V antologii Jednadvacet detektivů, která není identická s antologií Jeden a dvacet detektivů sestavenou v šedesátých letech manželi Outratovými, nacházíme – jak název napovídá – 21 detektivních povídek. Ve všech povídkách se objevuje nějaký Velký detektiv, což je fajn.
Ale pár připomínek: Je škoda, že v knize se objevují pouze autoři, kteří začali publikovat ve 20. století, takže se v knize neobjevuje vůbec nejznámější detektiv všech dob Sherlock Holmes a Dupin Edgara Allana Poe. Hodnocení jednotlivých povídek je samozřejmě věcí osobního názoru, někoho nejvíce zaujme povídka s Maigretem, jiného nejvíce potěší McBain. Mimochodem: v knize se objevují také autoři v Čechách ne moc zrovna známí, autoři zastoupení v konci (chronologicky podle data objevení se VD na scéně) knihy. Snad v žádné jiné knize publikované v ČR nenajdete pohromadě Hercula Poirota, Perryho Masona, Maigreta, 87. revír, Nero Wolfea, otce Browna, lorda Wimseyho, Myslící stroj – a mohl bych postupně vyjmenovat všechny detektivy mezi kterými jsou k mému překvapení i Dalziel a Pascoe známé u nás z televizního seriálu BBC. Jako i jiné podobné knihy má 21 detektivů před každou povídkou krátké povídání. Tady musím editorům – John Breen L., Ed Gorman – vytknout, že zde nepíší nic o samotném autorovi – kdy se narodil, atd. – ale pouze informace týkající se jeho díla, ve kterých dvakrát třikrát najde hodně informovaný čtenář chybičku či nepřesnost způsobenou možná jenom překladatelem.
Na závěr bych chtěl udělit čtenářům malou radu. Jestliže budete tuto knihu číst, pak se vám vyplatí přečíst si před povídkou Elleryho Queena povídku řazenou do knihy až několik příběhů po ní – povídku Ruth Rendellové.
Nakladatelství Domino, 2001
Sestavili: John Breen L., Ed Gorman
Originál: Sleuths of the Century
Překlad: Jiří Kobělka