Byla nalezena mrtvá pod ledem. Nebyla ale první obětí svého vraha a nebude ani poslední. Pachatele může zastavit neústupná policejní inspektorka, ale bude čelit ovlivňování vyšetřování a možná i samotnému vrahovi. Nový, skvěle napsaný thriller, ledový jako počasí, ve kterém se odehrává.
V jezírku u Hornimanova muzea v jižním Londýně je pod ledem nalezena třiadvacetiletá Andrea Douglasová-Brownová, dcera vlivných a bohatých rodičů. Mladá žena zemřela násilnou smrtí, měla svázané ruce a na jejím těle byly nalezeny známky brutálního napadení. Vyšetřování politicky velmi citlivého případu dostává na starost detektiv šéfinspektor Erika Fosterová, která se do Londýna právě přestěhovala z Manchesteru. Tohle město na severu opustila poté, co byl při jednom policejním zátahu v přestřelce zabit její kolega a manžel Mark, spolu s několika dalšími policisty.
Erika naráží zpočátku na nechuť nových kolegů spolupracovat s novou šéfkou. Větší problém jí však působí vliv Andreina otce, který chce do vyšetřování zasahovat. Navíc neustále bojuje se svým šéfem, kterému vyčítá, že si nechá od dívčiny rodiny diktovat, jak má v případu postupovat a jak má vybírat a řídit své podřízené. Vše je o to horší, že se ukazuje, že Andrea nebyla zřejmě tak nevinná, jak se ji rodina snaží líčit. Když se objeví první podezřelý, Eričini nadřízení zakrátko považují případ za vyřešený. Jenže Erika nachází souvislosti se třemi dřívějšími vraždami prostitutek z východní Evropy. Navíc dochází k další vraždě a zdá se, že pachatel má spadeno také na Eriku. Dokáže zarputilá a neústupná vyšetřovatelka, že se její nadřízení mýlí? Půjde proti všem i za cenu ztráty vlastní kariéry?
Robert Bryndza je britský autor, který žije trvale na Slovensku. I proto je jeho hlavní hrdinka Erika původem Slovenka, stejně jako třeba matka Andrei. Dívka v ledu je prvním titulem ohlášené série s houževnatou vyšetřovatelkou, která trochu připomíná mladší Lacey Flintovou (rovněž britské) spisovatelky S. J. Bolton. Podle oficiální stránky autora se prodalo více než jeden a půl miliónů kopií jeho úspěšné detektivní prvotiny, která byla přeložena do čtyřiadvaceti jazyků. V první polovině února vyjde další díl série, se slibným názvem Noční lov (The Night Stalker). Autor mezitím už dokončil třetí titul, Dark Water.
Dívka v ledu je tzv. policejně-procedurálním románem v nejčistším slova smyslu. Zachovává přitom všechny atributy současné britské krimi. Ponuré prostředí (zde hlavně pochybné bary jižního Londýna) spojené s mrazivým lednovým počasím, kdy sníh střídá častý déšť. Typicky britské striktní rozdělení společenských tříd a s ním spojené jedovaté výpady některých postav. Psychologická propracovanost. A samozřejmě politické překážky a neústupnost hlavní hrdinky. Často si při čtení říkáte „přes tohle už Erika nepůjde“ nebo „tohle si už nedovolí“, jenže ona jde dál a dovolí si.
Podobně jako zmíněná Lacey Flintová je i Erika Fosterová v podstatě osamělá a často zoufalá žena. Jejím jediným motorem a smyslem života se stává její práce. V té se může za cenu obětování vlastního pohodlí zakousnout s onou příslovečnou buldočí vytrvalostí do případu. Když je později suspendována, nenechá se jako správná hrdinka krimi thrilleru odradit a snaží se dál vypátrat vraha stůj co stůj. O sebe vůbec nedbá. Obětuje spánek, nehledí na drobná poranění, bydlí ve studeném a strohém pronajatém bytě. Je jí jedno, jak vypadá a co má na sobě. Jediné, co chce, je spravedlnost pro Andreu a další zabité dívky. Na rozdíl od svých nadřízených a médií ví, že mají stejné právo na spravedlnost, jako dívka z bohaté rodiny a že si svůj osud prostitutek nevybraly dobrovolně.
Se studeným prostředím dobře ladí i chování některých postav, které si rozhodně neberou servítky a bez obalu říkají, co si myslí. Eričin nadřízený rozhodně není nějaký otcovský typ, podezřelí rozhodně nemají před policií žádný respekt. Bryndzův thriller se stejně syrový a chladný, jako roční doba, ve které se odehrává. Přesto však v románu můžeme kromě Eriky najít několik dalších sympatických postav (i když někdo si může k Erice hledat cestu trochu déle). Já bych jednoznačně hlasoval pro Eričinu kolegyni Mossovou, která pro nějaký sarkasmus nikdy nešla daleko a jejíž hlášky (zejména k boháčům) byly příjemně humorným zábleskem v tomto jinak temném příběhu. Neměl bych ovšem zapomenout ani na sympatického černošského detektiva Petersona a některé další kolegy, se kterými se Erika rychle sžije natolik, že i při její pozdější suspendaci za ní stojí.
Do knihy se čtenář začte opravdu velmi snadno a rychle. Ocení jednak autorovo vcítění se do ženské hrdinky (o těch většinou píšou spíše ženy-autorky), ale určitě i nepolevující tah na branku. Obvyklé propagace ve stylu „Číslo 1 na žebříčku bestsellerů…“ tentokrát určitě nepřehání. Detektivní prvotina Roberta Bryndzy je čistým thrillerem, studeným jako led a poctivým jak anglické detektivky umějí být. Žádné zbytečné odbočky ani retrospektivy, až na drobné výjimky žádné střídání vyprávění z různých pohledů. Od začátku do konce sledujeme zajímavé a vzrušující pátrání Eričina týmu krůček za krůčkem. Sympatické je, že autor neudělal ze své hrdinky jediného geniálního detektiva, ale měl na paměti reálnou policejní práci, kdy vyšetřování nevede jeden člověk, ale jde o práci celého týmu. Nevím, kolik a jaké poradce z řad policie autor při tvorbě svého románu měl, ale všechny ty postupy, úvahy, praktiky a politikaření působí velmi věrohodně.
Pokud máte rádi ryzí „policejní román“ z britského prostředí, s hrdinkou bez soukromí, kterou v honbě za pachatelem ji nic nezastaví, je tohle kniha přesně kniha pro vás. S patřičně překvapivým odhalením pachatele a strhujícím závěrem vám Dívka v ledu opravdu přimrzne k rukám a nebudete ji moci jen tak odložit. Moc se těším na další příběhy s tvrdohlavou, ale sympatickou Erikou!
Originální titul: The Girl in the Ice (2016)
Vydáno: Bookouture (2016)
Vydání v České republice: Grada Publishing, a. s. (2016)
Přeložila: Kateřina Elisová (2016)
448 stran