Aby přišly na kloub dávné rodinné tragédii, musí se dvě sestry, které spolu léta nemluvily, spojit. Ani jedna však netuší, co všechno při tom vyplave na povrch.
Když se čtyřicátnice Claire Scottová vrací se svým manželem Paulem z jedné restaurace v centru Atlanty, jsou přepadeni v zapadlé uličce. Při potyčce s útočníkem je Paul pobodán a umírá manželce přímo před očima.
Lydia Delgado má za sebou různé excesy mládí, mezi které patřily i drogy. Dnes však žije spokojeným životem veterinářky, chodí na zápasy své dcery Dee a stále miluje dlouholetého přítele Ricka. Když si přečte v novinách zprávu o Paulově smrti, pociťuje zadostiučinění. Právě on se ji kdysi pokusil znásilnit, což vedlo k roztržce s její mladší sestrou Claire, která Lydii nevěřila. Od té doby spolu nepromluvily.
Krátce po pohřbu objeví Claire v Paulově počítači sbírku sadistického porna. Je zděšená, vůbec netušila, že se její manžel o něco takového zajímal. Když se později na hřbitově náhodou setkává po letech s Lydií, osmělí se ji požádat o pomoc. Jedna z „obětí“ na videu se totiž podobá nedávno zmizelé mladé dívce. Obě ženy to přivádí k myšlenkám na jejich starší sestru Julii, která zmizela jedné noci v roce 1991 a nikdy se nenašla…
Dnes šestačtyřicetiletá americká spisovatelka Karin Slaughter proslula svými drsnými thrillery, ve kterých neváhá zabíhat do morbidních, často až šokujících detailů. Údajně si tím získala mimo jiné obdiv čtenářů z kolébky podobně laděných thrillerů – ze Skandinávie. Její romány však nejsou jen o násilí, často obsahují silné společensko-kritické téma, nechybí motiv neúplné či disfunkční rodiny, nebo dobrá znalost policejního prostředí.
Nejznámější je patrně její série s agentem Georgijského úřadu vyšetřování (GBI) Willem Trentem, který je hrdinou zatím sedmi (česky vydaných) titulů. Kromě toho píše i romány odehrávající se ve fiktivním okrese Grant. Ze samostatných románů jsme nedávno recenzovali „policejní thriller“ odehrávající se v Atlantě sedmdesátých let, Město policajtů. Autorčin nejnovější počin je jejím prvním psychologickým thrillerem, a jak se dalo předpokládat, i tady zabodovala a vypořádala se s ním na jedničku.
Nenechte se zmást názvem Krásný holky ve spojení se slovem „psychologický“. Rozhodně nepůjde o žádné drama holek řešící anorexii a podobně. Sice začíná jako psychologický román s kriminální zápletkou, ve kterém navíc tentokrát policie hraje nepříliš lichotivou úlohu, ale rychle se přetaví do poctivého, místy patřičně surového až depresivního thrilleru. Zároveň jde o důkaz, že autorka umí dobře porozumět různým pokleskům a především pak svým postavám, které vykreslila velmi realisticky.
Vyprávění střídá z pohledu Claire a z pohledu Lydie a v obou případech dobře volí odpovídající styl. Očima naivní Claire, která dosud žila s klapkami na očích, objevujeme netušenou minulost jejího manžela (jak vděčné čtenářské téma!), zatímco prostřednictvím Lydie nahlížíme na příběh realistickým pohledem ženy, která si prožila své. Kapitoly jsou ještě občas proloženy dopisy Juliina otce, které píše své zmizelé dceři. Sice mě to zpočátku trochu nudilo, ale jak se kniha chýlila ke konci, musel jsem uznat, že jsou stále emocionálnější a působivější. Tady Karin prokázala, že se dovede velmi dobře vcítit i do duše muže zdrceného ztrátou dcery. A my si v podvědomí uvědomujeme, co všechno musí prožívat v rodinách, které potká podobná skutečná tragédie…
„Partnerství“ krimithrilleru a psychologického žánru funguje velmi dobře. I když budete příznivci pouze prvního z nich, jistě uznáte, že setkání obou sester, které se musí spojit, aby čelily novým šokujícím skutečnostem, je velmi zajímavé a perfektně vyvažuje napětí. Ke spojení žánrů autorka sama říká: „Mé předchozí knihy byly o vztazích mezi lidmi, kteří jsou nějak spojeni zločinem. Bylo to fascinující při přípravě knih a doufám, že pak i pro čtenáře. Ale v Krásných holkách jsem chtěla prozkoumat vztahy mezi lidmi spojenými krví, láskou a společnou minulostí. Je to román o rodinném tajemství a zradě, které mohou být stejně strhující a život měnící jako zločin, který odloučené sestry spojí. A to mi umožnilo více než kdy jindy se zaměřit na ženy – v tomto případě na tři sestry, kdy jedna z nich chybí, a zbylé dvě jsou sice odloučené, ale přesto spojené zvláštním poutem.“
Stejně jako v předcházejících románech Karin Slaughter, i tady se musí ocenit autorčina fantazie. Nejprve ohledně hlavního pachatele – sestry totiž budou mít proti sobě jednu z nejvýraznějších záporných postav, jaké se kdy v krimi žánru objevily. Několikrát jsem se sám sebe ptal, jaké zlo ještě té postavě dokáže autorka přisoudit. Pak tu ještě máme pár drastických detailů… Pokud si myslíte, že jste už četli naprosto o všem, uvidíte, že vás stále ještě může něco překvapit.
Ve zbrusu novém thrilleru Karin Slaughter opět prokazuje svůj vyprávěčský talent, kdy i hodně temný příběh dokáže vyprávět tak, že ani citlivější čtenáře neodradí. S každou další stránkou utahuje pomyslné šrouby stále více a více, takže vás donutí, abyste u knihy setrvali až do poslední stránky. K prožitku z četby ještě přispěje několik dějových zvratů a překvapivých odhalení několika charakterů. Rozhodně nedoporučuji číst Krásný holky ve veřejném dopravním prostředku…
Originální titul: Pretty Girls (2015)
Vydáno: William Morrow, An Imprint of HarperCollins Publishers LLC, New York, USA (2015)
Vydání v České republice: HarperCollins Polska sp. z o.o., Warszava (2015)
Přeložili: Anna a Ivan Pakušovi (2015)
496 stran