Fantomová bolest (Thomas Enger)

Aby novinář zjistil pravdu o smrti svého syna, musí dostat bývalého vymahače z vězení. Je ale opravdu vymahač nevinný? Co když někdo stojí o to, aby z vězení už nikdy nevyšel a je ochoten toho dosáhnout za jakoukoliv cenu?

Thomas Enger Fantomová bolestNovinář Henning Juul přišel před časem při požáru svého bytu o syna Jonase. Nyní mu z vězení zavolá bývalý vymahač dluhů Tore Pulli. Sdělí mu, že má informace o tom, kdo zavinil smrt jeho syna. Vymění je za to, že investigativní žurnalista vypátrá, kdo na něj ušil obvinění z vraždy nenáviděného konkurenta Jockeho Broleniuse a dostane ho tak na svobodu.

Pětatřicetiletý Thorleif Brenden je kameramanem televizního zpravodajského štábu. V životě je šťastný – má rád svou práci a miluje přítelkyni Elisabeth, se kterou vychovávají dvě malé děti. Čas strávený s rodinou si plně vychutnává. Jednoho dne se však v jeho ráji objeví mračna. Začnou se kolem něj dít podivné události – v domě jim přestane fungovat alarm, zdá se mu, že ho kdosi sleduje autem, navíc Elisabeth absolvuje na ulici velice podivný rozhovor do údajné novinové ankety, která ale v novinách nevyjde. Téma zní „co všechno byste byla schopná udělat, abyste zachránila svou rodinu“.

Mezitím Henninga Juula trápí pochybnosti, zdali ho Tore nevodí za nos a opravdu má pro něj slibované informace. A zda je vůbec nevinný. Nicméně touha po zjištění, kdo smrt jedenáctiletého Jonase zavinil, je silnější. Brzy skutečně naráží v případu na některé nesrovnalosti, které ale stále nestačí na to, aby byl zcela přesvědčen o Toreho nevině. Když však přijde zlom, který spojí Henninga s Thorleifem dohromady, má novinář jistotu, že musí přijít pravdě na kloub stůj co stůj.

Fantomová bolest je druhým románem z plánované šestidílné série s Henningem Juulem. Jeho literárním otcem je norský novinář, skladatel a spisovatel Thomas Enger (nar. 1973). Před časem zavítal také do Prahy, aby představil třetí titul série. Stalo se tak na besedě spojené s autogramiádou, o které najdete článek na našem webu, stejně tak jako recenzi prvního dílu s názvem Kamenný déšť. Pro četbu Fantomové bolesti však není zcela nutné předchozí díl znát.

Samotný Henning Juul je zvláštní persona. Manželka Nora ho opustila, o syna přišel při požáru, sám utrpěl různé popáleniny, mimo jiné i v obličeji. Přestože je schopný investigativní novinář, jdoucí neústupně za svým, s čichem odhalit nesrovnalosti a najít pravdu, je to postava, které je nám spíše líto, což není úplně obvyklý hlavní hrdina.

Na začátku děje Fantomové bolesti (jde o bolest, kdy má člověk pocit, že ho bolí např. amputovaná končetina v důsledku toho, že se mozek odmítá smířit s její ztrátou – v přeneseném slova smyslu se tak také může popisovat odmítnutí připuštění ztráty někoho blízkého) vstupuje do hry řada jmen, jejichž norská jména jsou pro nás hůře zapamatovatelná a nemusí být snadné se v nich orientovat. Příběh se rozvíjí ve dvou rovinách. Sledujeme jednak Henninga, který se snaží přijít na to, kdo mohl na Toreho hodit vraždu, a jednak dramatický příběh vydíraného Thorleifa. Mimochodem tato linie je mnohem zajímavější, působivější a napínavější, než leckdy až nudné pátrání kolem Toreho.

Nicméně s již zmíněným zlomem v příběhu (opět vyprávěným ve třetí osobě přítomného času) zhruba v polovině knihy se mění i vyprávěčské tempo. Děj nabere na obrátkách a pak už je těžké knihu odložit. Druhá polovina je opravdu úplně jiná než ta první a troufám si říci, že Fantomová bolest je tak dokonce ještě o něco lepší než předchozí díl.

Je nutno říci, že ne vše se v závěru knihy uzavře. Vysvětlí se jen část, konec zůstává otevřený. Na úplné dořešení všeho si vzhledem k avizovaným šesti titulům budeme muset ještě počkat. Už teď je jasné, že všechny díly bude spojovat vedlejší linie (pátrání po tom, kdo založil v Henningově bytě požár a způsobil smrt jeho syna, byť nepřímo), přičemž v každém dílu se něco málo poodhalí, aby se ovšem zase před čtenářem objevily nové otázky a přinutily ho sáhnout i po další knize z řady. Ostatně ve Fantomové bolesti je to mimo jiné poslední věta knihy, která bude překvapením pro mnohého čtenáře.

Pokud chcete být během četby překvapováni co nejvíce, nedoporučuji číst různé anotace, které tentokrát prozradí velkou část děje – onu zmíněnou zlomovou událost, ke které dojde až někdy v polovině knihy.

Thomas Enger těch překvapení přichystal pro čtenáře vícero, ať už jde o odhalení jednoho z pachatelů nebo s tím, jak naloží s některými postavami. Můžeme někomu fandit, může nám být sympatický, to však autorovi nebrání, aby ho (nebo ji) nechal později klidně zemřít. Jsme v severské detektivce, tady se žádná velká pohoda nekoná, na žádné happy-endy se zde moc nehraje.

Nezbývá, než dodat, že pokud se prokousáte poněkud vlažnější první polovinou, budete odměněni napínavým a svižným dějem poloviny druhé. Nejspíš pak sáhnete i po dalším dílu série, který se jmenuje Instinkt dravce. Nakladatelství MOBA má na červen tohoto roku připraveno vydání už čtvrtého titulu, který vyjde pod názvem Horká půda.

Mě osobně se Fantomová bolest vcelku líbila a doufám, že se bude líbit i Vám.

Originální titul: Fantomsmerte (2011)
Vydáno: ScandBook AB, Falun (2011)
Vydání v České republice: MOBA (2013)
Přeložila: Alice Týnská (2013)
424 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA