Identita (Scott Turow)

Jednovaječná dvojčata. Jeden je politik, druhý si odseděl dvacet pět let za vraždu. Ale vraždil doopravdy ten, kdo se k činu přiznal a trest si odpykal? Pravdu se snaží v právě probíhajícím předvolebním boji najít bývalá agentka FBI a detektiv na penzi.

identita-scott-turowPadesátiletý Paul Gianis kandiduje na starostu v prvním kole místních voleb v okrese Kindle County. Jeho bratr, jednovaječné dvojče Cass Gianis, je propuštěn z vězení poté, co si odpykal pětadvacetiletý trest za vraždu své snoubenky Dity Krononové, K činu se sám přiznal. Hal Kronon, Ditin bratr a výkonný ředitel jedné velké firmy, spustí mediální kampaň zaměřenou proti Paulově osobě. Obviňuje v ní politika z toho, že se tehdy v roce 1982 podílel na vraždě jeho sestry. Paul Gianis obvinění rezolutně odmítá a rozhodne se bránit a naopak žalovat Hala.

Ditin bratr se obrátí na Evon Millerovou, kdysi agentku FBI, aby společně s bývalým detektivem Timem Brodiem, který tehdy případ vyšetřoval, našli pro jeho tvrzení nějaké důkazy. Je skálopevně přesvědčen o Paulově podílu na zločinu – spousta lidí přece ví, že dvojčata dělala všechno společně…

Americký právník a spisovatel Scott Turow (nar. 1949) je autorem dvanácti politických thrillerů, z nichž většina je zasazena do fiktivního Kindle County, z něhož však lze vypozorovat Chicago. Jedenáct jeho titulů vyšlo i v češtině a čtyři romány se také dočkaly filmového či televizního zpracování. Na plátna kin se dostal v roce 1990 Nedostatek důkazů, který byl u nás uváděn pod názvem Svědek. Hlavní role se v něm zhostil Harrison Ford. Do podoby televizního filmu pak byly převedeny romány Důkazní břemeno, Pochybení a Innocent. Televizní zpracování si ale už tak dobře u diváků jako Svědek nevedlo. V roce 2007 navštívil Scott Turow Českou republiku, podepisoval zde své knihy a několika tuzemským médiím poskytl rozhovor.

Identita by se dala nejlépe popsat jako psychologický thriller z právnicko-soudního prostředí, přičemž hlavní důraz je kladen na historii dvou rodin řeckého původu, které navždy rozdělí tragédie, která se stala před pětadvaceti lety (děj se odehrává v roce 2008). Příběh postupně prochází všemi zmíněnými atributy. Po prologu z roku 1982 se ocitáme v zákulisí předvolební kampaně, poté se na čas přesuneme do soudní síně. Nakonec sledujeme snahu Evon Millerové a stárnoucího detektiva, kterak se snaží přijít na kloub tomu, co se tehdy stalo a jestli se to opravdu přihodilo všechno jinak.

Když se v nějakém kriminálním příběhu objeví dvojčata, vždycky tušíme nějakou zradu. Jestli tomu bude i tentokrát, to už Vám neprozradím. Autora nicméně dvojčata fascinovala už od dětství. Sám to zdůvodňuje tím, že se jeho matce měla tři roky po jeho narození narodit dvojčata, jedno z nich se však narodilo mrtvé.

Ne zcela dořešená vražda mladé ženy (Dity Krononové) v domě jejích rodičů je zase inspirována případem neobjasněné vraždy v Chicagu v roce 1966. Otec zavražděné tehdy kandidoval do senátu a nedaleko vedle oběti spala její sestra-dvojče. Nejde však v žádném případě o rekonstrukci případu. I když se některé prvky této události v románu vyskytují, autor zdůrazňuje, že jde o čistou fikci.

Autorova původní profese, a tím pádem i dokonala znalost prostředí, je z příběhu hodně znát. Čtenáře Turow zasvěcuje do mnoha detailů, ale na rozdíl od leckterých svých kolegů je nešetří a neusnadňuje jim orientaci v právním či politickém sporu nějakými vnitřními vysvětlujícími monology hlavního hrdiny. Příběh bratrů Paula a Casse tak nemusí být pro každého snadným čtením. Není to však důvod k obavám, zdali po knize sáhnout, protože hlavním motivem stále zůstává snaha objasnit všechny okolnosti starého zločinu.

V retrospektivních kapitolách se příběh často vrací do roku 1982, aby odvyprávěl víceméně stejnou událost, ale z pohledu některé z dalších postav. Přičemž na konci kapitoly pokaždé malinko poodhalí trochu více z tehdejšího dění, a my tak můžeme hádat, jak se to tehdy doopravdy seběhlo. Navíc nepřijdeme o několik překvapení, včetně finálního rozuzlení. Ta překvapení jsou občas trochu přitažená za vlasy, ale závěr je už trochu uvěřitelnější a napravuje i občasný pocit čtenáře, že je tempo vyprávění trochu rozvleklé a mohlo by zrychlit.

Politika se všemi skandály, podpásovými akcemi a tvrdostí byla vždy dobrým zázemím pro různé thrillery či dramata. Autor se však podle mého názoru netají jistému obdivu k politice a politikům. Prostřednictví postavy Paula vyslovuje přesvědčení, že přes všechny špinavosti, které díky politice leckdy vyplavou na povrch, je to stále ještě povolání či poslání, díky kterému člověk může jednou odejít s pocitem, že pomohl změnit svět.

Dramata z prostředí politiky či soudních síní jsme tu měli mnohokrát. Stejně tak příběhy či ságy, ve kterých se potomci dávných přistěhovalců etablovali do politiky nebo mnoha dalších stěžejních funkcí. Zatímco dosud šlo převážně o Italy, Mexičany nebo Rusy, zaměřuje se tentokrát pozornost na nepříliš využívanou řeckou komunitu. Když k tomu přidáme zajímavé a mnohovrstevnaté odkrývání léta ukryté pravdy, dělá tohle vše z Identity celkem zajímavý příběh.

 

Originální titul: Identical (2008)
Vydáno: Grand Central Publishing (2013)
Vydání v České republice: Grada Publishing, a. s. (2015)
Přeložil: David Sajvera (2015)
348 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA