Minulost je cizí země. Uzavřená kapitola, kam už se nikdo nevrací. Ale někdy tahle cizí země dá o sobě vědět a její následky mohou destabilizovat celou Anglii. Jako například tady: budoucí šéfka MI6, která měla zakrátko nastoupit do funkce, zmizela. Takový průšvih si tajná služba nemůže dovolit, musí ji najít dřív, než si toho někdo všimne. A tak povolají Thomase Kella, vyhozeného agenta, který však Amelii Leveneovou dobře znal a snad ji díky tomu dokáže vypátrat…
Vysloužilý/vyhozený špion dostane ještě jednu šanci, poslední úkol. Jedině on je spolehlivě čistý, nezasažený intrikami ve zpravodajských službách. Takhle nějak začínal román Jeden musí z kola ven Johna Le Carré a taková je i úvodní premisa téhle knihy. (Náhodná?) podoba předznamenává, v jakém duchu se celý román ponese. Žádný superagent se superhi-tech vybavením, spíš životem unavený profesionál, který nedokáže žít jinak než ve věčných lžích.
Cumming zkrátka píše pro náročnější čtenáře, pro takové, co mají přehled o světovém dění a nemusí jim vysvětlovat různé narážky. Já například netušila, že „Moskevská pravidla“ nejsou jen název jiného špionského románu Daniela Silvy, ale také skutečný výraz pro existující zpravodajský kodex. A zmínka o Stelle Rimingtonové, skutečné bývalé šéfce MI6, ještě dodala příběhu na autentičnosti – jako by ho potřeboval. Kellova osamělá mise, nudné sledovačky, paranoidní opatření, to vše působí tak skutečně, jak to žádné zběsilé střílečky nedokáží.
Román mi připomněl knihu Turista Olena Steinhauera – komorní portrét chlápka, co kvůli práci přichází o rodinu, zvláštní mix psychologie a špionážního žánru, a k tomu prvotřídní příběh. Bonusem jsou tu lokace – exotický Tunis i prosluněná Francie se stávají hrací deskou, na kterou hráči rozmisťují své pěšce do rozhodující bitvy…
Kromě chytrého příběhu s agentem, který nerad střílí, se mi líbila i obálka. Nakladatelství Vyšehrad, zdá se, zvolilo pro svou edici detektivek podobnou grafickou úpravu (viz Patrick Lee a jeho dva romány) a tak jsem zvědavá, jak bude vypadat ilustrace na dalším Kellově případu Studenější válka, který nakladatelství připravuje. Pokud bude obálka i román stejně výtečný jako Cizí země, je na co se těšit…
Originál: A Foreign Country, 2012
Překlad: Pavel Kolmačka
Vydal: Vyšehrad, 2016
315 stran