Chytlavý příběh nejen pro mladé připomíná svou zlověstnou atmosférou klasické gotické romány, takže zapomenete, že se odehrává v současné Austrálii…
Mladý surfař Tim najde podivný inzerát na podnájem, a protože je v bryndě, podmínky přijme. I když to znamená bydlet v ponurém starém domě jménem Fairview se zakřiknutým strašidlem, dívkou Annou, která trpí agorafobií a spoustou dalších panických děsů a je prostě hodně divná. Tim si s ničím příliš hlavu neláme, ale v domě se začínají dít podezřelé věci, Anniny podivní přátelé mu nechtějí říct nic o dívčině minulosti, takže se s tím musí Tim nějak vypořádat sám.
Rebeccu James proslavil po celém světě její první román Krásné zlo, takže všichni na druhou knihu netrpělivě čekali. Opět jde o víceméně pubertální čtivo, které ale nebude nudit ani dospělé čtenáře. I když flákač Tim, který neví, co se životem, není zrovna obvyklý hrdina dospělých kriminálek a já s ním měla kapku problém – nemohla jsem přijít na to, proč by mi měl být sympatický.
Ale největší záhadou pro mne byla první věta knihy. Byl to tak jasný odkaz na Mrtvou a živou od Daphne du Maurier a já dlouho přemítala, jestli je to naschvál nebo ne. Pár paralel by tu totiž bylo – tajemný dům, strašidelná atmosféra a tajemství, které před Timem (a bezejmennou novomanželkou z Rebeky) ostatní skrývají. Možná to tedy bylo schválně, ta podobnost se slavnou větou „Včera se mi znovu zdálo o Manderley/resp. Fairview“.
Zlověstná atmosféra je něco, v čem je autorka opravdu dobrá. Všechny ty podivné zvuky, stíny, nevyřčená tajemství… Čtenář může spekulovat, z které strany Timovi hrozí nebezpečí a kdo byl Benjamin, o kterém Anna odmítá mluvit. Má v tom všem prsty Timova bývalá přítelkyně, která nesnese, že by se vymanil z jejího vlivu? Nebo v strašidelných úkazech mají prsty Anniny právníci, podivná sourozenecká dvojice s ošklivou minulostí? Nebo za všechno opravdu může Anna, jen si to neuvědomuje? Každá z těch možností má svá pro a proti a všechny jsou stejně pravděpodobné. Je to záhada, a na ty si čtenáři potrpí..
Tim a Anna se i přes všechno to záhadné v domě sbližují, ale nepůsobí to nijak teenagerovsky naivně nebo křečovitě. Vlastně jsem se i přes značné pochybnosti začetla natolik, že jsem až s další jasnou narážkou na du Maurier pochopila, jak důmyslnou splétá autorka síť a že nic není náhodné…
Zajímavý psychologický thriller je zdá se pro mladé hlavně proto, že hlavním hrdinům je lehce přes dvacet. Ale autorka prokázala známou pravdu, že zlo nezná hranic, natož věkových. V kulisách moderního Sydney rozehrála téměř komorní drama pro pět silných hráčů, kde se i přes absenci jasného zločinu dá napětí krájet. Příběh je poctou všem klasickým gotickým románům, včetně autorčiny milované Daphne (kterou se údajně velmi inspirovala, jen některé momenty přenesla do moderního prostředí a takříkajíc je upgradovala…)
Originál: Sweet Damage, 2013
Překlad: Marcela Nejedlá
Vydal: Euromedia group, 2014
Edice Yoli
326 stran