních špionážních filmů, kde se to jen hemží neohroženými agenty, neustálou akcí a ultra-technickými hračkami. Ne, že by tam občas nějaké ty elektronické pomůcky nebyly, ale pořád zůstáváme spíše u klasických štěnic a maximálně tak ještě webových kamer. V Nejhledanějším muži je podle mého názoru naopak vidět „neamerický přístup“, nejsou tu jednoznační hrdinové, není tu příliš akce (film ale občas lehce sklouzává do nudy), ani patosu. Všechny postavy se snaží dělat, co mohou, ale u všech je pozorovatelná částečná skepse. Jak se totiž zdá, v dnešním světě není možné jednoznačně vyhrát, pokud vůbec. Když použiju metaforu jedné z postav, jde jen o to, že získáme malou rybu, abychom na ní chytli ještě větší. Tu pak použijeme na chycení té největší. Ale co když už někdo zároveň chytá rybáře?
Příběh je tu více, tu méně, protkán odevzdaností a cynismem, kdy obyčejný člověk už téměř nikoho nezajímá a pokud ano, má smůlu – v nemilosrdné hře mocných je zadupán do země. Ponurý a bezvýchodný konec to jen potvrzuje a korunuje předchozí děj.
Režisér se mohl bezesporu opřít o herecké výkony. Philip Seymour Hoffman v hlavní roli byl hercem výrazných postav, který bohužel skonal v únoru letošního roku. Měl za sebou role ve filmech jako Capote, Piráti na vlnách, Hunger Games nebo Moneyball. V této své poslední roli (film je věnován částečně také jeho památce) jen dokazuje, jaká je tohoto talentovaného herce škoda. Svou postavu zde obohatil velmi slušným výkonem, kdy přesně dávkuje, jak odevzdanost a skepsi, tak snahu být „tím správným“, udělat tu správnou věc. Po celý film zůstává ošuntělý, v „columbovském“ baloňáku, přičemž mezi jeho nejčastější rekvizity patří sklenka brandy nebo whisky, neodmyslitelné cigarety (v podstatě ho bez ní nevidíte), mobilní telefon a notebook s přenosem obrazu nebo záznamem zvuku.
Další z hlavních postav ztvárnila herečka Rachel McAdamsová, půvabná brunetka (zde ovšem blondýnka), pro kterou měl slabost i sám Sherlock Holmes, alias Robert Downey Jr., v nových zpracováních příběhů geniálního detektiva. Blýskla se také například v romantické komedii Půlnoc v Paříži nebo v novinářském thrilleru Na odstřel. Zde by jí však více přesvědčivosti neškodilo, přece jen naivní pohledy, střídané výrazem „nechápu, co se kolem mě děje“, jsou trochu málo. Absence emocí (kterou jí mimochodem vyčítá i Bachmanova postava) ale možná byla – vzhledem k faktu, že mají jít o idealistickou právničku, která se brzy ocitá ve hře, na kterou nestačí – režisérským záměrem. Pak se Rachel omlouvám.
Trojici hlavních charakterů uzavírá Willem Dafoe. O tomto herci, s nezapomenutelnou, ostře řezanou tváří, už nebylo dlouho slyšet. Představiteli často záporných rolí, který hrál i v kontroverzních filmech (Poslední pokušení Krista) nebo válečných dramatech (Četa, Narozen 4. července), role stárnoucího (a také již pomalu rezignujícího) bankéře sedla. Spolu s Hoffmanem přidávají do filmu občas jemný, i když velice vzácný, humor.
Nejhledanější muž není pozitivním filmem. Vypráví o paranoii dnešního světa, vystihuje všudypřítomný strach z terorismu, což však nebrání rozvědkám z různých zemí (ve filmu není žádná konkrétně jmenovaná), aby si hájily především své zájmy a úspěšně tak shazovaly tvrzení, které proklamuje jedna z postav (a druhá jí ho poté posměšně vrací), že „jde především o to, chránit svět“.
Pokud nehledáte akci, ale máte chuť ponořit se do téměř šachové hry tajných služeb, pokud se chcete nechat vtáhnout do lehce ospalé a melancholické atmosféry Hamburku, nebo máte rádi Philipa Seymoura Hoffmana, pak vyražte do kina. Patrně sice nebudete odcházet s nijak dobrým pocitem, ale zase uvidíte jiný pohled na problematiku terorismu a špionážních agentur.
A Most Wanted Man
Velká Británie / USA / Německo, 2014
Česká premiéra: 4. 9. 2014
Režie: Anton Corbijn
Hrají: Rachel McAdams, Philip Seymour Hoffman, Willem Dafoe, Robin Wright, Daniel Brühl, Nina Hoss, Martin Wuttke, Mehdi Dehbi, Kostja Ullmann, Grigorij Dobrygin, Rainer Bock, Charlotte Schwab, Derya Alabora
Délka: 121 minut
Mluveno: Anglicky, české titulky
Oficiální stránka: www.amostwantedmanmovie.com