Špionážně – detektivní příběh z válečného Londýna roku 1940 nabízí vhled do zákulisí Downing Street 10 i do životů obyčejných lidí, snažících se nejen přežít, ale i se nějak zapojit do válečného úsilí…
Píše se květen 1940, Anglie je sotva pár měsíců ve válce a Churchill se právě stal ministerským předsedou. Celá zem se chvěje nervozitou a očekáváním blížícího se střetu s Německem…
Maggie Hopeová, Britka vyrůstající v Americe, se do Londýna vrátila jen prodat dům po babičce. Anglie jí však přirostla k srdci, a tak se rozhodla zůstat a nějak přispět. V domě po příbuzné proto ubytuje podobně smýšlející děvčata, pro které je samozřejmostí, že v tomhle čase nabídnou své schopnosti tam, kde je třeba, a hbitě se proškolují jako zdravotnice nebo řidičky.
Maggie s vysokoškolským diplomem z matematiky je sice víc než dost kvalifikovaná na práci ve státní službě, významné posty ale vždy dostávají muži. Dívky se hodí jen jako písařky a sekretářky. Takže když jí kamarád nabídne místo písařky na Downing Street, Maggie zrovna nejásá, není to právě intelektuální výzva, na jakou by měla nárok. Ale na druhou stranu bude blízko tomu nejdůležitějšímu dění, a taková nabídka se neodmítá…
Dívka se tak dostane do společnosti přátel a známých, zastávajících různá důležitá místa na ministerstvu, a po celodenní práci v kanceláři se s nimi chodí bavit do zatemněných barů, kde waltz střídají ostré hádky o politice, Hitlerovi a národní hrdosti. A pod tím vším je znát obava z budoucnosti…
Co se týče detektivní zápletky, je primární otázkou, proč musela zemřít písařka Diana, na jejíž místo pak nastoupila Maggie. A jak Dianina smrt souvisí s teroristy z IRA, kteří by rádi viděli Anglii na kolenou a je jim jedno, s kým se proto spolčí. S vraždou je spojená i záhadná dívka, a Maggiin dům je děvčat přímo plný. Jsou všechny opravdu tak fajn a vlastenecké, jak se zdají? V této době totiž člověk nemůže věřit nikomu…
Do toho se připlétá záhada kolem Maggiina otce, který měl údajně zemřít krátce po jejím narození. Rozplétání všech nejasností ale komplikují výstražné sirény a nálety, které tak nějak samovolně odsouvají osobní zájmy na druhou kolej…
Musím přiznat, že víc než sympatická a emancipovaná Maggie mě zaujalo právě to prostředí a jedinečná doba, kdy Churchillovy projevy zburcovaly Angličany k hrdosti a odvaze, s jakou pak čelili bombardování. Bavilo mě to vedlejší dění, dotvářející atmosféru – sekretářky a tajemníci a kocour Nelson pana premiéra. Nešlo si při čtení nevzpomenout na Harrisův román Enigma (nebo jeho filmové zpracování). Stejné prostředí kanceláří, šifrantů, kontrarozvědky a hledání zrádců… Na scéně vyčerpaní elegáni s kruhy pod očima a krásné sekretářky s křiklavě rudými rtěnkami. A křehká láska, váhavě se rodící v podzemních krytech…. Mám ten film moc ráda a dokážu si představit, že Maggie a její spolek by do něj zapadli naprosto přirozeně.
A když v druhé půlce knihy jednotlivé dějové linky nabraly na akčnosti a dostaly ten správný spád, byl to přesně ten poslední detail, co celému příběhu chybělo k dokonalosti – napínavé finále, kde se všechny nitky spojí v dramatickém závodu s časem. Co chtít víc?
Kniha byla příjemných počtením o výjimečné době a výjimečných lidech, a tím, že ho autorka našroubovala kolem Churchilla, tomu dodala ještě větší působivost. Ale myslím, že by se příběh klidně obešel i bez něj. Ta etapa dějin prostě vytvářela silné příběhy sama od sebe a kdekoli…
Originál: Mr. Churchill´s Secretary, 2012
Překlad: Lumír Mikulka
Vydalo: Motto, 2012
349 stran
www.motto.cz