V pražském policejním muzeu proběhlo v úterý 20. června udílení tradičních cen za českou detektivní literaturu. Oceněny byly nejlepší žánrové knihy a povídky.
Ceny vyhlašuje Česká asociace autorů detektivní literatury (AIEP). Nejstarší soutěží je Cena Havran pro nejlepší povídku roku, jež byla udělena již potřiadvacáté, Cena Jiřího Marka za nejlepší knihu roku ocenila 22. ročník. Později přibyly povídkové soutěže čtenářských organizací, vycházející z havranovského klání. Od roku 1999 se udílí Cena Společnosti Agathy Christie, od roku 2003 Cena České společnosti Sherlocka Holmese.
Do Ceny Havran za nejlepší detektivní povídku roku 2016 bylo přihlášeno 47 povídek. První místo patří příběhu Hra na pravdu Václavy Molcarové, druhé získal Bohumil Matějovský za povídku Bílá načechraná peřina a třetí místo bylo uděleno příběhu Facebook story Adama Suchého. Porota vybrala 15 nejzdařilejších příspěvků do sborníku Nejlepší detektivní povídku roku Pražské vydavatelské společnosti, který je k sehnání v prodejnách denního tisku.
Do Ceny Jiřího Marka bylo zasláno 13 detektivních románů publikovaných v roce 2016. Cenu za nejlepší detektivku roku získal Martin Goffa za román Dítě v mlze (Mladá fronta). Přečtěte si rozhovor s autorem knihy. Druhé místo obsadila Nela Rywiková s románem Děti hněvu (Host). Třetí místo patří Ivě Procházkové a románu Dívky nalehko (Paseka). Porota dále udělila čestná uznání Michalu Sýkorovi za retrospektivní román Ještě není konec (Host) ze série Detektivové od Nejsvětější trojice a Františku Kalendovi za historickou detektivku Vraždy ve znamení hvězdy (Vyšehrad).
Společnost Agathy Christie udělila první místo Zuzaně Vránové za povídku Přepadení. Na děleném druhém místě se objevují autoři ocenění i v Havranovi: Václava Molcarová za příběh Hra na pravdu a Bohumil Matějovský za Bílou načechranou peřinu. Čestné uznání patří Michaele Klevisové za povídku Ženská intuice.
Česká společnost Sherlocka Holmese ocenila povídku Zuzany Rampichové Případ nenaleznutelného zlata. Dále udělila čestná uznání Olze Szymanské za báseň Homage Sherlocku Holmesovi a Ireně Šilcové za překlad Skandál v Cajsku, tedy převod známé holmesovské povídky s vazbou na naši vlast do hantecu.
Česká sekce AIEP funguje od roku 1989, kdy vznikla jako pobočka mezinárodní organizace autorů detektivního žánru. V provozu jsou nové webové stránky www.ceskadetektivka.cz a organizace se nově snaží působit rovněž prostřednictvím Facebooku (www.facebook.com/ceskadetektivka).