Marek Hladký a Jitka Hladká pokřtili svůj krimi příběh z prostředí pitevny

V pražském Knihkupectví Academia proběhl v pondělí 20. listopadu křest osmé společně napsané knihy manželské dvojice českých autorů Marka a Jitky Hladkých. Jejich Causa mortis je thriller ze soudní patologie s prvky hororu.

Autoři knihy Causa mortis

Marek Hladký (narozen 1971) je spisovatel, scenárista, dramaturg, a také vysokoškolský pedagog. Podle jeho scénáře vznikl v roce 1994 životopisný film Prosté krutosti a o rok později detektivní film Tónina smrti. V roce 2002 napsal detektivní novelu Anděl smrti. Kromě toho je autorem mnoha reportáží pro Českou televizi nebo dvou divadelních her pro Národní divadlo Brno. Jako pedagog působí na pražské Univerzitě Jana Amose Komenského, kde přednáší v oboru televizní a rozhlasové dramaturgie.

Jitka Hladká (1977) se kromě psaní knih věnuje také manažerské činnosti. Podílela se na vzniku cyklu dokumentárních pořadů ze současné divadelní scény a pořadů o marketingu mezinárodních společností, které působí na českém trhu. Jako manažerka se věnuje oblasti zdravého spánku a technologiím zpracování přírodních materiálů.

Manželská dvojice dosud napsala společně sedm knih pro děti a mládež. V případě jejich novinky Causa mortis (latinský termín pro příčinu smrti) jde tedy o poměrně razantní obrat. Jitka Hladká to zdůvodňuje tím, že témata, spojená s poslední věci člověka, jsou všude kolem nás, jen se o nich moc nemluví. Soudí, že je to pro ty, které obor soudní patologie a pohřebnictví ovlivňuje, výhodné. Naznačuje tím, že se ve vykachlíkovaných chodbách a pod zářivkami piteven odehrávají věci, o nichž nemá veřejnost ani tušení. Autoři slibují vysokou míru autenticity, která je podle nich dána mimo jiné i tím, že Marek Hladký na tomto místě v minulosti působil.

Hlavní hrdinkou knihy je MUDr. Judita Marková, která se stává novou přednostkou ústavu soudního lékařství kdesi v Praze. Důstojné, ale ponuré budovy, kde už desítky let končí oběti nehod, vražd i sebevražd. Zde se stanoví příčina smrti. Ale mrtvý se jen stěží může bránit, je-li pitevní zpráva falešná. Doktorka Marková postupně přichází na to, že zde funguje skrytá mafie, která zahrnuje soudní lékaře, laboranty, sanitáře, a dokonce i zkorumpované soudce, policisty a státní zástupce. A jako v každém správném thrilleru, i tady se má dostat hlavní hrdinka až k samotnému jádru zla, čímž se dostane do nebezpečí. Do jakého, to je vzhledem k námětu knihy poměrně jasné…

Beseda spojená s autogramiádou a křtem knihy proběhla v příjemných prostorách literární kavárny Knihkupectví Academia. Kmotry knihy byli režisér Jiří Svoboda, mistrně světa v kickboxu Martina Ptáčková a státní tajemník Úřadu vlády ČR Petr Špirhanzl. Poslední dva kmotři svorně uvedli, že se při čtení knihy docela báli a pan Špirhanzl lehce zažertoval, že je rád, že až se jednou dostane na dotyčná místa, nebude o tom vědět. Marek Hladký nicméně avizoval, že jejich příběh nemá být morbidní, ale má zkrátka a jednoduše popisovat místa a postupy takové, jaké jsou. Nemělo by proto jít o horor. Jiří Svoboda se nato pousmál a řekl, že to platí tak do šesté stránky…

Marek Hladký, který byl z dvojice autorů tím výřečnějším, se čtenářům svěřil, že většina zápletek v knize vychází ze skutečných případů. Upozornil na fakt, že v posledních letech se stává, že koroneři nemívají tak vysoké odborné znalosti, jaké měli soudní patologové dříve, a tak může často na místě činu dojít k přehlédnutí některých skutečností. Podle autora to může být dáno jak nedostatečnou kvalifikací, tak záměrem, v rámci manipulace s důkazy nebo dokonce potřebou tzv. vyrobit pachatele. V této souvislosti upozornil na nedávné případy Petra Kramného nebo Jiřího Kajínka. Aniž by se chtěl přiklánět na tu či onu stranu, muselo podle něj jít v těchto případech rovněž o manipulaci s důkazy. O tom především by měla být nová kniha manželů Hladkých, ale zároveň také o svědomí a původu zla v nás v lidech.

O atraktivní látku mají údajně zájem také filmaři. Mluví se dokonce o stádiu příprav, přičemž v hlavní roli by se měla představit „velká hvězda českého herectví“. Nic bližšího ale zatím není známo. Jelikož byl na besedě přítomen Jiří Svoboda, je dost pravděpodobné, že by se případné filmové adaptace ujal právě on. Režisér, který je podepsán pod úspěšnými snímky jako Sametoví vrazi, Zánik samoty Berhof nebo Skalpel, prosím, avšak připomněl, že natáčení filmů je především otázkou shánění producentů a peněz. Jak on, tak pan Hladký se ale shodli na tom, že ač by byla podoba televizního seriálu méně náročná na financování, látky pro námět není tolik, aby nedocházelo k rozmělňování děje. Což často vídáme u některých seriálů.

Pokud jde o podíl obou autorů na příběhu, Marek Hladký uvedl, že se na něm podíleli rovným dílem, jeden plynule navazoval na druhého. Zároveň také podotkl, že to je jeden z důvodů, proč jsou tak dlouho spolu, jelikož je spojuje stejná záliba i práce.

Příjemné povídání bylo zakončeno po necelé hodině křtem knihy. Zbývá už jen dodat, že Causa mortis (ukázka z knihy) je k dostání na pultech knihkupectví od listopadu 2017 a že na našem webu později naleznete také recenzi.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA