Detektivové Randall a Hopkirk

1.

Randall a HopkirkOd natočení první verze legendárního duchařského seriálu o detektivech Jeffu Randallovi a jeho příteli Marty Hopkirkovi uplynulo přesně čtyřicet let. Roku 2000 sice vznikla nová varianta s rovněž lákavými tituly dílů (Nejlepší léta po smrti, Výstřel z minulosti, Lidé z rašeliny), skalní randall-hopkirkáře však až na výjimky zklamala, takže si vynutili letošní sérii DVD.

Na druhou stranu si ale přiznejme, že když byla počátkem devadesátých let reprízována nevalná černobílá kopie legendární klasiky, rozčarovala už někoho také. Ano, subjektivní vzpomínky někdy klamou. Přesto však dílo vybavené nezapomenutelnou ústřední melodií a ryze britským humorem (hlavně ho obstarával pan Hopkirk) ani zdaleka nevyvanulo!

2.

O čem to vůbec je? Východisko zápletky se mi zdá hodně nosné. Z párku soukromých oček jeden uhyne, a to hned úvodem. Byl to manžílek paní Jane a také elegán. Umře, ve formě „ducha“ se ale zjeví Randallovi. Nejednou. A pozor, právě jenom Jeffovi, i když, pravda, později a hlavně kvůli jeho zachaňování zvládne i komunikaci s dalšími osobami…

Ano. Tento Marty Hopkirk totiž svého přítele skoro neustále zachraňuje ze zajetí. Stane se po smrti neviditelným, pomáhá mu řešit případy, dále tedy spolupracuje a… A vdova nic netuší.

Ne, vůbec nic o až závratné blízkosti své bývalé lásky a jinak ovšem věčně vtipkujícího nebožtíka…

To jen Randall Hopkirka vidí, a to kupříkladu i procházet zdí. A kam?

Za lupem? Právě naopak. Do lupičských doupat.

A jen a jen Jeff Randall taky chápe, co to vlastně je za entitu, která na stole před Jane okultně roztřásá hrnek s čajem, a čí mocný fuk způsobil průvan, který Jane sice poškodil účes, ale odstranil i nepříhodné listiny z dosahu padouchova.

3.

Scénáristé si naštěstí stanovili rozumné hranice a není tady tedy možné úplně všechno. Příběhy tak zůstávají detektivkami a Marty se sice svede přenést na libovolnou vzdálenost a umí vyslechnout i ty nejintimnější hovory, zároveň však není s to svou nehmatnou paží zadržet smrtící nůž. Natož pak kulku. A nedokáže ani odstranit karafu s jedem a zůstává „nedotknutelnou entitou“, která dokáže vlastně jen varovat. I to je koneckonců dost. I když… Umí, jak už řečeno, varovat jen a pouze svého přítele Jeffa. Hm, ptáte se, a co tedy obstarává zbytek napětí? Ovšemže skutečnosti pramenící z Randallovy nejistoty, ve kterých chvílích je a kdy není šmírován přítelem.

4.

V pradávné verzi mého dětství (šestadvacet dílů vzniklo v letech 1969-70) ztvárnil Marty Hopkirka britský herec Kenneth Cope a Jeffa Randalla zábavný Walesan Mike Pratt, jinak písničkář a kreslíř (zesnulý však bohužel už roku 1975). Hned po odvysílání prvních částí následovala v Anglii, ale i u nás vyslovená hopkirkománie a za odezvu na dílo lze mimo jiné považovat večerníček Strašidýlko Famfulínek, ve kterém se děti staly i svědky hodně obdobných skopičin. Tak třeba limonáda se tu „sama“ vysrkla brčkem…

5.

Daleko razantněji na uvedení téhle povedené britské duchařiny do Čech zareagovaly známé sešity Čtyřlístek, které tehdy směly vycházet jenom neperiodicky, ne víc než šestkrát do roka. Jejich tvůrci uzmuli jeden ze záběrů anglického seriálu, a to právě ten s Hopkirkovým obličejem dělajícím BU, BU, BU, a vtiskli ho doprostřed barevných stran, ale obalený příběhem kluka jménem Rendlík a jeho „ducha v záloze“ Hopíka.

Hopík byl strašidýlko. Vznikl jako následek utopení se nezdárného, mladého bruslaře pod ledem, přičemž vlastnosti tohoto utopence jsou trochu či víc okopírovány z britské předlohy a sám hrdina na pravé detektivky o Randallu a Hopkirkovi nezakrytě vzpomíná a nezastřeně sní: Jak by to bylo fajn, kdybych měl podobný přízrak i já. Na výpomoc ve škole… Na…

Což se mu i splní.

A to ačkoli se TI DVA – duch a chlapec – v životě předtím neviděli.

A jen společná partnerka ve Čtyřlístku chybí. Nedostatek? Osobně se domnívám, že ano a že už to tvůrci Čtyřlístku (a byli na to v tomto případě hned čtyři) mohli tedy „oprásknout sakum-pakum“. Ale… co… se dá dělat.

6.

Na první příhodu ve Čtyřlístku jich navázalo ještě přesně deset a poté, co se Hopík neosvědčil jako třídní napovídálek (neznal násobilku sedmi), zabodoval aspoň jeho silný fuk co ideální doping při pouštění draků, při kopané, při hodu míčkem, při lukostřelbě… i na cyklozávodech. Ale i při lyžování, kde Rendlíkovi jeho neviditelný kamarád dokonce vypomohl místo lyžařského vleku (a fučel mu do zad).

Ani to ještě není vše. Hopík si stačil dvakrát i zastrašit v nefalšovaném hradě a pronikl mezi iluzionisty a Rendlíkovi taky pomohl vykopat poklad, i když falešný a jen mosazný. A snad… Ano, snad jen ve dvou případech se „Hopík českých dětí“ uplatnil obdobně jako skutečný Hopkirk anglický, a totiž v boji se zločinem.

7.

A fakta? Jde o skoro šedesát stran z let 1971-73 v číslech Čtyřlístku 14-31 nakreslených Jordanem Popovem na námět Michaely Tvrdíkové, ta sama však všecičko rozvedla jen do pěti dílů, které pak ještě nejméně čtyřikrát doplnil básník Pavel Šrut (ale mohl tak původně učinit jen pod propůjčeným jménem Petr Karmín) a dvakrát Alena Riegerová. Ale zpět k filmu!

8.

Své dobré duchy měla každá generace a pro tu starší dodnes zůstává legendou filmová trilogie Topper (1937-38 a 1941) natočená podle literárních duchařin amerického humoristy Thorne Smithe (1893-1934), muže rovněž předčasně zesnulého.

Každému, kdo tyhle snímky někdy spatřil plynout (v letech 1953-1954 na ně navíc navázalo 78 dílů televizního sitcomu), musí už Randall a Hopkirk připadat jen co odvar a hlavně… Jako „až příliš jednoduché“ obrácení motivu naruby… Jak ostatně trochu napovídá i český distribuční název úvodního z Topperů ( = Přátelé z onoho světa), neviditelnými strašidly se tu po havárii stane zamilovaný pár a ten se i ujme bankéře Cosmo Toppera. Ne, a neudělá to nic hůř, než se záhrobní Marty Hopkirk ujal své Jane a svého přítele Jeffa

9.

A teď zpátky k seriálu. Byl prvním v dějinách ČST, který koupila už v roce, kdy vznikl, a zachovalo se sedmnáct epizod s původním dabingem F. Němce, V. Postráneckého a J. Kotrbové. Až roku 1991 (obnovená premiéra) přibyla i epizoda ze zákulisí volby MISS a roku 2009 má tedy postupně vyjít všech 26 epizod (na DVD vždy po dvou), což je skvělé.

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Ivo Fencl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA