Editor Otto Penzler: Velká kniha příběhů Sherlocka Holmese

Na knižní pulty se právě dostala sbírka příběhů slavného detektiva Sherlocka Holmese, která by měla být největší. Editor Otto Penzler dal dohromady kolekci, která je velmi reprezentativní, pestrá a rozsáhlá.

Povídky ve Velké knize příběhů Sherlocka Holmese mají různou úroveň, náboj i podobu samotného detektiva. Otto Penzler je pro přehlednost seřadil do několika kategorií. Už proto nabízí čtenáři možnost sáhnout vždy po určitých povídkách, na které bude mít náladu.

Parodie od samotného Arthura Conana Doyla

Hned do té první patří dva texty samotného Conana Doyla, který si nemohl odpustit vytvořit parodie na slovutného detektiva. Tyto příběhy se už česky objevily v knize Zapomenuté případy Sherlocka Holmese. I některé z dalších povídek už vyšly česky, velkou část ale představují tituly uveřejněné poprvé.

Velmi cenné je také úvodní slovo editora knihy. Na třech stranách se Penzler zabývá v krátkosti celým Sherlockovým životem a provází nás jeho příběhy. Pokud ještě někdo neměl příležitost se s Holmesem setkat v díle Arthura Conana Doyla, pak získá krátký přehled. Utvoří si také představu o jeho zjevu a neuvěřitelných schopnostech.
Od Conana Doyla se také dozvíte, jak to doopravdy bylo s koncem Sherlocka Holmese nebo co si myslel o první podobě detektiva od pana Pageta, která se objevila v časopisu Strand.

Kniha obsahuje i několik parodických povídek, které se úplně nepovedly, ale do souboru přesto patří. Další skupinu tvoří současní autoři, kteří i když třeba uvedli do knižního světa vlastního detektiva, příležitost napsat příběh se Sherlockem, si nemohli nechat ujít. Jde třeba o Colina Dextera, Thomase Perryho, Johna Lutze, Petera Tremayna nebo Anne Perryovou.

Významnou skupinu představují významní autoři své doby jako je H. R. F. Keating nebo Stuart M. Kaminski se svou povídkou Muž z Kapského města.

První pastiše

Velká kniha příběhů Sherlocka Holmese obsahuje i několik velmi často vydávaných povídek, mezi které patří třeba Stephen King a jeho Doktorův případ.
Objevují se tu zcela první napodobeniny, tu naprosto první napsal James Matthew Barrie: Večer se Sherlockem Holmesem. Tento text se objevil anonymně 28. listopadu 1891 v jednom londýnském časopise. Oba autoři se dokonce i přátelili.

Sherlock Holmes v jiných podobách nebo jiných časech

Výpravná kniha Velká kniha příběhů Sherlocka HolmeseU jiných autorů se Holmes neobjevuje v roce 1895, ale v různých podobách, časech. Jedná se třeba o povídku od Anthonyho Bouchera Strašidelný vlk nebo od anonymního autora Sherlock mezi duchy.
V další skupině tří povídek je vlastně Sherlock odstaven „na druhou kolej”, pokud je to vůbec možné. Laurie R. Kingová detektiva dokonce oženila, a přesto si její série s Marry Russellovou a Holmesem získala popularitu. Kniha obsahuje její povídku Případ paní Hudsonové.
Soubor parodií a pastišů (napodobenin) je skutečně zajímavý. Skvělé jsou i Penzlerovy připomínky před každou z povídek. Podávají informace, čím se příslušný autor proslavil a jak se dostal ke psaní Sherlockových příběhů.

V knize se také objevují tři anonymní povídky, u kterých není jasné, kdo text napsal. Penzler uvádí, komu se přisuzovaly, i když to nebylo nikdy potvrzeno.

Sherlock Holmes se objevuje nejen u různých autorů, byl ztvárněn pro divadlo, oblíbené jsou i některé televizní nebo filmové adaptace. Pokud se však začtete do příběhů, možná získá ten váš Sherlock úplně jinou podobu.

Ze závěrečné poznámky vyplývá, že oproti americkému vydání chybí dvě povídky, The Case of The Gifted Amateur (J. C. Mastermann) a The Adventures of Curious Canary (Barry Day), u kterých majitel práv nepovolil publikování. I tak je tento soubor velmi zajímavý a pestrý a věřím, že se sotva najde milovník detektivek s tímto velkým detektivem, který by tento výpravný komplet netoužil mít ve své sbírce.

Originální název: The Big Book of Sherlock Holmes Stories, 2005
Překlad: Petra Pachlová, Petr Pálenský, David Petrů, Martin Pokorný, Věra Klásková, Jana Jašová, Viktor Janiš, Pavel Pokorný, Milena Pellarová, Eva Klimentová, Michal Prokop
Nakladatel: Knižní klub, 2017
896 str.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA