Ivan Hladík: V New Yorku se může odehrát naprosto cokoliv

ivan_hladik_ian_dachs-krestV pražském Paláci knih Neoluxor proběhl 20. listopadu křest druhé knihy spisovatele, textaře a scenáristy Ivana Hladíka s názvem Klauni. Křtu knihy, jejímž hrdinou je newyorský detektiv Michael Crow, předcházela dlouhá propagace především na Facebooku. Kmotrou knihy se stala zpěvačka Bára Basiková. Naše redakce u toho všeho byla.

Máte rádi New York? A detektivky a kriminálky, které se v něm odehrávají? Pak zbystřete pozornost. Možná právě pro vás budeme mít nový knižní typ. Ve „Velkém jablku“ zase řádí sériový vrah! Ale tentokrát nevyšel ani z pera Eda McBaina, ani Johna Lutze, ale – jak už úvodní odstavec napovídá – ryze od českého autora.

Detektiv na Facebooku
Pokud trochu sledujete detektivní scénu na internetu a pohybujete se například na sociální síti Facebook, pak jste si možná všimli, že fiktivní detektiv Michael Crow a hlavní hrdina knihy tam má vytvořenou svou profilovou stránku. Na příjemně laděném profilu jste mohli být informováni nejen o blížícím se vydání knihy, ale mohli jste tam najít i další příspěvky o New Yorku nebo o Americe vůbec. Ať už to byly fotky, povídání o hudbě (včetně odkazů na videoklipy) nebo jiné zajímavosti.

Ivan Hladík nebo Ian Dachs?
Ivan Hladík je textař muzikálů, který píše například pro Jiřího Korna, Petra Koláře nebo Báru Basikovou (což vysvětluje, proč se právě posledně jmenovaná, kterou autor obdivoval už od teenagerského věku, stala kmotrou jeho knihy).
Ivan Hladík je filmový a televizní scenárista. Je to také redaktor píšící o filmech a filmové hudbě. Ian Dachs je umělecký pseudonym, který si Hladík zvolil pro psaní detektivek, aby oddělil psaní textů od prózy. Na otázku moderátorky Hanky Koutné, zdali by chtěl být – vzhledem k cize znějícímu pseudonymu – v knihkupectví zařazen mezi českými nebo zahraničními autory, vtipně odpověděl, že by byl nejraději mezi nejprodávanějšími autory.

ivan_hladik_ian_dachs-krest-01Kdo je Michael Crow
Poprvé se představil už v roce 2009 v autorově prvotině s názvem Druhý pohled. Druhý příběh s názvem Klauni zastihuje newyorského detektiva Michaela Crowa právě v době, kdy se chystá se svou přítelkyní na basebalový zápas. V jedné z kanceláří stadionu je však nalezena mrtvola známého sportovního komentátora. Na obličeji má namalován klaunský obličej. Nejde ovšem o první vraždu tohoto druhu. Podobné se už staly v různých jiných státech a policie má co do činění s masovým vrahem… Navíc všechny oběti byly spolužáky Crowovy přítelkyně.

Fešák z obálky
Spojili jste si tvář z přebalu knihy s osobou autora? Chyba! Myslíte si tedy, že by setkání se živým autorem mohlo být zklamání? Opět chyba! Na besedě v Luxoru se představil urostlý spisovatel jako velice příjemný muž, kterému nechyběla pokora. Zdůraznil, že nemůže uvěřit tomu, že kniha opravdu vyšla a on si může užívat křest a setkání se čtenáři. Galantní spisovatel nezapomněl velkými kyticemi poděkovat redaktorce Romaně Homonické z nakladatelství Fragment, Báře Basikové, ani své ženě, za to, že ho celou dobu podporovala.
A jak je to tedy s tváří z obálky? Autor přiznává, že si jméno fotografovaného člověka nepamatuje. Fotka byla zakoupená z fotobanky, dotyčný „model“ prý pochází z Maďarska a o tom, že je na obálce české knihy, nejspíš ani neví. Inu, bude to zajímavé, až jednou přijede do Prahy a půjde někdy kolem knihkupectví…

Zpět k autorovi – jak to všechno začalo?
Obliba detektivek se podle slov Ivana Hladíka u něj objevila už v nějakých devíti letech, kdy našel náhodou knihu od Agathy Christieové Zapomenutá vražda. Tu přečetl během jedné noci pod peřinou a s baterkou. Pak následovaly další tituly, ale i jiné žánry. Před pár lety stále přemýšlel, co by ještě napsal, vytvořil, až mu manželka poradila, ať zkusí sám nějakou detektivku. Ivan Hladík se však nechtěl dát cestou tzv. severských detektivek, které preferuje jeho manželka, ale chtěl udělat detektivku českou. Umístění do New Yorku však zdůvodňuje tím, že přece jen některé věci, o kterých ve svém románu píše, se u nás mohou stát jen těžko, zatímco v New Yorku se může odehrát naprosto cokoliv. Navíc je to atraktivnější umístění pro román.

ivan_hladik_ian_dachs-krest-klauniA jestli byl autor někdy v onom městě? „A byla J. K. Rowlingová někdy v Bradavicích?“ odpovídá na to se smíchem Hladík. Přiznává, že nebyl, ale že díky moderním technologiím jako Google a Street View se tam může podívat kdykoliv, stejně tak jako čtenáři. Navíc by se  na některá místa, jako třeba stadion Yankees, kde se odehrává jedna z úvodních scén, nedostal.

I vy se můžete stát postavou v knize
Inspiraci pro detektivní tvorbu čerpá především ze sledování seriálů (atmosférou především z The Killing), filmů (Východní přísliby) a čtení knížek. Nezanedbatelný podíl vychází z autorovy záliby sledovat lidi například během cesty hromadnou dopravou, přičemž někteří se pak mohou stát předlohou pro některou knižní postavu.
Název Klauni pak vychází z autorova přesvědčení, že je možná více lidí, kteří se klaunů bojí, než těch, kterým se líbí. „Klauni ve mně vždy vzbuzovali rozporuplné pocity, protože oni jsou tak strašně veselí, až se jich bojím.“

Máme se bát klaunů?
Jestli se tedy budeme při čtení detektivního thrilleru bát, se ukáže, až se do knihy ponoříme. Recenzi vám samozřejmě na těchto stránkách brzy přineseme. Držme autorovi palce, dobrých českých detektivkářů“ není nikdy dost.

Prohlédněte si celou fotogalerii na Facebooku.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA