Evangelium prokletých (Adam Blake)

Adam Blake Evangelium prokletýchAčkoli podle anotace jde o jasný dobrodružný thriller, román začíná jako celkem běžná policejní procedurálka, kde drsná kriminalistka Heather Kennedyová otráveně vyšetřuje případ nejasného úmrtí.
Ale obětí je profesor, a jakmile je obětí profesor, je vám díky Danu Brownovi předem jasné, že profesor na něčem pracoval, nejlépe na nějakém historickém artefaktu. A po tom artefaktu půjde nejspíš nějaký náboženský spolek – nezbývá než doufat, aby tam neměli žádné albíny. Navíc aby těch analogií nebylo málo, po Kennedyové druhou postavou je žoldák Leo Tillman, co přišel tragicky o rodinu. Povědomé? Mně tedy ano, co třeba Scott Mariani a jeho Ben Hope?

Linie s Kennedyovou se velmi dlouho a zarputile snaží zůstat běžnou detektivkou, nimrající se v sebemenších detailech vyšetřování. Tudíž pořádně se příběh začne rozjíždět až někde u strany 200, kdy už nám byli hlavní postavy náležitě nastíněny (oba ti největší outsideři na planetě, mimochodem.)

Vše se točí kolem svitků od Mrtvého moře, po hrdinech jde organizace, plná podezřele bledých zabijáků (ale bože!) a Keneddyové šéf notně připomíná toho debila z Vražedné akademie Martina Olczaka (ale Blakeův román je starší, takže náhoda.)

K završení pohrom není ani překlad zcela bez chyb, buď se objevují novotvary (co přesně je „různočtení“ nebo „drobnička“?) anebo podivně přeložené fráze („Opakovaně jsem se jí na to ptal, ale ona mi pokaždé uhnula tělem.“) Ale na těch 550 stran jich není mnoho, a tak se tyhle třešinky ztratí.

Došla jsem k závěru, že se prostě autor s někým vsadil, že dokáže napsat dobrodružný thriller levou zadní. Nasypal všechny klasické ingredience jak pejsek s kočičkou do dortu, přimíchal do toho odborné detaily pro větší uvěřitelnost a nadsazené padouchy (jako vystřižené z nějakého jeho temného komiksu, jaké coby Mike Carey píše) kteří zas moc uvěřitelně nepůsobí. Výsledek je směsice, která potěší hlavně ty, kteří nikdy nečetli žádný dobrodružný román a nemají tak s čím srovnávat, anebo ty, co se právě ve srovnávání různých danbrownovců vyžívají a baví je to.

Blakeovi se však musí přiznat, že to všechno spatlal čtivě, postavy vás neiritují příliš a bod k dobru získává i za povedenou pointu. Dokonce si nechal i zadní vrátka pro volné pokračování. Démonův kód vychází začátkem dubna, tak snad…

Originál: Dead Sea Deception, 2011
Překlad: Vladimír Svoboda
Vydal: Knižní klub, 2013
556 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA