Ďábelské ragú (Ellery Queen)

Ellery Queen - Ďábelské ragúV roce 2011 vydalo nakladatelství Naše vojsko tři knihy Elleryho Queena. Jednou z nich byl i detektivní příběh s názvem Ďábelské ragú, který česky vyšel podruhé.

V americkém univerzitním městě Handclasp dojde v domě U Cornwallského znaku k záhadě.
Nádherná a muži obletovaná Terry Milesová připraví ragú a potom zmizí. Nejprve tomu nikdo nevěnuje přílišnou pozornost, protože její zálety jsou všem známy. Všem včetně jejího manžela Jaye, který už se s bezohledným chováním své manželky smířil. Jedinou osobou, která chce ihned Terry najít, je její kamarádka Fanny. Nevěří, že by se její přítelkyně jen tak někde „zapomněla“. Postupně se Fanny podaří blízké přátele včetně Jaye znejistit a zkoušejí pátrat po všech možných místech, kde by se mohla Terry nacházet. Když se konečně po dvou dnech bezvýsledného pátrání Jay odhodlá zajít na policii, zjistí že Terriino mrtvé tělo bylo nalezeno v opuštěném domě. A ze záhady je zločin.
V tomto příběhu nevystupuje ani jeden z detektivní dvojice, otec Richard a syn Ellery Queen.
Zpočátku kniha vůbec nevypadá, jako by byla dílem výborného autora, po trochu pomalejším úvodu do příběhu si přece jenom dokáže čtenáře více přitáhnout. Protože je známo, že pod pseudonymem Ellery Queen psalo více autorů, než jen tým bratranců Freda Dannaye a Manfreda B. (Benningtona) Lee, začala jsem pátrat po skutečném autorovi knihy. Dozvěděla jsem se, že „tajným“ autorem této knihy je vlastně Fletcher Flora (1916-1968), který napsal pod jménem Ellery Queen ještě další dvě knihy. Ale zpět ke knize Ďábelské ragú.
Záhada se stupňuje, stejně tak jako roste napětí. Kapitán Bertholdi, který případ vyšetřuje, má ovšem o pachateli jasno, se čtenářem se ale naštěstí nepodělí. Jen potřebuje mít jasný důkaz. Někomu by tento příběh mohl připadat trochu rozvláčnější a „upovídaný“. Vystupuje v něm jenom několik osob a s největší pravděpodobností jednou z nich je pachatel. Snad až na Fanny by každý mohl mít motiv k Terriině vraždě a ani tu přes veškerý projevovaný zájem o zmizelou a zavražděnou přítelkyni nelze vyloučit. U každého z podezřelých můžeme pozorovat strach, který se snaží skrývat a dohadovat se, čí obavy by mohly souviset s tímto zločinem.
Ďábelské ragú možná nepatří mezi nejznámější tituly Elleryho Queena, ale myslím, že jménu žádnou ostudu nedělá.
A jen tak na okraj. Co si dát o víkendu ďábelské ragú? Recept vyprávěný Terry naleznete v knize.

 

Název originálu: The Devil’s Cook, 1967
Překlad: Jarmila Emmerová
Vydalo
Naše vojsko, 2011
216 stran
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA