Tenhle případ bude osobní. Už zase. Ale nejsou právě takové ty nejlepší?
Zvláštní agent Pendergast vyšetřuje případ, která se ho osobně dotýká. Neznámý vrah zanechal na jeho prahu tělo agentova nejhoršího nepřítele, bez jakýchkoli stop, vodítek nebo i motivů. Jaký to má být vzkaz? A od koho? Záhadná vražda se stane spouštěčem zběsilého pátrání po protivníkovi, jehož mimořádné schopnosti úniků a falší zdárně konkurují a snad i předstihují samotného Pendergasta…
V paralelním případu se poručík D´Agosta vrací na místo první kauzy této veleúspěšné série – do newyorského Metropolitního muzea (viz kniha Relikvie.) Jeden technik z osteologického oddělení byl zavražděn v souvislosti s kostrou hominida. Návrat do Muzea si sice D´Agosta nijak neužívá (děsivé události s mozkožravým monstrem má stále v živé paměti) ale je to skvělá příležitost obnovit kontakt se starými známými (a příznivci celé série zajásají, když se na scéně objeví jedna povědomá doktorka.) A budou to právě fanoušci série, kterým dokonalá znalost předešlých dílů umožní pochopit směr poručíkova pátrání o dobrých deset stránek dříve než ostatním. Bizarní historie Pendergastovy rodiny, protkaná šílenstvím, vraždami a šarlatánstvím, se tu protne se současnou vendetou, toxiny a pocitem viny v adrenalinovém dobrodružství, které zhltnete jako malinu.
Tentokrát však jako by autoři už měli po krk svého vlastního arogantního hrdiny, a nechali ho opravdu trpět. Dávali mu zabrat jak na opuštěných solných pláních kalifornského Salton Sea, tak i v brazilské chudinské čtvrti nebo ve švýcarských Alpách. To, jak v minulém díle odolávat vábení sebevraždy, byla proti tomuhle prkotina.
Podaří se agentově partě přátel zvrátit děsivý sled pohrom? Přemůže totálně zdecimovaný federál protivníka, jež je dva kroky před ním (a tři před čtenáři?) A jak dějem zamíchá převzdělaný detektiv Angler, který ze všech událostí podezřívá právě Pendergasta?
Jisté je jen to, že čtenáře čeká pěkná řádka zvratů a nečekaných obratů ruku v ruce s povedenou přehlídkou oblíbených motivů – Metropolitním muzeem, kostlivci ve skříních Pendergastovy obskurní famílie i zdržovacím paralelním vyšetřováním, jež má mnohdy zcela zásadní a dramatický dopad na ústřední případ, tak jako tady.
Je pravdou, že temná historie Pendergastovy rodiny přišla na přetřes už několikrát a někoho už to může otrávit. Když však máte hrdinu s rodokmenem plným drahoušků, co otrávili stovky lidí a nikoli metaforicky, je těžké odolat a nevrátit se k nim…
Škarohlídům jistojistě zavře pusu velkolepé finále, které nejen že obnoví pověst Metropolitního muzea coby toho nejstrašidelnějšího bludiště na světě, ale nadělí podobný status i Brooklynské botanické zahradě – návštěvníci Tropického pavilonu budou mít po přečtení téhle knihy rozhodně bohatší zážitek z orchidejí…
Modrý labyrint je v celé sérii další knihou, která poodhaluje Pendergastovu rodinnou historii a částečně i osobu samotného agenta – jak je však zvykem, místo odpovědí na dřívější otázky předestře čtenářům zas nové záhady, nad kterými si můžou lámat hlavu až do příští knihy. Román Crimson Shore vyšel v Americe tradičně 11.11. tohoto roku a pro změnu odvede děj mimo New York. Chce dokázat, že i v Massachusets mají své strašidelné historky. Uvidíme…
Originál: Blue Labyrinth, 2014
Překlad: Jana Pacnerová
Vydal: BB art, 2015
337 stran