Jak se snadno ocitnout ve vězení s obviněním ze znásilnění a vraždy. Osmidílná série z produkce HBO ve stylu Temného případu nebo The Killing právě sbírá jedno lepší hodnocení za druhým.

Ve světle seriálových hitů, jako je třeba Dům z karet (House of Cards), Šílenci z Manhattanu (Mad Men) nebo Perníkový táta (Breaking Bad), které v poslední době stále více berou na vědomí i české televizní kanály, se nenápadně zrodila osmidílná série z produkce stanice HBO. Pod názvem Jedna noc (The Night Of) ji mají možnost v současnosti sledovat i čeští diváci a já si myslím, že stojí za pozornost. Diváci, kteří mají v oblibě kriminální žánr kladoucí důraz na vizuální stránku a atmosféru, by si ji neměli nechat ujít.
Zápletka je přitom velice prostá a nijak originální. Mladík pakistánského původu Nasir Khan je pozván spolužáky na mejdan na Manhattanu. Protože se tam nemá z Queensu, kde spolu s rodiči a bratrem bydlí, jak dostat, vezme si bez dovolení otcův taxík. Během cesty ho stopne krásná dívka. Mladíkovi se líbí, a tak se jí ani moc nesnaží vysvětlit, že není opravdový taxikář. V jejím domě s ní pak stráví večer plný alkoholu, drog a divokého sexu. Později v noci se probudí v její kuchyni, s kocovinou a výpadkem paměti. Chce se s dívkou před odchodem rozloučit, ale najde ji v ložnici ubodanou. V panice sebere zakrvácený nůž, se kterým si předtím „hráli“ a uteče. V taxíku ho zakrátko kvůli dopravnímu přestupku zastaví policejní hlídka a zadrží ho pro podezření na opilost. Na stanici se však ukáže, že on je tím, koho viděl svědek (dívčin soused) z okna. Z provinilce z dopravního přestupku se stává podezřelý z vraždy. Putuje do cely předběžného zadržení na policejní stanici. Zde si ho všimne ošuntělý právník (John Turturro), který zřejmě větří svou šanci a Nasira se ujme. Ale bude mít šanci v předem prohraném případu? Všechno je jasné – u mladíka byl nalezen nůž, otisky sedí, svědci vypovídají…
Sami vidíte, že jde o poměrně běžné téma nevinného muže, uvězněného za vraždu, kterého se bude právník snažit vysvobodit. Nic nového. Ale byla by chyba nad seriálem v téhle chvíli mávnout rukou. Pokud dnes chcete uspět v žánru krimi, musíte buď přijít s něčím naprosto novým, nebo vytáhnout stará klišé, opatřit je nevšední atmosférou a dívat se na ně neokoukaným a osobitým pohledem. Tvůrci Jedné noci se vydali právě touto druhou cestou.
V prvním dílu dominuje noční Manhattan, chladné prostředí policejních stanic a syrové interiéry cel předběžného zadržení. Převažují tmavé barvy, černá se mísí s chladně zelenou nebo špinavě žlutou. Kamera si libuje ve vykachlíčkovaných chodbách, ošuntělém a nevlídném prostředí, ze kterého přímo čiší chlad oprýskaných mříží. K tomu musíme připočíst nezvykle realisticky popsanou, s chladnou profesionalitou vykonávanou policejní práci.
Příběh je trochu nevšedně vyprávěn z pohledu vystrašeného a nevinného mladíka, který vůbec nechce věřit, kam se tak rychle dostal a vůbec netuší, co s ním bude dál. Policejní práci se sice věnují stovky seriálů, ale tady nejsme svědky brilantních dedukcí geniálního detektiva, ani úspěšných zátahů prováděných skupinkou policistů, kteří všichni vypadají jako z módního časopisu. Ani nejde o seriál, kde k odhalení pachatele pomáhají ty nejmodernější technické hračky. Ne, tady jsou dlouhé záběry na rutinní policejní úředníky, často znuděné tisíckrát omílanými procesy, rozcuchané detektivy v omšelých pláštích, s klidem si prohlížející krví zacákané místo činu. Nikam se nespěchá, a přesto to skvěle funguje.
Tvůrci se hodně snaží o to, aby ve Vás vyvolali mrazení z představy, že by se Vám stalo něco podobného a omylem jste se dostali na takové místo. Do neosobního prostředí policejních stanic a cel předběžného zadržení, kde na Vás všichni policisté koukají jako na odpad. Nebo kdybyste se později stali součástí soudní mašinérie, kde budete jen další položkou v seznamu případů, kterou někdo odškrtne a pošle dál. Figurkou na šachovnici právníků různé úrovně a s nejasnými úmysly. O samotné vazbě, pro většinu lidí doslovném pekle na zemi, ani není třeba se příliš rozepisovat.
Jak vyplývá z předchozích odstavců, velkým plusem seriálu je kromě výborně udělané úvodní znělky také kamera. V každém obyčejném záběru, až už je to příchod postavy do místnosti, otevření brány vazební věznice nebo jen prosté čekání na chodbě, se snaží tvůrci postavit kameru někam, kde to není obvyklé. Přimět diváka koukat na známé věci jinýma očima, dát jim jiný, pokud možno ještě syrovější a působivější rozměr.
Tvůrci v čele se scénáristou a režisérem Stevenem Zaillianem, který je podepsán pod scénáři k takovým titulům jako Čas probuzení, Schindlerův seznam, Gangy New Yorku, nebo americký remake (natočení nové verze) Larssova bestselleru Muži, kteří nenávidí ženy, našli předlohu v britském seriálu Criminal Justice z roku 2008. Remaky jsou v USA zcela běžné, zmiňovaný Dům z karet má svou předlohu rovněž v Británii, úspěšný (bohužel u nás zatím neuvedený) seriál The Killing zase v dánském seriálu Zločin. To jen dokazuje, že ne vždy musí být americké remaky průměrně nebo vyloženě špatné jako kdysi třeba Tři muži a nemluvně či Blbec k večeři.
Co se týče herců, oslovili tvůrci spíše neokoukané tváře. Jedinou výjimku představuje John Turturro (jeho roli měl hrát původně James Gandolfini, ten ale zemřel a zájem pak projevil i Robert DeNiro). Zvláštní a charismatický herec italského původu, kterého jsme mohli vidět např. ve snímcích Millerova křižovatka nebo Tajemné okno, zatím neměl velké štěstí na úspěšné filmy. Alespoň z hlediska hodnocení snímků, ve kterých hrál. Nelehkou úlohu měl jistě původem britský herec Riz Ahmed v roli Nasira. Právě jeho tvář musí často i beze slov vypovídat o tom, co vše v prostředí, do kterého je najednou uvržen, prožívá a co si o něm myslí. Své role se však zhostil na výbornou. I když zazářil v thrilleru Slídil a objeví se v dalším „Bourneovi“, neumím si ho právě teď představit v jiné roli.
Seriál se právě nyní překulil do druhé poloviny. V pondělí 8. srpna byl odvysílán (společně s americkou premiérou) pátý díl. Je jen dobře, že je zatím každá epizoda trochu jiná. V té první (s netradiční délkou 79 minut – každá má jinou stopáž) jsme poznali hlavního hrdinu jako chytrého a zodpovědného univerzitního studenta, který se ocitl ve špatnou dobu na špatném místě a měl prostě (byť částečně vlastní vinou) smůlu. Další díly se pak zaměřily na předběžné slyšení o kauci, poté na pobyt Nasira ve vazební věznici a na (zatím) ne příliš průhlednou hru právníků. Seriál navíc stále více poukazuje na vykalkulovanou soudní mašinérii, kde vládnou peníze, prestiž, pochybné a alibistické dohody, a snaha se případem nezabývat déle, než je nezbytně nutné. Pravda je ale až na posledním místě.
Máme tu tedy seriál, který je sice relativně nenápadný (řada českých seriálových webů ho ještě ani nevzala na zřetel), ale svými ostrými lokty se hravě vmáčkne mezi slavnější kolegy v podobě Temného případu nebo The Killing, jimž se atmosférou velmi podobá. Ostatně produkce z HBO (na seriálu spolupracovalo s britskou BBC) bývá většinou zárukou kvality. Není tedy divu, že se odvysílané díly u nás i ve světě zatím těší velmi vysokému hodnocení (více než devíti bodů z deseti).
Po odvysílání celého seriálu Vám přineseme aktualizovanou recenzi.
USA 2016
Režie: Steven Zaillian, James Marsh
Hrají: John Turturro, Riz Ahmed, Michael Kenneth Williams, Bill Camp, Jeannie Berlin, Peyman Moaadi, Poorna Jagannathan, Paul Sparks, Sofia Black-D’Elia, Glenne Headly, Amara Karan, Afton Williamson, Ben Shenkman, Ned Eisenberg, Mohammad Bakri, Jeff Wincott, Max Casella, Chip Zien, J.D. Williams
Délka: 79 min. /57 min./6×60 min. (8 epizod)
Mluveno: 2 verze – česky (dabing) / anglicky (české titulky)