Mrtví neznají klid (26 autorů)

Mrtví neznají klidSpousta slavných autorů (a několik neznámých) podepsaných pod jednou knihou, a přesto to není antologie povídek. Všech 26 spisovatelů spolupracovalo na jednom příběhu, detektivce jak z Agathy Christie a jejích Pěti malých prasátkách – hledání pravého vraha po popravě toho domnělého…

Ten nápad mne hned zaujal, ten, a pak také známí autoři, kteří se tohoto experimentu účastní – Kathy Reichsová, Jeff Lindsay, Sandra Brown… Prostě první liga. Jakpak to asi pojmou? A budou hodně znát rozdíly mezi jednotlivými autory? Tyhle otázky se mi honily hlavou předtím, než jsem začala číst. Pak mě ale naprosto dostal úvod, mrazivý popis popravy Rosemary Thomasové, odsouzené za vraždu svého manžela Christophera, a na nějaké úvahy už nebyl prostor…
Ačkoli tak jednoduché to nebylo. Naopak, člověk byl dost rozpolcený, protože na jednu stranu chce vnímat vybroušený a zajímavý příběh, na druhou stranu mu ale hlavou probíhá „cože? Alexander McCall Smith?“ a v duchu probírá, co o autorovi ví, jaké byly jeho knihy a jeho styl… dost to ruší soustředění. Měla jsem pocit, že se po každé kapitole musím nadechnout a duševně se připravit na nového autora. Alespoň zpočátku. Jak mě totiž příběh vtáhl, už jsem pak jen pokrčila rameny – „Peter James? Tak dobře, ale jak to bylo dál?“
Samotný příběh je rozdělený na dvě části. První se odehrává v roce 1998 a seznamuje čtenáře s hlavními aktéry – nejen manžely Thomasovými, ale i detektivem Nunnem, přáteli, milenci, nepřáteli… Christopher Thomas byl takový parchant, že ho mohl zabít prakticky kdokoli. Druhá část je v současnosti, kdy se detektiv Nunn užírá vinou – pochopil, že je Rosemary Thomasová nevinná příliš pozdě, popravě už nedokázal zabránit. Ale najít pravého vraha stále ještě může. Sezve tedy hlavní podezřelé na vzpomínkový večer pořádaný ve výročí Rosemaryiny popravy. Pravda prostě musí vyjít najevo… Čtenáři už ty postavy znají z první části a mohou tak zkusit sami domýšlet – ale jak píše David Baldacci v předmluvě, kdo tvrdí, že pointu odhalil v předstihu, strašlivě lže…

Zajímavá a stylisticky vymazlená detektivní hříčka čtenářům umožní trochu si zaspekulovat, pocvičit se v dedukci, také si vyzkoušet, kolik autorů pod knihou podepsaných vlastně zná, a ponechá mu k řešení záhadu, jak se mezi Jefferyho Deavera a Tess Gerritsenovou dostala Diana Gabaldon, autorka bichloidních tlustospisů o cestování časem…

Originál: No Rest of the Dead, 2011
Překlad: Jiří Balek
Vydal: Mladá fronta, 2012
302 stran
www.kniha.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA