BIBLIOGRAFIE | OCENĚNÍ | ODKAZY
Johan Theorin se narodil 9. 3. 1963 v Göteborgu. Už od dětství trávil každé léto na ostrově Öland, což mělo osudový vliv na jeho pozdější literární tvorbu. Rodina jeho matky, kterou tvořili zejména námořníci, rybáři a zemědělci, zde žila po staletí a pečovala o dědictví ostrova, tajuplná vyprávění a folklor. Toto až mystické prostředí jej inspirovalo ke vzniku řady příběhů, v nichž mistrně spojuje genius loci ostrova Öland s detektivní zápletkou. V současné době žije v Göteborgu a pracuje jako žurnalista. Mimo jiné i proto bývá často srovnáván se Stiegem Larssonem.
Autor zahájil svou literární dráhu psaním povídek pro různé časopisy a antologie. První román Skumtimmen mu vyšel až na jaře roku 2007 a stal se okamžitě bestsellerem. Dosud byl přeložen do 16 jazyků a vydán ve dvaceti zemích, včetně Anglie, Francie, Německa, USA, Brazílie, Thajska či Slovenska; v roce 2007 získal cenu Švédské akademie autorů detektivní literatury za nejlepší detektivní příběh roku (česky Mlhy Ölandu, MOBA 2011).
Na tuto první část zamýšlené volné tetralogie navázal v roce 2008 románem Nattfåk (česky Smršť, MOBA 2012), který se rovněž dočkal mnoha ocenění. Mimo jiné byl vyhlášen nejlepším švédským krimi románem roku 2008, v roce 2009 obdržel Glass Key Award a v roce 2010 CWA International Dagger. Třetí díl série vyšel v roce 2010 pod názvem Blodläge, v současnosti autor pracuje na závěrečné části řady.
Přestože všechny Theorinovy doposud vydané romány vyvolaly bouři nadšení, autor jí vzdoruje klidně a trpělivě. Je to tichý člověk, který se nevzdává. Po rozchodu se ženou vychovával sám dceru, dlouhé roky se živil jako novinář a připravoval svou ölandskou sérii, jejíž hned první díl znamenal obrovský úspěch. Mlhy Ölandu i následující Smršť byly vyznamenány cenou britské Crime Writers’ Assotiation, jakýmsi „Oskarem v kriminální literatuře“. I třetí, prozatím poslední díl série je na nejlepší cestě být stejně úspěšný.
Aby měl na své psaní klid, pronajímá si Johan Theorin malý pokoj uprostřed göteborgského starého města. Nepřikládá žádný význam symbolům společenské úrovně, nepotřebuje honosnou pracovnu. „Je mi jedno, kde píši, příběhy jsou v mé hlavě. Když chci na Öland, zavřu oči a jsem tam“, říká. „Je ale dobré mít malý odstup, jinak je to jako v lese – každý nápad je strom, ale nikde není poznat cesta.“ Do svého útočiště vchází pětkrát týdně a od 10 do 18 hodin píše. Když to jde dobře, tak až 5 stran denně, když ne, tak také jen dvě. Jak však prohlašuje, čekat na inspiraci není k ničemu, je nutné jednoduše si sednout a psát.
Na jeho psacím stole leží vedle notebooku černý notes, plný poznámek. Zde je všechno: nastíněný konec posledního dílu jeho románové tetralogie, charaktery, všechno, co ho napadne. Sám o tom říká: „Kolikrát se v noci probudím a musím si hned zapsat, co mě právě napadlo. Proto leží notes vedle mé postele.“ Nemá internet, nic, co by ho odvádělo od psaní.
Zajímavé je, že v jeho románech nevystupuje žádný policejní vyšetřovatel. Zdůvodňuje to tím, že se nechce omezovat nějakou příliš silnou osobností. Místo něj se objevuje postava Gerloffa, jakéhosi tichého pozorovatele, který se vždy vynoří v pravou chvíli.
Snahu nenechat se příliš ovlivnit uplatnil i na geografické reálie, takže všechna místa na Ölandu přejmenoval. Může tak volněji vyprávět. Rád se však zasní, což mu pomáhá při psaní jeho příběhů, je to pramen jeho kreativity.
Charaktery jeho postav nejsou na začátku pevně dány, protože by to prý bylo nudné. Vyvíjejí se a on s nimi. Charaktery podle něj musejí růst s příběhem.
I když se Johan Theorin stal slavným spisovatelem, zůstal skromným člověkem, který při setkání se svými obdivovateli působí neuvěřitelně plaše a bezmocně. Je to klidný, sousedský člověk. Možná je to v tom, že je, stejně jako mnozí v jeho rodině, rybářem. Používá pouze jinou síť – síť z příběhů, která místo ryb chytá stále více lidí.
Produkční společnost Yellowbird ( produkovala např. Lovce hlav nebo trilogii Millenium ) připravuje zfilmování prvního románu Johana Theorina Mlhy Ölandu a má práva na další romány toho švédského autora bestsellerů.
Zdroj: www.mobaknihy.cz
Öland
- Hlasy kostí (Benvittring, 2021; MOBA, 2022/10) vyjde
- Na velké planině (MOBA, 2015)
- Skrýš (Sankta Psyko, 2011; MOBA, 2013)
- Zkamenělá krev (Blodläge, 2010; MOBA, 2012)
- Smršť (Nattfåk, 2008; MOBA, 2012)
- Mlhy Ölandu (Skumtimmen, 2007; MOBA, 2011)
OCENĚNÍ ::
2007 – Catahya Award za nejlepší švédskou sci-fi, fantasy nebo hororový krátký příběh
2008 – Nejlepší švédský krimi román od Švédské akademie autorů detektivek (Smršť)
2009 – Glasnyckeln (Smršť)
2009 – CWA John Creasey (New Blood) Dagger (Mlhy Ölandu)
2010 – CWA International Dagger (Smršť)
Více o cenách
OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::
www.johantheorin.com