Detektivové Carella a Kling z 87. pátracího revíru se dostávají k případu zdánlivé sebevraždy. Alkoholik Jerry Newman spolykal spoustu prášků na spaní, zatímco jeho žena byla služebně na druhém konci Států. Jerry nepřátele neměl, byt byl zamčený zevnitř a jediná majitelka dalších klíčů — služebná — byla v tu dobu prokazatelně na dovolené. Jasný případ. Ale proč by v těch šílených vedrech, která ve městě panovala, vypínal sebevrah klimatizaci? Možná ji nevypnul on, ale kdo tedy? Tyto úvahy jsou jediným důvodem, proč Steve Carella odmítá případ uzavřít jako sebevraždu.
To jeho parťák Bert Kling má jiné starosti. Po čtyřletém manželství podezírá svou manželku Augustu z nevěry. Manželka-modelka není tam, kde řekla, že bude, navíc se ke Klingovi dostávají zvěsti od jejích kolegyň. Bert se pouští do svého vlastního pátrání a nedbá Stevovy rady, aby si s manželkou nejdříve o všem promluvil…
Někdo jiný podobný problém před dvanácti lety vyřešil po svém. Jack Halloran zabil svou manželku sekyrkou poté, co se mu přiznala, že má někoho jiného. Manželčina milence zachránil od sekyrky v hlavě náhodně se objevující detektiv, který Hallorana zatkl. Tím detektivem byl Bert Kling. Halloran nyní netouží ani po studeném pivě, ani po náruči pouliční šlapky. Chce jen jediné — pomstít se.
Přestože Horko určitě nepatří k vrcholným dílům McBainovy tvorby, i zde najdeme typické prvky, které mají jeho čtenáři rádi. Několikastránkové dialogy, jako vždy přesný popis pátrání, několik paralelních dějových linií čí sugestivní popis atmosféry města. To McBain umí dobře, ať už jde o líčení úmorných veder, kruté zimy nebo nepříjemných plískanic.
Okna služebny byla otevřená dokořán, ale drátěnou mříží nepronikal sebemenší vánek. V rohu místnosti stál zapnutý ventilátor, ale ten nanejvýš honil horko z místa na místo. Oba muži byli jen v košili, límečky měli rozhalené, kravaty uvolněné a spuštěné, rukávy vyhrnuté nad loket.
Co se týče hlavní dějové zápletky, není sice nikterak originální, ale jistou měrou to vyvažuje závěrečné odhalení, které ve své době mohlo působit poněkud šokujícím dojmem (mj. viz ta jedna vyřčená věta v závěru).
Horko je tedy celkem příjemné čtení na jeden až dva zimní večery (zvlášť pokud vám v bytě netopí). Je to setkání se starými známými a také s oním neodolatelným McBainovým slangem, který u něj máme tak rádi.
Včera se netrefil, ale podruhý se to nestane.
Dneska večer se trefí.
Dneska večer strčí bouchačku tomu parchantovi do ksichtu a udělá to pořádně, ať žere hlaveň a žvejká náboj, než mu utrhne hlavu.
Originální titul: Heat (1981)
Vydáno: Hamish Hamilton Ltd (1981)
Vydání v České republice: BB ART, Praha 2000 (1. vydání)
Přeložila: Alena Maxová (1999)
www.bbart.cz
192 stran