Bývalý kriminalista Martin Goffa napsal strhující román ve stylu americké drsné školy. Přestože jde o prvotinu, příběh má výbornou výstavbu i styl, takže by se za něj nemuseli stydět ani klasikové žánru, jako byli D. Hammett nebo J. H. Chase. Novinku právě vydalo nakladatelství Mladá fronta.
Osobnost autora zůstává poněkud záhadná vzhledem k tomu, že si pro své psaní zvolil pseudonym a sám zůstává v anonymitě. Z informací nakladatele zjistíme jen to, že autor je bývalý policista, který začínal jako pochůzkář a potom pracoval víc než patnáct let na kriminálce. Tím trochu připomíná úspěšného slovenského spisovatele Dominika Dána. Ostatně, tohle bylo první, co mě napadlo, když jsem se ke knížce dostala. Pomyslela jsem si, že Martin Goffa je český Dán.
Mám-li oba spisovatele porovnat, je mezi nimi zásadní rozdíl. Dominik Dán píše kriminální romány, kdežto Martin Goffa si vybral cestu akční detektivky, která čerpá z americké tradice. Tím pádem mě jeho román nenudil vyšetřovacími metodami policie, které bývají často na úkor napětí a akce. Policie tu samozřejmě je, ale vy se spíše dozvíte, jak jednotliví policisté přistupují k případu, který vyšetřují.
Hlavní hrdinové jsou tady dva. Bývalý policista Mikuláš, který ve čtyřiceti letech odešel do výslužby a otevřel si bazar spojený se zastavárnou. Druhým hrdinou je jeho bývalý kolega, pražský policista Vali. Ačkoliv se nějakou dobu neviděli, náš příběh začíná ve chvíli, kdy Vali navštíví Mikuláše v jeho podniku a snaží se ho přemluvit k jedné, ne příliš bezpečné akci. Jistý ředitel společnosti byl unesen a jeho kolegové (ve skutečnosti šéfové) nabízí dva miliony korun tomu, kdo ho najde. Vali řeší případ pracovně, a tím pádem nemá na odměnu nárok, a proto ho napadne, že místo sebe nastrčí Mikuláše.
Mikulášovi se do toho příliš nechce, ale nakonec se nechá přesvědčit. Nápad nevypadá špatně a navíc by mohl vydělat milion. Riziko podstupuje pouze Vali, protože tomu by hrozil vyhazov z práce a žaloba. Společně se tedy pustí do akce a ani jeden z nich si neumí představit, jak nebezpečná může být. Oba podniknou bezpečností opatření, ale ono se to nakonec vyvine jinak, než jak čekali. A v nejedné chvíli půjde doslova o život.
Kniha je čtivá a napínavá a vy budete čím dál víc zvědaví na to, jak to vlastně všechno dopadne. Ačkoliv se příběh odehrává v Praze v českých kulisách, má velmi blízko příběhům, které napsali Hammett či Chase. Mikuláš se totiž chová jako jejich hrdinové. Na české poměry možná nezvykle, ale o to větší úspěch bude mít u čtenářů. Na první pohled by se mohlo zdát, že půjde o bezduchou střílečku, ale to v žádném případě není pravda. Tenhle příběh je inteligentní a působí naprosto reálně. A to i díky policejním zkušenostem autora.
Jediná věc, která mě trošku zaráží, nesouvisí s knihou, ale s osobou autora. Vzhledem k tomu, že odešel od policie, tak nechápu, proč nepíše pod vlastním jménem. Má obavy z bývalých kolegů? Anebo si myslí, že vyzrazuje nějaká velká tajemství? Anebo je mu hloupé, že na systém a některé policisty „hází špínu?“ Ale kdo dneska kromě několika policistů a autorů krimirománů věří tomu, že všichni policisté s nadšením pomáhají a chrání?
Tohle je přece literatura. Každý autor má právo na nadsázku a nikde není řečeno, že se musí psát jen a jen pravda. To, že autor do policie rýpe, se dá navíc svést na žánr, který to vyžaduje. V drsné škole je to prostě tak, že hrdina je ne-policista.
Celkově lze říct, že knížka pro mě byla velice milým překvapením. Řemeslně je zvládnutá tak dokonale, až se nechce věřit, že tohle psal někdo, kdo byl zvyklý psát pouze policejní protokoly. Kdybych nevěděla, že jde o prvotinu, myslela bych si, že autorem je zkušený spisovatel s mnoha lety praxe. Nakonec je jedno, kdo za pseudonymem Martin Goffa stojí. Hlavní je, aby mu psaní vydrželo, protože se už nemůžu dočkat jeho dalšího příběhu.