Mrtvý dům (Linda Fairsteinová)

Linda Faisteinová Mrtvý důmDalší objevování tajemných míst New Yorku v jedné ze starších knih americké autorky a bývalé žalobkyně Lindy Fairsteinové s názvem Mrtvý dům.

Příběh začíná tak trochu podivně, když se žalobkyně okresní prokuratury Alexandra Cooperová baví nad televizními záběry vraždy Loly Dakotové. Ta byla totiž zinscenovaná, aby bylo možné zatknout Lolina manžela, který za objednávkou zločinu stál. O chvíli později se však dovídá, že žena je skutečně mrtvá. Alex zahajuje s detektivy Mikem Chapmanem a Mercerem Wallacem, kteří občas působí spíše jako její osobní bodyguardi, pátrání, které je přivádí i na univerzitní půdu. U mrtvé nalézají lístek s názvem „Mrtvý dům“ a v Lolině pracovně pak fotografii studentky, která před několika měsíci beze stopy zmizela. Vedení školy není právě nadšeným spolupracovníkem, i když pachatelem by mohl být někdo z prostředí univerzity. „Ze hry venku“ však není ani Lolin manžel, který byl v době vraždy již ve vězení.

Linda Fairsteinová umí výborně využít toho, co skýtají opuštěná místa New Yorku a odkrýt jejich zajímavou historii. I když v tomto případě možná trochu slevila ze svých možností. Vyprávění o staré budově nevyznívá tak tajuplně jako tomu bylo ve Vražedném žáru (2008), který je autorčinou předposlední knihou. Příliš dlouho čekáme na odhalení, která budova byla myšlena „Mrtvým domem“, což člověka v důsledku trochu přestane zajímat. Tentokrát dala Linda Fairsteinová větší prostor osobě Alex Cooperové, Mike Chapman nemá tolik humorných hlášek. Alex je také v tomto díle nucena přiznat si svou přílišnou závislost na Chapmanovi, kterého považuje nejen za skvělého kolegu ale i za svého velmi dobrého přítele. Mike má v tomto příběhu své starosti a není schopen stát neustále Cooperové za zády, jak Alex očekává.

Mrtvý dům možná nepatří mezi nejlepší tituly Fairsteinové, přesto je příběh jako obvykle čtivý a navíc mě opět autorka donutila pátrat po dalších informacích místa zvaného Rooseveltův (Blackwellův) ostrov.
Za tuto knihu získala autorka v roce 2002 cenu Nero.

Originál: The Deadhouse, 2001
Překlad: Marie Fulková
Vydalo nakladatelství DEUS, 2009
253 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA