V případě Lovců hlav se nakladatelství a filmovému distributorovi zdařil dobrý tah. V listopadu totiž současně vyšla původní knižní předloha Joa Nesbøho z roku 2008 a současně proběhla premiéra filmového zpracování, které do kin norských zamířilo v srpnu letošního roku.
Film vyprodukovala společnost YellowBird, která vyrobila rovněž švédskou verzi Larssonovy trilogie Milénium, a tak by člověk mohl doufat, že adaptacím severských detektivek ještě není konec. Ten Nesbøho příběh režíroval Morten Tyldum a filmová verze je prezentována pod reklamním heslem 100% thriller. Je třeba upřímně říct, že při sledování opravdu není o napětí nouze. Ale nejen o napětí.
Hned v úvodu se dozvídáme, že Roger Brown (hraje ho Aksel Hennie), který se dobře hodí na roli muže nepříliš vysokého) není jen zkušeným personalistou, ale také krade umělecká díla. Jeho žena (severská kráska Julie L. Ølgaard) je přece tak hezká a on potřebuje dotovat drahý dům, ve kterém žijí, a manželčinu galerii. Právě tam se Roger seznámí s Clasem Grevem (Nikolaj Coster-Waldau, a pokud budou ženy chtít do kina kvůli herci, tak pravděpodobně právě kvůli němu). Chlápek, který je (a) ideálním úlovkem na manažerské pozice a (b) vlastní vzácný Rubensův obraz, takové příležitosti nedokáže Roger odolat. A to se teprve začnou dít věci.
Film je myslím dobrou ukázkou adaptace literární předlohy. Co v knize zabírá několik stránek, se dá zkrátit, udělat méně komplikovaně. Hned od začátku tak divák ví, co Roger dělá, závěrečné scény jsou zde vyprávěny od A do Z, nikoliv zpětně jako v knižní předloze. Menší je ovšem ponor do Rogerovy duše, zdaleka se nedozvídáme tolik o jeho pocitech a ani (jistě i díky tomu) nepůsobí tolik zakomplexovaně a zároveň namyšleně jako v knize. Chybí pasáže z minulosti nebo líčení toho, jak donutil Roger svoji ženu jít na potrat — a s tím také souvisí určitá úprava ve filmu. Kdo knihu nezná, tomu by to ale chybět nemělo.
Méně psychologizování, více akce, jde přece o 100% thriller. Přesto Lovci hlav dobře zachovávají atmosféru literární předlohy. Příběh, který se nesmí brát tak docela vážně: situace a zvraty jsou podobně divoké a někdy neuvěřitelné jako v románu, na prostoru nějakých sto minut o to divočejší. Co je v knize jen napsáno, je tady navíc vizualizováno. To by šlo samozřejmě říct o každé filmové verzi, v tomto případě není na škodu informaci zdůraznit: nestřílí se zrovna málo a pohled na mrtvé nebo zraněné nemusí být v Mortenově podání pro každého diváka příjemný, podobně jako když je Harry celý od výkalů.
Zároveň scény, které jsou drsné, mohou vyvolat, dle reakcí na premiéře, také smích. Dokážete si například představit velkého bílého psa nabodnutého na jedoucím traktoru?
Jo Nesbø se dříve vyjádřil, že filmové adaptace příběhů s Harrym Holem neplánuje. Nyní však bylo oznámeno, že se bude točit film podle holeovského románu Sněhulák. Zatím je pouze jisté, že režie se ujme Martin Scorsese. O filmu si čeští fanoušci budou moct poslechnout na jaře 2012 od samotného Joa Nesbøho, které by měl přijet do Česka pokřtít české vydání své další detektivky, shodou okolností právě Sněhuláka.
Na film Lovci hlav jde do kin vyrazit už nyní. Vtipná, napínavá, bláznivá a oddechová podívaná, u které budou slabší povahy pravděpodobně při některých scénách koukat jinam než na plátno.
Režie Morten Tyldum
Scénář Lars Gudmestad a Ulf Ryberg
Podle předlohy Lovci hlav od Joa Nesbøha
Kamera John Andreas Andersen
Střih Vidar Flataukan
Výprava Nina Bjerch Andresen
Kostýmy Karen Fabritius Gram
Hrají Nikolaj Coster-Waldau, Julie R. Ølgaard, Aksel Hennie, Synnøve Macody Lund, Joachim Rafaelsen a další
Norsko 2011, 100 min, norské znění, české titulky
Trailer a fotky: www.aerofilms.cz