Budoucí šéf izraelské tajné služby a dezertér z SAS, který se stal profesionálním zabijákem, musí najít bývalého člena IRA – nyní teroristu na volné noze. V příběhu, kde hraje pomsta nemalou úlohu, se znovu setkáváme s Gabrielem Allonem.
Na karibském ostrově Svatý Bartoloměj se jednoho dne ztratí kuchař z velké luxusní jachty. Jelikož kapitán čeká v blízké době velmi prominentního pasažéra – bývalou britskou princeznu s doprovodem – začne horečně shánět náhradu. Po dlouhém hledání natrefí na osaměle žijícího chlapíka neurčitého původu, který vaří v jedné místní restauraci. Je s ním natolik spokojen, že ho z podniku přetáhne přislíbením mnohem větší mzdy. Netuší však, že plavba s princeznou bude pro celou posádku plavbou poslední. První noc po vyplutí bomba rozmetá přepychové plavidlo na kusy. Tajemný kuchař, který před výbuchem skočil do záchranného člunu, s klidem pozoruje hořící kusy lodi…
Gabriel Allon je legenda mezi špiony. Po letech úspěšných misí ho nyní čeká funkce šéfa izraelské tajné služby, zvané jednoduše Ústav. Zároveň je také velmi úspěšným restaurátorem. Ještě před nástupem do funkce se chce v Římě ujmout záchrany jednoho velmi cenného obrazu. Jeho manželka Chiara v brzké době čeká dvojčata, a tak se vrací domů do Jeruzaléma, zatímco Gabriel zůstává. Zakrátko poté, co ji na letišti vyprovodí, ho kontaktuje kolega z britské tajné služby, šéf MI6 Graham Seymour. Je přesvědčen, že jedině Gabriel může dopadnout vraha někdejší princezny. Tím je nejspíš obávaný Eamon Quinn, jeden z nejhorších teroristů na světě, bývalý člen Irské republikánské armády (IRA) a nyní žoldák, nabízející své služby každému, kdo je ochoten pořádně zaplatit. Gabriel jen neochotně souhlasí. Na pomoc si bere Chrise Kellera, někdejšího příslušníka speciálních jednotek, který má s Quinnem nevyřízené účty, zatímco Gabriela především zajímá, kdo teroristovi zaplatil a jaká hra se tu vlastně hraje.
Daniel Silva (narozen 1960) na úvod poznámky autora píše, že román napsal pouze pro pobavení a neměl by být brán jako něco více. Pokud bychom autora neznali, tak bychom mu to na začátku i věřili. V pořadí už patnáctý román s izraelským agentem-restaurátorem skutečně začíná jako typicky béčkový akční příběh. Je tu exotická krajina, tajemný muž v plážové chatě mající zpočátku nejasné záměry, luxusní jachta, špioni ze všech nejtajnější. Ale znalci Silvových románů už vědí, že se nikdy nespokojí s lacinými „špionskými proprietami“ a že čtenáře – navzdory svým slovům – obohatí o mnohem víc než jen o atraktivní honičky po všech možných městech Evropy a leckdy i mimo ni.
Americký autor pracoval dlouho pro CNN a později se rozhodl získané znalosti tajných služeb převést do románu. Byl to natolik úspěšný krok, že mohl vyměnit reportážní mikrofon za notebook a stát se spisovatelem na volné noze. Z jeho románů je vidět, že poznal opravdu hodně špíny a intrik, ale také odvážné a statečné osobnosti. Právě tyhle vlastnosti se promítají do jeho hlavní postavy Gabriela Allona, ale i do některých dalších postav. V Anglickém špionovi se už počtvrté setkáváme s někdejším příslušníkem jednotek SAS Christopherem Kellerem. Zpočátku nájemný zabiják pracující pro korsického kmotra se později stává dokonce členem MI6 (odtud název knihy). Budiž autorovi přičteno ke cti, že z něj nedělá beránka převychovaného z vlka – nechává ho zabíjet stejně chladnokrevně jako kdysi, ale tentokrát jen ty největší „parchanty“ (tj. teroristy kladoucí bomby na veřejných místech).
Námět knihy vyšel ze skutečné události v roce 1979, kdy na své rybářské lodi zahynul po výbuchu bomby jistý lord Mountbatten, britský státník a příbuzný královny Alžběty II. Silvova fiktivní princezna pak byla do jisté míry inspirována skutečným životem princezny Diany, i když autor v doslovu vehementně popírá, že by její smrt byla vražda, jak jsou o tom dodnes přesvědčeni někteří milovníci konspiračních teorií.
Silvovy romány vždy vyžadovaly od čtenáře plné soustředění a nejinak je tomu i tentokrát. Rychle se střídající místa děje a záplava jmen jsou však ještě na hranici únosnosti a při troše pozornosti byste s nimi neměli mít problémy. Hlavní zápletka se tentokrát točí kolem někdejších krvavých bojů v Severním Irsku, nicméně dojde i na ruského prezidenta nebo problémy na Blízkém východě. Ale ani tady není na místě žádná obava ze sáhodlouhého a nudného vysvětlování současné politické situace. Autor všechno podává srozumitelnou, lehce poučnou formou, zabalenou do atraktivity všech možných evropských lokalit. Někdy půvabných, leckdy relativně nebezpečných, či dokonce bezútěšných. Ale pro většinu z nás stále atraktivních či exotických, v různém slova smyslu. Tak to ale má být – jsme přeci ve špionážním románu a k němu patří všechny možné sledovací vymoženosti i samozřejmosti, jako že v každém městě je pro agenty připraven byt (zabezpečený, jak jinak) nebo auto s nezbytnou Berettou či Glockem (nabitými, samozřejmě) v palubní přihrádce. To by se asi čeští chmatáci na parkovištích u supermarketu divili…
Mimochodem, pro české čtenáře bude možná zajímavé, že Allon s Kellerem musí jednu chvíli jezdit se škodovkou, kterou jim v Irsku pronajal Ústav, Gabrielův zaměstnavatel. Jedním dechem ale také musím dodat, že v románu bohužel nevyznívá příliš lichotivě.
Organizaci na cestách tudíž zajišťoval Ústav a Ústav také pronajal sedan značky Škoda, který čekal na parkovišti pro dlouhodobé stání na dublinském letišti. Než se Gabriel posadil za volat, prohledal podvozek. Keller vklouzl na místo spolujezdce a zachmuřeně zavřel dveře.
„To nemohli sehnat nic lepšího než škodovku?“
Str. 76
Zejména postava Kellera neustále „remcá“, proč jim nevybrali něco jiného a jestli vůbec motor naskočí. Takže tolik asi k účinkování škodovky v americkém špionážním thrilleru z britského souostroví…
Daniel Silva po sobě pečlivě kontroloval všechny topografické údaje, mnohde používá reálné adresy, a tak pokud máte po ruce Google Street View, můžete se podívat, kde v Jeruzalémě bydlí Gabriel Allon, kde Keller odpravil bodyguardy bývalého teroristy, nebo kde vybouchla nálož, která usmrtila desítky lidí.
Nejnovější příběh Gabriela Allona zachovává vše, na co jsme u Daniela Silvy zvyklí. Hodně se cestuje, dost se střílí a zabíjí, ale nezapomíná se přitom ani na napětí, ani na současnou politickou situaci. Silvovy romány vždy zachovávají pravidla stále atraktivního žánru, ale přidávají k němu mnohem víc, jak se na moderní špionážní thriller sluší.
Originální titul: The English Spy (2015)
Vydáno: Harper, An Imprint of HarperCollins Publishers (2015)
Vydání v České republice: HarperCollins Polska sp. z o.o., Warszawa (2016)
Přeložil: Marek Drda
432 stran