V pohádce musí princ zabít draka nebo splnit tři úkoly, za což dostane princeznu za ženu. V moderní pohádce pro dospělé musí nájemný zabiják zabít tři ještě horší padouchy a za odměnu nechá ten největší zlosyn jeho princeznu naživu. Jason Statham v pokračování akčního filmu Mechanik zabiják.
Arthur Bishop (Jason Statham) býval elitním nájemným zabijákem. Nyní si po fingované smrti užívá „důchodu“ a žije na lodi kotvící u brazilského Ria de Janeira. Když ho v jedné restauraci kontaktuje neznámá žena s tím, že jeho bývalý rival Crain (Sam Hazeldine – Havran, Vraždy v Midsomeru, Památkáři) po něm chce další práci, odmítne, a z restaurace za poněkud dramatičtější situace uteče. V Riu za sebou zametá stopy a přesouvá se na malý thajský ostrov.
Tady se po čase seznámí s mladou ženou jménem Gina (Jessica Alba). Ukáže se, že i ona je vyslána, resp. donucena Crainem, aby Bishopa svedla, později se nechala unést a donutila tak zabijáka k provedení úkolu. Bishop chce hrát tuhle hru po svém a Craina při ní dostat. S Ginou se opravdu sblíží, a když je později skutečně unesena, přijme úkol, který spočívá v zabití tří významných gangsterů. Všechno však musí vypadat jako nehoda. Když Bishop neudělá, co se po něm žádá, Gina zemře…
Když se anglický rodák Jason Statham, bývalý potápěč a také manekýn seznámil s režisérem Guyem Ritchiem, změnil se mu život. Ritchie ho obsadil do svého filmu Sbal prachy a vypadni a ještě později do snímku Podfu(c)k. Statham se poté stal hvězdou akčních filmů, nejznámějším je patrně jeho titulní role v hitu Kurýr, kterou si ještě dvakrát zopakoval. Přidal se také do sestavy proslulých akčních hrdinů vedle Arnolda Schwarzeneggera, Dolpha Lundgrena, Bruce Willise nebo Sylvestera Stallona ve filmu Expendables: Postradatelní, který se také dočkal dalších dvou pokračování.
Snímek německého režiséra Dennise Gansela (Holky to chtěj taky, Náš vůdce) navazuje na film Mechanik zabiják z roku 2011. Ten byl zase remakem filmu The Mechanic z roku 1972, kde si Artura Bishopa zahrál Charles Bronson. Pět let starý titul se sice nijak velkého úspěchu nedočkal, nicméně Statham se chtěl po rolích ve třetím dílu zmíněných Expendables, sedmém pokračování Rychle a zběsile nebo komedii Špión vrátit k tomu, co od něj diváci očekávají. Tedy muskulaturního hrdinu, který toho moc nenamluví (a upřímně řečeno ani mnoho nezahraje), ale zato má pořádně rychlé ruce a nohy a umí zabíjet desítkami různých způsobů.
Gansel přitom upekl svůj akční dort podle současných osvědčených receptů: použil „namakaného“ hrdinu, bezduchou krásku, zarputilého hlavního záporáka a atraktivní lokality. Dobře věděl, že mezi exteriéry dnes nemůže chybět nějaká bývalá komunistická země. Tady to „odneslo“ Bulharsko a jeho přistav Varna, kde se odehrají závěrečné scény filmu (mj. u „komunistického pomníku“, ohyzdné stavby jménem Buzludzha, připomínající UFO). Režisér však zřejmě bohužel zapomněl na to, že žádný recept nezaručí stoprocentní výsledek, pokud nebudete mít cit pro vaření. Natáčel sice na atraktivních místech (Rio de Janeiro, Thajsko, Malajsie, Sydney), ale ani zdaleka je nevyužil tak, jak by si zasloužily.
První vražda se má odehrát ve věznici na ostrově, kam se musí Bishop infiltrovat (točilo se v nepoužívané thajské věznici Chathaburi), ale její potenciál není ani zdaleka využit, a to i přesto, že se tvůrci plácají po zádech, jaké atraktivní místo si našli. Později se dočkáme šplhání na mrakodrap v Sydney a pohledu na zajímavě pojatý vysutý bazén na jeho vrcholu. Jenže šplhání po věžáku nám už dávno předvedl Tom Cruise v jedné ze svých „nemožných misí“ a něčeho inovátorského se tady nedočkáme. Ručkování pod bazénem, který je tu zřejmě jen pro větší efekt (stejně jako třeba věznice na ostrově nebo tajné ponorkové kotviště ve Varně), s „přísavkami“ v rukou spíš vyvolá v divákovi posměšný úsměv. Nejatraktivnější prvek, lanovka v Riu de Janeiru, přepravující pasažéry vysoko nad zemí mezi horami Sugarloaf Mountain (Cukrová homole) a Urca, je paradoxně využit ještě méně. Odehraje se na ní jen pár desítek vteřin úvodní akční scény, poté z ní Statham skočí na rogalo plachtící pod kabinou, což nejspíš vyvolá jen další salvy smíchu.
Co u filmů podobného ražení může chybět (a tady většinou chybí), to je logika. Bishop po sobě pečlivě zametá stopy a stejně ho na zapadlém thajském ostrově bez problémů najdou. Ví, že na něj Gina měla uchystat léčku a přesto se později chová přesně tak, jak to ona měla v plánu. Vraždy gangsterů sice mají vypadat jako nehody, ale Bishop si při nich počíná jako slon v porcelánu. Po první vraždě ve věznici uteče, přičemž při tom kosí kde koho, vyhodí dokonce vězeňskou zeď do povětří, ale nikdo si jeho efektní útěk se smrtí prominentního vězně nespojí. V Sydney zničí milionářův bazén a nikdo cizí zavinění nepřipouští. To by opravu nikdo neviděl postavu za bílého dne (!) šplhající po mrakodrapu? Ale co, hlavně, že jsou tu efektní bitky, ze kterých hlavní hrdina neutrží ani škrábanec a že padouchy likviduje po skupinkách.
Přestože by mělo jít o čistou akci, najdeme v Mechanikovi řadu odkazů na jiné filmy nebo žánry. Bishop si umí poradit v každé situaci a k likvidaci nepřátel umí využít skoro všechno. Zkrátka jako novodobý MacGyver, takže některé scény jistě divákům kultovního hrdinu seriálu z konce osmdesátých let připomenou. Závěrečná akce na lodi zase hodně evokuje počítačové hry – padouši neustále odněkud vylézají (kde byli do té doby?), jakoby je generoval nějaký počítačový příkaz. Velice výrazně se tu projevují odkazy na bondovky – překonáváním nástrah, úkoly, špionážní technikou, ale především scénami z podzemního kotviště ponorek nebo podmořskými scénami se skútrem. Film doprovází celkem příjemný soundtrack a melodie pod závěrečnými titulky by mohla klidně v nějaké bondovce zaznít a nikoho už nenechá na pochybách, k čemu se film často hlásí.
Co se týče herců, nemá cenu o nich příliš dlouho mluvit. Téměř padesátiletý Statham toho ze sebe herecky moc nevymáčkne. Je to vidět zejména ve scéně v plážovém baru v Thajsku, kde se Gina snaží z Bishopa vymáčkout nějakou reakci, ale Statham se zmůže pouze na kyselý škleb, který měl být zřejmě úsměv, přičemž mu z tváře můžete vyčíst „proboha, proč po mě někdo chce, abych se nějak tvářil“. Pětatřicetiletá Jessica Alba sice svou půvabnou tváří už nějakou dobu zdobí nejeden akční film (Dark Angel, Sin City – město hříchu, Fantastická čtyřka), ale ani tady herecky moc nepředvede. Tvůrci jí sice dopřáli pár kopnutí do nějakého padoucha, aby mohla ukázat, jak je fyzicky zdatná, ale to je tak všechno. Je tu pouze jen jako motivace pro hlavního hrdinu. Její postava prý dokonce předtím učila v jakési škole v Kambodži – sorry, Jessico, ale tohle ti fakt nevěříme.
Poněkud překvapivě se tu v menší roli mihne Tommy Lee Jones (Uprchlík, Muži v černém) jako třetí zamýšlená oběť. S kozí bradkou a červenými brýlemi se snaží působit excentricky a trousí jednu hlášku za druhou, ale bohužel nejsou vůbec vtipné. Jestli to měl být pokus o napodobení postavy Valentina, kterou hrál Samuel L. Jones v Kingsmanovi: Tajné službě, tak to moc nevyšlo.
Mechanik zabiják: Vzkříšení je pokračování, které má vrátit Jasona Stathama tam, kde ho mají diváci rádi. Mělo by jít o čistokrevnou akci, ale nejde. Ovlivnění mnoha filmy a žánry je znát. Občas ruší hluché prostoje (zejména po úvodní akční scéně), zamrzí nevyužitý potenciál atraktivních lokalit a absence něčeho originálního. Stathamův nejnovější film tak asi osloví pouze ty, kteří si chtějí v kině hodinu a půl odpočinout u nenáročné zábavy v podobě několika svižně natočených bitkách v exteriérech z katalogů cestovních kanceláří.
Mechanic: Resurrection
USA 2016
Česká premiéra: 15. 9. 2016
Režie: Dennis Gansel
Hrají: Jason Statham, Jessica Alba, Tommy Lee Jones, Michelle Yeoh, Sam Hazeldine, Geoffrey Giuliano, Bonnie Zellerbach, John Cenatiempo, Katrina Grey, Vithaya Pansringarm, Natalie Burn, Raicho Vasilev a další.
Délka: 98 minut
Mluveno anglicky, portugalsky, bulharsky (české titulky)
Oficiální česká stránka filmu: http://www.freeman-ent.cz/klient-84/kino-78/stranka-1669/film-95507
Oficiální stránka: http://www.mechanic.movie/